Originální název: Laterna magica

Odeon - 1991
ISBN: 80-207-0280-6

Odeon (1991) 80-207-0280-6 287

Vlastní Bergmanův životopis v němž se autor vrací až do roku 1918, roku svého narození, odkdy se snaží vylíčit co nejpřesvědčivěji svět svého dětství, mládí i dospělosti. Klíčovým motivem je v knize ale právě období dětství a autorův vztah k rodičům, zejména k otci, kde nachází kořeny svých pozdějších traumat, nespokojenosti, ale i tvůrčího hledání. samozřejmě, že se ve svém vyprávění autor dobere i chvil, kdy pracoval na svých filmech, ale tyto vzpomínky tvoří v knize překvapivě méně podstatnou část. Bergmanovo líčení vlastních životních osudů překvapí nejen svou otevřeností, ale i střídáním vážných a humorných momentů. V lecčems může tedy být klíčem k pochopení jeho filmového díla. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  20. 7. 2014, 13:42
Od Bergmana jsem dosud neviděl žádný film, ani to neplánuji. Četl jsem jeho memoáry, jako memoáry populárního umělce a bohéma. Měl pozoruhodné dětství. Jinak zde platí totéž, co pro mnohé umělce. Nutí divákům svůj vkus a filozofii, přičemž obojí má týž umělec otřesný.
Skřítek
  27. 1. 2013, 14:12
Jednoduše vzpomínky na své dětství, sebereflexe a hledání důvodů vnitřní nespokojenosti a tvůrčího neklidu. Bergman zde popisuje humorně i vážně především své dětství.