Pan učitel

Východočeské nakladatelství - 1962

Východočeské nakladatelství (1962)
Státní nakladatelství dětské knihy (1950) 47
B.Kočí (1917)

Je to příběh o učiteli Augustu Purmovi, který učil ve škole v Chvalíně, kam chodila Božena Němcova. Byl to příkladný učitel. Nepoužíval rákosku. Vyučování bylo znamenité. Kromě hlavních předmětů se učili zeměpis, dějepis a zpěv. Hoši pracovali v zahradě a dívky v ručních pracích.
Mnoho trpěl pro své vychovatelské zásady, byl však šťasten, protože miloval děti a své povolání. (Založil/a: pistalka)

Božena Němcová Božena Němcová
*04.02.1820 - †21.01.1862

Romanka
  26. 1. 2016, 10:50
Psáno z pohledu malé žačky, která jde poprvé do školy a má strach, protože jí ostatní děti říkali, že učitelé jsou zlí, bijí děti rákoskou apod. Má však štěstí a její učitel je hodný a děti má rád a nikoho netrestá. Konec byl trošku dojemný, ale celkově mě tato povídka nebavila, vlastně celé to je jen po popisování toho co se ve škole dělá a jak to tam chodí, žádný děj, jen zdlouhavý popis.
MsAndy
  23. 5. 2016, 21:19
Ačkoli jsem od Boženy Němcové přečetla asi sedm povídek, protože se řadí mezi klasické spisovatelky a její tvorbu jsem chtěla znát, tak mě její knihy nikdy moc nezaujaly. Připadají mi všechny povrchní a neshledávám je zajímavými. Tato bohužel není výjimkou. Nicméně až budu mít čas, zkusím je přečíst znovu, třeba je ještě přehodnotím.