Kronika ohlášené smrti

ISBN: 978-80-207-1413-8

Odeon (2012) 978-80-207-1413-8 89
Odeon (2005) 80-207-1183-X 96
Odeon (1984) 142

Jenom pár hodin po svatebním obřadu „vrátil" Bayardo San Román svou nevěstu, překrásnou Angelu Vicariovou, jejím rodičům. Rozrušená rodina ji přinutila uvést jméno prvního milence - nevěsta nebyla pannou... A její bratři se zařeknou, že Santiaga Nasara zabijí, protože zhanobil jejich sestru. Jestliže však každý v městečku tuší, že k vraždě dojde, proč nikdo nic nepodnikne, aby je zastavil? Vyprávění se obrací nikoli k odsouzení dvou vrahů, ale k odsouzení společnosti, která tohle strpí.
Svou Kroniku ohlášené smrti nekoncipoval García Márquez jako kriminální román v tradičním slova smyslu. O vraždě se totiž dovídáme už na první stránce, ale nevysvobodí nás to z účasti na osudu zavražděného, o němž víme, že je nevinnou obětí předsudků a svatouškovské pseudomorálky. V tragickém příběhu kolektivní viny poznáváme až otřesně sami sebe, protože i my přihlížíme dennodenně působení zla, a i když s ním sebevíc nesouhlasíme, podléháme strachu, pohodlné lhostejnosti a mravní ochablosti, neděláme nic a stáváme se vinni.

janeicka
  18. 11. 2013, 23:38
Povedený minimalistický příběh o lidské lhostejnosti, ze které bychom si rozhodně neměli brát příklad. Zajímavé mi přišly výpovědi účastníků, co kdo právě ten den dělal a proč se zachoval tak, jak se zachoval + přiblížení celého příběhu a pozadí vraždy.
Keatin
  13. 4. 2012, 8:09
Po Sto roků samoty je to má druhá kniha, kterou jsem od něj přečetla. Zajímavá kniha - měla spád, téma vybral pan autor také skvěle. Opravdu se mi líbí to, jak smrt ohlásil již na první stránce a v podstatě se k ní pak celou knihu dopracovával.
jatox
  21. 2. 2011, 17:07
Je to strašně krásně divný... je to šokující... je to detailný... je to záhadný...je to pravdivý...a především je to fakt hlavně divný.

Márquez mě příjemně překvapil. Nenapadá mě, že bych četla něco podobně originálního, zvláštního a hnusnýho až krásnýho. Bravo pane:), s váma jsem ještě neskončila.

_______________________________________________________________________________________________________
Monilka: nevim, kolik knih by mě zaujalo, kdybych si dopředu vždycky přečetla, co se tam stane a o čem to je. To přece není fér říct, že tam nebylo nic víc, než to, co sis o tom přečetla. Mimochodem...tohle dílo není jen o tom, co se tam stane.
Rames
  5. 8. 2013, 9:50
Moje první kniha tohoto autora. Márquez rozebírá smrt svého přítele do nejmenších podrobností a z pohledu všech lidí v městečku, nevěřili že se odváží vrahové zaůtočit a někteří uvěřit nechtěli . Nerada bych byla v kůži Angely Vicariové, žít s pomyšlením že jsem poslala na smrt mladého člověka.
Moc dobrý pane Marquezi!
Abigor
  6. 1. 2014, 19:25
Jako dobrý, 100 roků samoty jsem četl a dostalo mě to do kolen. Tady mě dostal do kolen zajímavej nápad objasnit zločin, dá se říct, ze všech stran. Nicméně... dál jako co? Některý věci se mi líbily, některý ale zas ne. Sloh Marquézovský, čili trochu zdlouhavý, ale víc, než přijatelný. Přečteno za večer, bez katarze. Proto jen 3 hvězdy.
domingo
  9. 3. 2010, 11:55
Na tohle jsem úplně zapomněl! :)
Márquez se mi v téhle knížce docela líbil. Pořád je to patetický patlal, ale tady se aspoň nepouštěl do mnohastránkové onanie a držel se příběhové linie, která je přitažlivá a dobře vymyšlená. Dokonce se mu tam povedlo vpravit i nějaký ten přesah. Překvapivé. (lepší 3/5)
Ailees
  16. 4. 2012, 21:29
Pro mě rozhodně šokující :) Nikdy bych nečekala, že se do tak malého počtu stránek vejde tolik obsahu. Od doby, co jsem Kroniku četla, uběhla už řádně dlouhá doba, ale kdykoliv přemýšlím nad lhostejností společnosti k nejrůznějším zločinům (což se mi bohužel stává v dnešních dnech až nepříjemně často), vždy si ji připomenu. Rozhodně se jedná o dílo, které by mělo být nejen součástí povinné četby, ale i morálního kodexu každého - protože i přehlížením zla se stáváme jeho spolupachateli.
Seňorita Eskimo
  31. 8. 2013, 20:57
Napsat něco takového a dosáhnout toho, že to lidi čtou, to umí snad jen Márquez.
Chlápci chodí po vesnici, všude říkají, že ho zabijou... a zabijou ho. I když vlastně nechtějí a dělají všechno proto, aby je někdo zastavil. Ale společnost selhala.
"Nikdo se ani nezeptal, jestli je Santiago Nasar varován, poněvadž všem připadalo nemožné, že by nebyl."
huttershofen
  8. 2. 2013, 17:10
Syrový, lidský, krásný, nechutný, já Márqueze miluju a tahle knížka můj vztak k němu jen utužila. Má všechno, co se mi na něm líbí.
Michelle S
  28. 4. 2015, 18:18
Obsahuje spoiler spoiler To byl panečku příběh! Zvláštním způsobem fascinující:-) Prozradit vyústění příběhu hned v prvních větách a udržet přitom čtenářovu pozornost po celý zbytek příběhu si žádá mistrné napsání, a to se Márquezovi rozhodně povedlo, protože jsem knihu přečetla jedním dechem.
Hlavní "hrdina" je tady vlastně už od počátku dán na pospas svědomí celé vesnice. Lidí, se kterými se každodenně stýkal, žil s nimi dvacet jedna let a v podstatě jim nikdy nijak neublížil (jak to bylo u Angely těžko říct, to jsme se bohužel nedozvěděli, ale já měla pocit, že ani jí) a nakonec skoro každý z nich určitou měrou přispěl k jeho tragickému konci...
Pouhých devadesát stránek a na konci vám z toho vyplyne tolik věcí k zamyšlení...:-)))
Henkie
  16. 11. 2013, 23:51
Dobre, dobre.
Zajimavy namet, ale muj styl to neni. Spisovatel pise bajecne, ale nejak mi nesedi. Kazdopadne, velmi dobre napsane.
cheyene
  12. 8. 2013, 10:05
Vynikající. Syrový příběh, který se čte jedním dechem. Lhostejnost společnosti, pomsta, krev, spravedlnost vs. nespravedlnost, panenství vs. sex, láska vs. svatba pro peníze.
jamalka
  2. 2. 2010, 12:53
Márquez ve vrcholové formě. Krátká kniha, která Vás dokonale zdeptá.
Pan T
  9. 2. 2014, 22:02
Kniha o naprosto absurdním činu, na kterém nemá vinu jen dogma doby, ale především lidská lhostejnost a malost. Svojí syrovostí a brutalitou, se knize daří být morálním mementem.

A když si vzpomenu na ty příhody, kdy na plné městské ulici zemře člověk, který si zapomněl vzít prášky na srdce, zatímco ho hodinu překračují chodci, myslíce si, že jde nepochybně o opilce, tak si člověk uvědomí, jak moc je takové memento stále aktuální.
1307_A_0507
  24. 4. 2013, 22:14
celou dobu jsem doufala, že by třeba někdo mohl přece jen zvrátit budoucí smrt...a hlavně tak ošklivou :( no kniha mi přišla kapku zmatená a zdlouhavě se četla, přestože není ani moc dlouhá. Příběh byl ale originální, nevím o žádným podobným příběhu.
Achája
  17. 1. 2013, 12:43
Celá vesnice ví, ale nikdo nic neřekne. Dalo by se aplikovat na dnešní dobu kdy si většina z nás myslí že se postará/zařídí/pomůže někdo jiný a našeho vlastního přičinění neni třeba. Co se týká detektivní stránky knížky, byla jsme napnutá od začátku do konce, i když jsme veděla jak to dopadne.
Arktos
  12. 6. 2015, 20:40
Jedna z nejlepších knih co jsem četl jako povinnou četbu k maturitě. Když jsem knihu bral do ruky poprvé, vůbec jsem netušil jak mě osloví. I když od prvních stran člověk ví jak příběh dopadne, celou dobu fandí Santiagovi a doufá v nějaký konečný zvrat. Sled všech událostí a hlavně nevšímavost lidí před vraždou je zcela nadčasová.
trilji
  4. 5. 2013, 10:09
celkem pěkná kniha moc se mi líbylo to, jak autor ohlásil smrt hned na začátku a postupně se k ní znovu dopracovával z různých úhlů pohledu. Tak nějak jsem pořád doufal, že hlavní postava neumře i když to bylo jasné od začátku. :D
Kordulka
  28. 1. 2016, 21:43
Opět zvláštně vyprávěný příběh, kdy jsme svědky vraždy a snažíme se pochopit, proč jí nikdo nezabránil. Přitom je vše vyprávěno zase tím nadpřirozeným Márquezovým způsobem, kdy vnímáme z knihy i vůně.
konicekbily
  8. 4. 2016, 18:43
Kronika lidské falše, sobeckosti, alibismu, neochoty a lenosti při pomoci nevinnému a napsaná báječným jazykem.
Terezapk
  24. 9. 2012, 17:42
Kniha, kerá začíná vraždou a poté pokračuje vysvětlením důvodu vraždy, která se ale nakonec ukáže jako zbytečná... Bavilo mě této knize především to, že o plánované vraždě věděli skoro všichni, ale nezabránil jí nikdo. Márquez má u této knihy zvláštní styl psaní, který mě ale moc bavil.
elenče
  21. 1. 2012, 20:22
Krátká kniha, o které ovšem nejspíš budete po její přečtení dlouho přemýšlet. Márquez ve vrcholné formě.
LauchaDelMar
  5. 7. 2011, 10:21
El día en que lo iban a matar, Santiago Nasar se levantó a las 5:30 de la mañana para esperar el buque en que llegaba el obispo.

Neuvěřitelné, nepopsatelné kouzlo jeho vět, jak v překladu, tak hlavně v originále.

Jatox: Přesně tak, není to o tom, co se tam stane. ;) Je to o důvodech (nebo spíš výmluvách), proč nikdo Santiaga nevaroval, i když to věděli všichni.
Monilka
  25. 10. 2010, 21:17
Na knihu jsem se opravdu těšila, ale zklamala mě. Byla zajímavá, ale více, než co jsem si o knize přečetla předem, tam nebylo. Zavraždili ho, plánovali to, všichni to věděli, jenže bratry nebrali vážně natolik, aby vynaložili to úsilí jej varovat.