Originální název: HHhH

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0354-0

Argo (2010) 978-80-257-0354-0 345

Je květen 1942 a výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš se připravují na cíl operace Antropoid: zabít Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, "pražského kata" a "blonďatou bestii". Druhého nejvyššího muže v hierarchii SS provází šeptem pronášená tajemná zkratka HHhH: Himmlers Hirn heißt Heydrich - Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. Ne nadarmo - Heydrich totiž patří k hlavním organizátorům židovského holocaustu neboli Endlösungu... Strhující prvotina francouzského spisovatele Laurenta Bineta, který dlouho pobýval na Slovensku a v Česku, barvitě vykresluje okolnosti "nejodvážnějšího protinacistického činu v dějinách druhé světové války" a novátorsky v něm zkoumá vztah mezi realitou a fikcí. (Založil/a: icekafe)

Laurent Binet Laurent Binet
*19.07.1972

vladislaus
  13. 8. 2012, 16:25
Styl psaní autora je dosti nezvyklý a ze začátku se mi velice líbil. Postupem času se to ale začalo ujídat a bylo mi to spíš na obtíž. Pro českého čtenáře je jistě zajímavé, jak se na tuto ryze českou kapitolu dějin dívá Francouz.
Keatin
  25. 3. 2012, 14:42
Kniha, která se čte jedním dechem. Autor (Francouz), který je místy až posedlý českými událostmi kolem Heydricha. Kniha je napsaná netradiční formou, hlavně se mi líbí, jak se autor propojil s příběhem, vsouvá tam své postřehy, své útrapy s psaním, vsouvá tam to, jak mu psaní a historické události, o kterých píše mění a ovlivňují život.
Zany
  23. 3. 2013, 11:26
Knihu jsem dočetl jen do půlky. Vůbec mi nevyhovuje forma, jakou autor zvolil - kniha ve které autor komentuje jak tu knihu píše je prostě něco divného. Když napíše nějakou informaci a o pár odstavců napíše, že to bylo špatně a uvádí to na pravou míru, to je podle mě úplně mimo.
Autor se holedbá tím, jak chce mít všechno přesné, přesto je jeho dílo plné chyb - jen namátkou - Beneš neabdikoval ještě před Mnichovem, klíče od korunovačních klenotů nejsou uchovávány ve stejné místnosti s klenoty (nebo vy si klíče od baráku necháváte doma?), Antropoid nebyl první výsadek z Anglie.... a tak by se dalo pokračovat dál.
Všivák
  8. 8. 2016, 15:28
Nebylo to špatné. Akorát, jakoby se autor nemohl rozhodnout, zda to napíše literaturou faktu nebo románové beletrie. Informací si našel dost. Zjistil jsem spoustu nových věcí. Je to kniha, kde už předem víte, jak to dopadne. Zajímavé, ale si nejsem tohodle stylu psaní velký fanoušek.
prkali
  2. 2. 2013, 20:27
... "Po válce kdosi zjistí toto: téměř všichni z několika desítek parašutistů, kteří byli vybráni k provádění úkolů v protektorátu, prohlásili, že jejich motivací je vlastenectví. Jen dva, mezi nimi Čurda, řekli, že se dobrovolně přihlásili z touhy po dobrodružství, a oba dva zradili." ...
Kosac
  17. 11. 2016, 12:18
Toto je jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četl. Náš vlastenecký příběh, vyprávěn pohledem "nezaujatého" Francouze. A přesto byl příběhem naprosto pohlcen a upřímně okouzlen. Román prokládaný skutečnými detaily, byla výborná volba. Navíc upřímnost autora, nad jeho nejistotou, zda půjde o zdařilé a čtivé dílko. Myslím, že čtenářům tento pán skutečně otevírá svoji duši.
mikael
  1. 11. 2014, 11:02
Velmi zajímavá a skvělá kniha! Ač je napsána trochu zvláštní způsobem, tak ve výsledku mě opravdu zaujala.
Je opravdu úžasné jak autor, jenž je Francouz, popisuje s takovou vášní a zápalem příběh týkající se československých dějin a atentátu na Heydricha. V knize nevyužívá jen historických faktů, kdy je potřeba pochválit autora za práci jenž si dal se sběrem informací, ale zároveň do knihy vplétá své úvahy, postřehy a odraz své duše.
A na závěr bych velmi rád chtěl poděkovat Keatin za to, že mi doporučila tuto knihu!! :-)
Francesco
  27. 1. 2014, 13:45
Je pravda, že osobitý styl autorova psaní nemusí každému vyhovovat. U mě to nebyl až takový problém. Jinak knihu hodnotím průměrně. Kladem bylo dozajisté uvědomění si jak na hrdinství při atentátu Heydricha reagují francouzští obyvatelé po tom, co se zřekli pomoci nám před okupací německem.
anetko
  16. 6. 2012, 9:48
HHhH, od názvu jsem opravdu nevěděla, co čekat... a v konečném výsledku musím říct, že jsem vážně nadšená. I přesto, že nejsem nijak zapálena do historie, ale tématiky druhé světové války v podání tohoto autora mě velmi zasáhla. Možná z toho důvodu, že to není učebnicový výklad základních údajů naší historie, ale proto, že autor podává čtenáři informace a detaily o atentátu na Heidricha s takovou lehkostí, že i mě tento příběh velmi pohltil. Úžasné také je, jak mnou během čtení této knihy cloumalo jakési patriotství, když mluví o naší matičce Praze a popisuje ona místa, kde byl a kde to vše probíhalo - byla jsem hrdá, že se na těchto místech objevuji také, stejně jako autor:D Kniha je opravdu výborná a já ji ostatním čtenářům vřele doporučuji.
misssicccka
  22. 1. 2011, 14:46
Zajímavě napsaný příběh o atentátu na Heydricha, pojetí jiné, ale výživnější než klasický román. Krom toho: každého Čecha musí nadchnout zapálení francouzského autora pro české téma - chtít napsat příběh o odvážných českých parašutistech a věnovat tomu tolik úsilí. Je vidět, že tomuto tématu Binet obětoval spoustu času, ale pro něj to oběť zřejmě nebyla.
Výborné.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:47
Trošku mě mrzí, že knížka není tolik o operaci Antropoid jako spíš o Heydrichovi. Autor sice od začátku tvrdil, že chce touto knihou popsat hlavně čin Gabčíka a Kubiše, ale nakonec se mu to (podle mě) vymklo z rukou a kniha je tak hlavně o Heydrichovi. Není to na škodu, dozvěděla jsem se plno nových věcí, ale jestli si chcete přečíst knihu o operaci Antropoid, sáhněte raději po titulu "Dva proti říši" od Šulce.
vertigoscottie
  18. 6. 2014, 14:50
Originální forma autorova stylu se mi od začátku zalíbila a ten stav přetvral až do konce. O historické události jsem měl časem lehce zašlé a dost nevelké znalosti, kniha tedy podnítila mou zvědavost a za to jsem autorovi vděčný. Také jsem si všiml jeho drobného pokrytectví, například často kritizuje pochybné historické romány, které rekonstruují různé události, avšak nevyvarují se zkreslení z pohledu autorů. To se v této knize děje. Sice ne v nijak rozsáhlé míře, ale autorovo vymezení působí trochu směšně. Jinak skvěle podaný příběh.
Santino
  13. 1. 2011, 19:31
Když jsem se dozvěděl, že se nejedná o "čistokrevný" román, ale z větší části o literaturu faktu, byl jsem na rozpacích, zda do toho jít. Nakonec jsem tu knihu dostal na Vánoce, takže jsem se po svátcích dal do čtení. Nebudu to zdržovat, ani chodit kolem horké kaše...bylo to prostě senzační. Skvělý mix románu a faktů, ale tak skvěle namíchaných, že výsledný efekt je parádní. Jednoznačně doporučuju všem, co četli Dva proti Říši od Šulce (mimochodem taky skvělá kniha). HHhH by dostalo jasných 100%, nebýt pár zbytečných chyb. Autor v jednu chvíli stále píše o tom, že Heydrichovo auto bylo černé, ale roky a roky se ví, že bylo zelené, nechápu tedy, proč v knize stále zmiňuje černou barvu. Malá kaňka na jinak skvělé knize. Stojí za to přečíst.
Karolína Houdková
  6. 11. 2015, 18:08
Úžasná kniha. Líbí se mi, že je autorem cizinec (Francouz), který není naším vlastencem a přitom o této události ví víc než Češi, jejichž historie to je.
Lulala
  11. 2. 2015, 13:17
Skvela kniha. A je dobre, ze o atentatu na Heydricha, de facto nejdulezitejsi protinacisticky odbojovy akci vubec napsal i nekdo ze zahranici. Moc mi ale nesedla forma. Kniha Dva proti risi byla daleko napinavejsi a dokazla prenest do te doby, zatimco Binet to pise z dnesniho pohledu a tak trochu i o sobe.
EliškaK
  22. 11. 2013, 20:06
Výborná kniha. Autor vlastně píše o tom, jak ji píše. Občas se tak třeba dozvíme, že před pár stranami napsal nesmysl, nebo že se na něj při psaní vykašlala přítelkyně. První stránky je to nezvyk, ale bavilo mě to hned od začátku až po samotný atentát, který je výborně vylíčený. A samozřejmě potěší, že se člověku z Paříže tolik líbí Praha.
Honya12
  4. 8. 2012, 16:41
HHhH je velmi zajímavé dílo. Tematika protektorátu je pro mě hodně atraktivní téma a samotný osud Heydricha také. Od knihy jsem čekal zejména důkladné převyprávění samotného atentátu a přípravy na něj. Po přečtení musím říct, že se vše točí spíše kolem Heydricha , než Kubiše a Gabčíka. Našel jsem tu neuvěřitelně zajímavé momenty, například "zápisy ze schůzek" nevyššího říšského vedení. To co mi na knize moc nesedělo, bylo poměrně časté přemýšlení autora nad samotným psaním. Díky tomu se mi nedařilo se do knihy opravdu zakousnout. Ale s odstupem času mám z knihy stále lepší a lepš pocit.