Kapitula: Duna

Baronet - 2010
ISBN: 978-80-7384-289-5

Baronet (2010) 978-80-7384-289-5 464
Baronet (1999) 80-7214-180-5 464

Šestý svazek série Duna uzavírá celou světoznámou ságu. Arrakis byla spálená na uhel atomovými zbraněmi a příběh se točí okolo sídelní planety sesterstva Bene Gesseritu - Kapituly. Toto dobře skrývané místo slouží řádu ctihodných matek jako poslední útočiště před silami Ctěných Matre. Zde se pokoušejí sestry založit s pomocí písečného červa, uneseného ze zničené Duny, novou melanžovou kolonii, aby získaly zdroj životadárného koření. Zároveň se však musí vyrovnávat se stále rostoucí hrozbou ze strany Ctěných Matre. V konečném střetnutí umírá matka představená Bene Gesseritu, a na její místo nastupuje zajatá ctěná matre Murbella. Čeká ji ale nelehlý úkol - musí sjednotit rozhádané sesterstvo, krvežíznivé Ctěné Matre, a připravit se na konečné střetnutí - mnohem strašnější nepřítel totiž začíná ohrožovat celé lidstvo...

Richie
  18. 10. 2013, 20:50
Nerozumím tomu obdivu této série. První díl byl super, ale pak ta čtivost stále klesala a poslední díly byly pro mě skoro utrpením. Celá kniha byla opět spíše filozofickou studií než scifi románem. Neustálé přeskakování z myšlenek jedné osoby do myšlenek druhé osoby mě vyloženě štvalo. Děj plynul - neplynul, nacházel jsem spoustu absurdit a nesmyslů, zápletka nijaká nebo nedokončená, přehnaná a unavující popisnost, nesympatické hlavní postavy, stále se opakující klišé ... Doufal jsem, že závěr Duny bude lepší než knihy předtím, ale marně.
Jsem rád, že to mám za sebou a vím, že se k této sérii již nikdy nevrátím.
HPL
  16. 10. 2014, 15:48
Pro mě naprostá paráda, přestože by se opět našlo několik nesrovnalostí a nelogičností. Kde začít? Hned od začátku je cítit Frankův ekologický zápal snad víc než jindy. Bylo příjemné se opět shledat s postavami z Kacířů a že děj relativně přímo navazuje. Bavili mě všechny postavy, ikdyž Darwi byla občas až moc upjatá (kdo by se jí ale divil) a Sheeana a Scytale mohli dostat více prostoru. Nejvíc mě asi bavila Murbella. Toho (nevím proč tolik zatracovaného) filozofování tu bylo asi ze všeh knih nejvíce (přišlo mi víc, než u Spasitele), ale nikoli na úkor děje.
Asi tou úplně nejsilnější devizou knihy je pro mě onen vývoj. Cesta, kterou celé universum (včerně postav a mocenských skupin) vykonalo od první depeše o převzetí Arrakiského léna.
Darwinu "koncovku" jsem sice již tušil nákou chvíli předem, a popravdě jsem čekal něco pompéznějšího, ale svoji logiku to má. Zato poslední kapitola s Danem a Marty... to bylo aspoň něco. Bohužel v tom je právě ten problém - jelikož Frank na konci nastolil víc otázek než odpovědí. Jak si s nimi poradí Brian je pro mě samozřejmě povinnost zjistit, nicméně už jenom fakt, že budu číst Dunu, kterou nenapsal Frank Herbert mě naplňuje smutkem.
Zkrátka jednou větou: Číst šestý díl Duny, bylo jako vrátit se domů! Ještě jednou díky Franku!

A několik rejpnutí na konec:
1) Kde je slovníček!? Nových slov, co by si jej zasloužily, tu totiž určité množství je!
2) Kdo maj jako být ti modří týpci na obalu? Šmoulové z Rozptylu? :D
nečik
  18. 10. 2011, 5:57
Nebavilo mě to a na tom se bohužel nic nezmění. Vyloženě jsem se musel nutit knihu dočíst a to je samozřejmě špatně.
teddy
  29. 11. 2013, 10:10
Já to považuji spíše za pokračování Kacířů duny. Pro mě stále dobré čtení a hlavně vynikající závěr.
Snowfall
  24. 7. 2012, 11:45
Škoda, že toho mistr Herbert nestihl napsat více... Osud Scytalea by mě zajímal asi ze všeho nejvíce. Byla paráda sledovat ideový rozklad sesterstva a proměny Herbertova světa.