Zpověď trosečníka

Poprvé vydáno celosvětově: 1970

Odeon - 2004
ISBN: 80-207-1158-9

Odeon (2004) 80-207-1158-9 112

Zpověď trosečníka, který deset dní o hladu a žízni bloudil na prámu mořem, stal se národním hrdinou, byl líbán královnami krásy a zbohatl z reklamy, načež se znelíbil vládě a byl provždy zapomenut.

Gabriel García Márquez popisuje v díle, jehož žánr označuje žánr jako "true novel", příhodu z roku 1955, kdy se po neštěstí na torpédoborci kolumbijského válečného námořnictva Caldas pohřešovalo osm námořníků. Po několikadenní neúspěšné pátrací akci, na níž se podílely i americké síly v Panamském průplavu, byli všichni oficiálně prohlášeni za mrtvé. Týden nato se však jeden z nich objevil na opuštěné pláži severní Kolumbie, polomrtvý po mnoha dnech strávených v člunu unášeném proudem, bez jídla a vody. Luis Alejandro Velasco se stal téměř národním hrdinou, dostal vyznamenání a rozdával autogramy na potkání, jeho dobrodružství bylo omíláno provládními novinami a jednotlivé epizody byly dopodrobna vylíčeny. Když přišel do redakce El Espectadoru, kde Márquez tehdy pracoval jako reportér, nevypadalo to na senzaci. Brzy se však ukázalo, že samotná příčina námořní katastrofy zůstala utajena. Pro vládu krajně nepříjemné skutečnosti začaly pod Velaskovým jménem vycházet v novinách a jejich náklad se zdvojnásobil. Řada represálií, k nimž se režim uchýlil, měla vyvrcholit zastavením novin. Navzdory nátlaku, výhružkám i pokusům o podplacení neodvolal Velasco ani čárku. O dva roky později kolumbijská diktatura padla.... Roku 1970 spisovatel vydal tento sugestivní příběh pod svým jménem knižně a čeština je 19. jazykem, do něhož je Zpověď trosečníka přeložena.

vladislaus
  14. 5. 2015, 15:46
Za dvě hodiny přečtená kniha, která přibližuje 10 dní utrpení. Je to první kniha od Márqueze, kterou jsem byl schopen v pohodě číst. Jeho protivný magický realismus se zde nekoná.
Keatin
  27. 5. 2012, 9:23
Nadchla mne už předmluva autora a samotný příběh se pak už četl sám. Zvláště příhoda s rackem je pro mě absolutně nezapomenutelná - úplně jsem si dokázala představit, jak chudák racek přichází o život, cítila jsem v rukou to křupnutí malinkaté páteře.
Rames
  7. 1. 2014, 7:22
Tento příběh nás nutí k zamyšlení, co je člověk schopen udělat pro přežití. Snědl by Ind
po deseti dnech hladovění krávu, žid vepřové, námořník racka, člověk, člověka?
Nádherně vyprávěný příběh o schopnostech které nevíme že máme, dokud nejsme v ohrožení života.
Ronnie
  17. 7. 2015, 19:57
Krásný příběh. Díky motivu moře, ryb, trosečníka, boje,... mi Zpověď trosečníka velmi připomínala Starce a moře od Hemingwaye.
Je to teprve druhé Márquezovo dílo, které jsem přečetla - jeho styl jsem si ale zamilovala. Je to skvělý autor. ;)
Seňorita Eskimo
  18. 2. 2014, 23:04
Jenom 100 stran, ale tak nabitých, že si hned umím živě představit, jak by to dopadlo, kdybych takhle ztroskotala já - nejpozději třetí den bych určitě našla způsob, jak si třeba ukousnout hlavu a v klidu umřít.
A přijde mi fakt skvělý, že si člověk o tom může prostě přečíst a aspoň maličko poznat, jaký to je.
AkzuzkA
  24. 8. 2012, 10:25
Je to příběh o člověku, který ztroskotal a tráví sám deset dní na moři. I přes to, že se příběh točí pouze okolo tohoto námořníka, a prostředí, ve kterém se děj odehrává, je téměř v celém příběhu stále stejné, kniha není nudná. Opravdu je příběh psán bez patosu, je velice čtivý a zajímavý.
Kaiella
  12. 3. 2015, 17:59
Ok, bude to o trosečníkovi... A jako v každém podobném příběhu, čekám něco úžasného dramatického, možné více či méně plného určitého patosu, silné situace během plavby, hluboká prozření a co já vím, třeba tygr v člunu... Tenhle příběh je ale jen o prosté a obyčejné snaze přežít. Jednoduché a tím krásné, ne nudné, ne ohrané, ne banálně hrající na city.
Blanka
  11. 5. 2014, 18:01
Skvelá knižka, nebolo v nej jediné prázdne miesto. Prežívala som to, akoby som sama bola na loďke, nedalo sa ísť spať, kým som nedočítala do konca. Inak zatial moja prvá knižka od Márqueza a som zvedavá na jeho ďalšie.
horry87
  27. 1. 2012, 20:23
marquez se neuchyluje k priklaslovani skutecneho pribehu kolumbijskeho marinaka a prave v tom jsem videl nejvetsi pozitivum. bez patosu to holt jde taky!