Člověk Edvard Beneš

BVD - 2010
ISBN: 978-80-87090-33-6

BVD (2010) 978-80-87090-33-6 199
Dita (2006) 80-85926-43-1 205

Civilní portrét Edvarda Beneše klade, na rozdíl od řady jeho monografií, důraz na jeho osobnostní a povahové vlastnosti. Autorská dvojice známých historiků čerpá ve své knize z pramenů, které mnoha jeho životopisům nebyly k dispozici. Kniha představuje Edvarda Beneše jako muže, který si po celý život chránil své soukromí, ale ve své podstatě nebyl zdaleka tak složitý a nespolečenský, jak se občas předkládá laické veřejnosti. (Založil/a: icekafe)

Zlata Kufnerová Zlata Kufnerová
*19.08.1935

Karel Novotný Karel Novotný
*11.1.1932

Cermag
  26. 5. 2015, 13:34
Skvělá kniha o životě našeho druhého československého prezidenta. Kniha se snaží obsáhnout jeho osobnost, životní cíle a směřování a hlavně jeho propojení s republikou, jeho vlastenectví. A v mnoha ohledech se jí to daří výtečně. Kniha ukazuje Edvarda Beneše z různých pohledů - jeho vlastního, jeho přátel i nepřátel.

Edvard Beneš byl neskutečný dříč a na vytvoření československé republiky měl veliký podíl. Doporučuji každému, kniha pomůže se zorientovat v československých dějinách a podává detail ohledně vytváření republiky a hlavně jaký podíl na tom E. Beneš měl.

Jediné, co bych vytkl, bylo nedostatečné pojednání ohledně tzv. Benešových dekretů - toto téma bylo nakousnuto jen velmi lehce a bez dalších detailů, které bych si právě s souvislosti s osobou E. Beneše rád přečetl od daných autorů, jelikož to je v široké veřejnosti jedno z nejznámějších témat, týkající se E. Beneše. Knih na toho téma je dnes sice dostatek, nicméně pro úplnost mi to v knize chybělo.