Originální název: Anna Karenina

Omega - 2014
ISBN: 978-80-7390-114-1

Omega (2014) 978-80-7390-114-1 936
Leda (2008) 978-80-7335-123-6 880

Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Výmluvný postřeh giganta ruského realistického románu Lva Nikolajeviče Tolstého otevírá jedno z nejslavnějších psychologických děl v dějinách literatury, v němž si spisovatel po monumentální fresce Vojna a mír dopřál komornější zápletku a dalekosáhlým přetvořením látek módních romancí vyjádřil odpor k pseudomorálce „vyšších kruhů“. Inspirován skutečnou událostí, kdy se spořádaně vyhlížející mladá dáma vrhla pod kola nákladního vlaku, vytvořil Tolstoj příběh o skandálním poklesku „dobře provdané“ krasavice, která je přinucena váhat mezi salonním životem v nelásce a přirozeným právem na štěstí. Vzplanutí choti carského hodnostáře k důstojníku Vronskému, jež spisovatel umně proplétá s osudy a krizemi dalších příbuzných a přátel, je pro Annu o to tragičtější, že na rozdíl od dobových mravokárců nedovede být pokrytecká a milostný poměr ani jeho následky netají. Nesmrtelnost tohoto románu potvrzuje i řada filmových adaptací, v nichž titulní postavu postupně ztvárnily například Greta Garbo, Vivien Leighová, Taťjana Samojlovová nebo Sophie Marceauová. (Založil/a: MrVogler)

Introvert
  15. 2. 2014, 20:17
Příběh Anny Kareniny vás chytne a nepustí. Tolstoj byl skutečným mistrem pera, vše je detailně promyšlené, strhující děj. (Moc se mi líbilo místo, kde autor popisuje zážitek z lovu viděný očima psa..) Trochu mi však vadí v Tolstého literatuře jedna věc: nerovný pohled ne snad přímo na nevěru, ale třeba jen na otázku pozornosti, kterou muž věnuje ženě. Levin ztropil své Kitty scénu, když se mu zdálo, že je předmětem zájmu jiného muže. Ve chvíli, kdy se on sám zakoukal do Anny, zdálo se mu být vše v pořádku. Toto je patrné i v jiných Tolstého dílech. Což ale samo o sobě neubírá knize na její kráse...
janeicka
  3. 12. 2013, 23:05
Anna Karenina se ihned po přečtení zařadila mezi mé nejoblíbenější knihy. Ta úžasná popisnost a psychologie postav, každá osoba měla svá pozitiva i negativa, a i když jsem se prioritně samozřejmě těšila na příběh Anny a Vronského, stejně tak jsem posléze přála Levinovi a Kitty :-) A na vlastní oči bych chtěla vidět sečení širých ruských lánů...
Ariko
  4. 9. 2014, 15:35
Jedna z mých oblíbenkyň a zároveň oplakaná knížka :) Je tu vše, na co si člověk může vzpomenout - láska, zrada, nenávist, žárlivost, beznaděj,... Není to prvoplánová romance, ale perfektně propracovaný psychologický systém spolu s krásným dokreslením ruského venkova v kontrastu s velkoměstem.
ForFreedom
  11. 8. 2010, 16:28
Jeden z vrcholů (nejen ruského) realismu! Ta komplexnost, hloubka a cit s jakou Tolstoj dokázal zachytit ruskou, potažmo celou lidskou společnost a jedince v ní je neskutečná. Doporučuju nedat se odradit rozsahem - je sice fakt, že určité pasáže (Levinovy neutuchající myšlenkové pochody a pasáže o "pokrokovém" zemědělství) můžou být poněkud zdlouhavé a nudné, ale vzhledem k šíři s jakou je zde Rusko mapováno to tam stejně patří - ale ve výsledku to stojí za to...

Blondi
  11. 1. 2013, 0:20
Teda mě hlavně ohromilo, jak mi vůbec nevadily neustálé Levinovy poznámky o zemědělství. Naopak. Úžasný příběh, který dokáže být i se svými 880 stránkami velmi čtivý, poutavý a prostě nádherný =). Četla jsem ji jedním dechem a do hlavní hrdinky jsem se, někdy až moc, vžívala. Hlavně popisy myšlenek a psychologie jednotlivých postav . Super klasika!
Rames
  5. 10. 2011, 19:34
Annu jsem četla před hezkou řádkou let,takže čerstvý dojem je pryč.Dodnes ale na ni myslím,nepamatuji si popisy krajiny,filozofování hrdinů ani úvahy o ruském zemědělství.Jen ten příběh lásky,bolesti a zklamání .
soniaf
  9. 7. 2011, 0:42
Úžasné, nádhera, krása!! Tuhle knížku jsem dostala jako dárek a přečetla si jí tak trochu "abych neurazila", ale nakonec jsem byla opravdu mile překvapena. Dobrý příběh, propracovaná psychika i charakter postav a vyjevení tehdejší doby s jejími poměry, problémy atd. Navíc,a to chci zůraznit hlavně, Tolstý ač je muž, skvěle a celkem přesně vystihl uvažování a osobnost ženy. (Mnoho autorů mužů to nedokáže) Osobně dávám přednost spíše knihám Dostojevského, ale i toto jedno dílo Tolstého mě uchvátilo...
Reliance
  14. 7. 2013, 15:04
Na tuhle knížku sem se chystala už dlouho, zkrátka jsem si říkala, že Annu Kareninu musím v životě přečíst a to obvzlášť po Kunderově Nesnesitelné lehkosti bytí.. Každopádně jsem z nějaké neznámého důvodu čekala "něco víc".. I přesto se mi však kniha líbila, až na neustálé řešení zemědělství a pod., které bych však ještě ráda překousla.. ALE zejména na konci, po smrti Anny, jsem čekala všechny možné reakce různých lidí.. Vronského, Levina, Kitty, Karenina, jejího syna, společnosti.. Přece jen byla Anna a její život v knize hodně diskutované téma.. A ono nic. Tedy skoro nic.. A ještě rovněž následující kapitola popisující knihu Ivanoviče mě taky nepotěšila, protože bych řekla, že tam byla zařazena poněkud necitelně, ale to byl možná také záměr autora. Nicméně jsem ráda, že sem si ji konečně přečetla. :)
marta-b
  16. 3. 2010, 14:09
Mám moc ráda díla ruských realistů, a proto mě ani tento skvělý Tolstého román nezklamal. Líbilo se mi hlavně to, jak dokázal i při tak spletitém příběhu udržet moji pozornost. Skvěle také vystihl charaktery postav a dokázal popsat jejich pocity, jakoby je skutečně prožil. Domnívám se, že sám Tolstoj zahrnul i sebe mezi hrdiny svého románu, a to v postavě Levina, skrze jehož myšlenky se snažil seznámit čtenáře se svými vlastními názory na církev, ruské zemědělství, život na venkově a na marnotratnost života ve městě.

Samotný závěr knihy se mi moc nelíbil, protože byl zbytečně prodlužován právě Levinovými myšlenkami o filozofii, což se po smrti Anny Kareninové do tohoto románu už jaksi nehodilo. Autor se nejspíš snažil zakončit knihu jakýmsi náboženským rozhřešením.
Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 8:07
Rozhodně je to příběh odvážné ženy, která opustila manžela a šla za tím, koho milovala. Další milostný tragický příběh, který tolik milujeme. Jediná věc, která je zarážející, jak rychle odsoudil Tolstý železniční dopravu - sebevražda Anny je toho motivem.
Nantong
  23. 2. 2013, 14:30
Kniha Anna Karenina se mi velmi líbila, četla jsem ji už ale velmi dávno....myslím, že bych po ní měla sáhnout znovu.
Pim
  1. 5. 2013, 20:14
Chtěla jsem se podívat na nejnovější zpracování Anny Kareniny, ale po přečtení kritiky jsem se rozhodla, že to nejdřív přečtu. A dobře jsem udělala. Kniha je mnohem víc než film. Tedy film je o Anně, ale v knize je vykresleno a prolnuto více příběhů, více postav. Levin mi byl velmi sympatický a jeho popis zemědělství nepřekážel - naopak spíše obohatil. Příběh byl velmi čtivý a zajímavý, ať už kvůli ději, či propracované psychologii jednotlivých postav se vším dobrým i zlým. Postavení ženy ve společnosti. Konec mě překvapil a i zabolel. Škoda, ale jak jinak. Určitě doporučuji k přečtení a i já se ještě vrátím. Určitě si přečtu více z ruské literatury.
ribička
  12. 9. 2010, 10:29
Anna Karenina budí před přečtením strašný respekt. Ve škole nám vtloukávali do hlavy literární rozbory a psychologické prokreslení postav a jejich náročnost....HOUBY!!! Anna Karenina je obsáhlá, o tom žádná, ale čte se výborně. Psychologie postav nenudí, nýbrž děj doplňuje, problém se zapamatováním jmen postav jsem rozhodně neměla a zkrátka se mi to líbilo.
Fešná Bleška
  17. 8. 2014, 11:20
Jedna z mála ruských knih, kterou jsem si zamilovala. Tolstoj spojil hrátky s psychologií, popisy, spletité dějové linie, ruskou společnost a namíchal z těchto ingrediencí koktejl, kterého se napijete a už nemůžete přestat. O tom, že je Anna hlavní hrdinkou by se také dalo polemizovat, poněvadž sledujete nejen ji, ale také spousty jejích příbuzných a známých. Tolstoj si zde vyhrál s popisy jak psychiky, přičemž má každá postava své plusy a mínusy, a jako ve skutečnosti nelze o žádné z nich říci, zda je vyloženě špatná či dobrá, tak si dal záležet na popisech dějů, jako např. honů, sečení obilí atd. I přes velký počet pasáží o politice, zemědělství, církvi a poměrů vás kniha nepřestane bavit a právě tyto "odpočinkové" pasáže představují carské Rusko, do něhož je děj zasazen. Kniha je velice čtivá a na rozdíl od jiných románů s podobným počtem stran nemá dlouhý rozjezd, což je určitě další plus. Celkově ve mně nechala hluboký dojem a mohu jedině doporučit.
23.44
  28. 7. 2015, 23:10
Trochu jsem váhala, jestli do toho jít...to víte, nejklasičtější klasika, jasná nuda....no- spletla jsem se! Práce Mistra vypravěče, chtěl nám toho hodně říct a všechno řekl, nic si neodpustil, přesto to nepůsobí násilně, nevnucuje své hodnocení, nesoudí- každý ať se s tím popere sám. Za vrchol považuji konec Anny, ta gradace!
Karliiina
  11. 10. 2014, 13:10
Úžasná kniha. Paradoxně mě víc bavil příběh Levina a Kiti, než samotné Anny a Vronského. Je zbytečné se tady o knize rozepisovat, asi bych říkala to samé jako ostatní a kdo chce, ať si knihu zkrátka přečte.
Elki
  13. 10. 2013, 11:32
Annu Kareninu jsem vzala do ruky podruhé s odstupem asi deseti let. Teď jsem si ji užila ještě víc než kdysi na škole. Narozdíl od jiných obsáhlých knih (obzvláště ruských spisovatelů) tato kniha nemá žádný prostoj, žádnou nudnou pasáž. Postavy jsou tak naprosto "běžné", že tomu všemu věříte a ztotožňujete se s nimi. Jsou to obyčejní lidé, s obyčejnými touhami a následnými zklamáními. Popravdě víc než příběh Anny a Vronského mám ráda příběh Kitty a Levina. Tito dva lidé mi přijdou krásní a celou knihu jim člověk musí fandit.
ideal_alien
  13. 2. 2016, 19:47
Lev Nikolajevič Tolstoj se umí předvést. Miluji jeho knihy. Jsou to knihy, které by si měl každý alespoň jedenkrát za život přečíst. Do Anny Kareniny je lehké se vžít.
-Nikola-
  17. 11. 2013, 19:24
Během knihy jsem hodně nadávala, že to nejde přečíst a pořád se mi na tom něco nelíbilo. Před půl hodinou jsem knihu dočetla a nechala na chvíli uležet. Musím uznat, že to bylo famózní dílo. Nad každým myšlenkovým proudem se mohl člověk zamyslet, a že jich tam bylo požehnaně, ale všechny tyto myšlenky dávají jeden výsledek. I když se Levin stál věřícím, tak jsem dospěla k tomu, že není třeba věřit v Boha, modlit se každý den, ale hlavní je si uznat svoji chybu a nést za ně odpovědnost.
Co mi celou dobu přišlo zvláštní, tak to byla otevřenost veškerých myšlenek, autor jasně dal najevo jeho ohromné přemýšlení nad vším a různé protimyšlenky. Dnes si každý myslí co chce, jsou to osobní myšlenky a většinou se s nima nedělí. I když to je v určitém úhlu pohledu taky jenom dobře.
Nyní můžu říct, že jsem ráda, že jsem Annu dočetla až do konce. Byla jsem sice nemile překvapena, že chybí Vronského myšlenky o Annině hloupé sebevraždě, ale myslím, že vše, co bylo potřeba vědět zaznělo. "Já miluju jeho a on miluje mě." Ano, bylo to jasné a přesto odhodila červenou kabelku a se vztaženou hlavou mezi ramena padla pod vůz.
Kulekunka
  1. 8. 2012, 0:07
Typické dílo typického ruského autora - tisíce postav, samé intriky, množství (nepodstatného) backgroundu,... Samotný příběh by vydal jen na polovičku stran, ale byl by podle mě o to čistší a čtivější. Ale co, už je to ruská klasika a rozhodně stojí za přečtení!
Heduš
  2. 10. 2015, 23:46
Literární realismus v té nejhezčí podobě. Koho neodradí počet stran ten nebude zklamán. A jelikož patřím k těm, co rozečtenou knížku mají vždy u sebe, pořídila jsem si dvoudílné vydání :-)
Artep524
  9. 7. 2012, 13:36
Mám ráda ruskou literaturu. Anna Karenina je bezpochyby skvělý příběh jen mi občas přišlo trochu zdlouhavé to Levinovo přemýšlení.
Mili232
  9. 1. 2014, 22:00
Krasna knizka, smuntny pribeh. Kniha se mi cetla dobre, urcite nezastavam ten nazor, ze je tezka ke cteni.
jithushka
  12. 5. 2013, 12:47
Naprosto nadčasový román, ač popisuje dnes již historické Rusko. Složitý děj je pro čtenáře po celou dobu naprosto jasný, jednotlivé dějové linky se mezi sebou nebijí, naopak se občas geniálně protnou. Každá postava je navíc perfektně psychologicky rozpracována což je asi nejvíce znát, když se mezi sebou porovnají postavy z venkova a postavy z města. Skvěle vystavěná je dějová linka s Annou, když si člověk pomyslí, že autor s jejím osudem počítal ze začátku.
Vera Silent
  28. 5. 2011, 15:27
Trochu to popravde da nez se takhle slusne tlusty roman precte. Pravda, Levinovi utopisticke uvahy o rovnosti vsech lidi obcas trochu nudi (nebo jeho pokusy posekat co nejvic travy), ale zobrazeni vztahu je dokonale. Jak ja si prala, aby se Kosta a Katuska dali dohromady - jak to nakonec hezky vyslo, ze... Je tam plno dobry zvratu, je to skutecne, realisticke a pravdive. Stoji to za to, v tehle knize je podle me dost moudrosti...
Adenoid Hynkel
  13. 2. 2016, 18:32
Tolstoj opět dokazuje svůj vypravěčský um, zvláště na Rusa přímo udivující. Děj je pravidelně protkáván trochou filozofie a historie, což některým může dělat problémy. Na obranu knihy musím říct, že tyto pasáže nikdy netrvají moc dlouho a jsou většinou spjaty s příštími rozhodnutími postav. Jak napovídá název knihy, vše se soustřeďuje okolo Anny. Ale ona mi nebyla nejsympatičtějí postavou. Ani zdaleka. V jednu chvíli nad ní chcete prolévat slzy, zanedlouho vás tento nápad přejde a začnete se téměř těšit na její konec - jaké vymyslí řešení své neutěšené situace, už všichni asi víme. Celkově kniha skvěle odráží ruskou společnost té doby a nejde jí moc co vytknout. Nemohu se ale ubránit srovnání Kareninové s dalším veledílem Tolstého, s Vojnou a mírem, které u mě vítězí na plné čáře...
Kaat
  29. 2. 2012, 23:00
Anna mrtvá, Vronskij na dně. A Levin asi ještě na padesáti stránkách promýšlí smysl života a v co má věřit. Tu knihu jsem četla před rokem a půl a tohle mi utkvělo v hlavě. Bylo to moc slov.
Vatanen
  7. 10. 2011, 1:17
Skvělá kniha, která si svůj věhlas plně zaslouží. Filozofická okénka Levina o ruském venkovu a vlastní víře/nevíře mi nějak nevadila, oblíbil jsem si především postavu dětinsky naivní Kateřiny Ščerbacké a pasáž s křídovým vyznáním. Anna je vykreslena skvěle, přechod od silné, všeobecný obdiv sklízící ženy k roztřesenému uzlíčku nervů je uvěřitelný, touhle knihou jsem začínal s klasikou a nemohl jsem si vybrat lépe.
Honey0105
  14. 9. 2010, 17:41
Zrovna moc jsem se na tuhle četbu netěšila, ale na druhou stranu mě to lákalo. Nakonec kniha nebyla tak špatnáa jediná postava, která se mi v knize nelbila byla právě Anna Karenina. Avšak našla jsem velké zalíbení v Konsťovi.
Evina Kalousová
  22. 7. 2016, 18:21
Anna je výborné čtení. Než jsem to začala číst, trochu jsem se toho bála. Ale nakonec jsem to přečetla za třicet dní, jedním dechem. Jediné, co mě místy nebavilo, byly Levinovy úvahy o zemědělství. Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi milostná dramata. Kniha se ihned během čtení zařadila mezi mých několik knih, na které nezapomenu.
Webgirl
  17. 11. 2013, 20:03
Taky jsem jedna z těch, které moc nebavily ty Levinovy pasáže, ale celkově se mi kniha líbila. Moje oblíbené pasáž je popis prvního setkání Anny a Vronského.
Saf123
  18. 8. 2013, 18:40
Na knihu jsem se velice těšila a jsem s ní nadmíru spokojená, určitě splnila mé očekávání. Miluji romány tohoto typu, možná jsem si závěr představovala trochu jinak, čekala jsem vlastní kapitolu o Vronském a jeho utrpení, ale i přesto mě kniha uchvátila.
ave aburh-eva hrubá
  29. 6. 2013, 18:12
ruský realismus.... jak stále živé..... Anna je stálice mezi knihami a pan Tolstoj je pan spisovatel stále živý.... ave aburh.eva hrubá
Ninuška
  3. 7. 2012, 10:48
Trvalo mi asi dva roky prokousat se oběma knihama. Když jsem konečně dočetla poslední stránku, tak jsem si řekla, jestli mi to za to stálo. Velmi rozsáhle popsaný děj, který ve velké části spíše nudí. Kniha rozhodně není pro každého a já jsem ráda, že už to mám za sebou.
alena.marie
  4. 10. 2011, 14:09
Úžasně vykreslené příběhy jednotlivých postav, navzájem se krásně provazujících. Mezi charaktery tam nalézám i spoustu lidí ze svého okolí a sebe též... =) Velmi jsem si oblíbila Levina. Tuhle knížku vždycky zásadně jedním dechem! =)
oorange
  30. 7. 2011, 23:45
Na tak tlustou knihu to fakt nebylo špatné. V první chvíli jsem se bála, že to nedám, ale nakonec jsem se začetla. Občas jsem měla chuť pár kapitol přeskočit a to hlavně uvažovaní Levina o zemědělství a víře.
Jim Morrison
  20. 8. 2016, 15:12
Přecenovaná kniha.Říká nějakou myšlenku hrozně zdlouhavě a složitě.A přitom by to šlo jednoduše.Dostojevski ho přejíždí na plné čáře.
Nosferatu
  27. 2. 2016, 10:42
Příběh je to hezký, dobře a čtivě napsaný, ale měla jsem problém s tím, že mi hlavní hrdinka tak trochu lezla na nervy a párkrát jsem se přistihla, že vlastně držím palce Kareninovi. Asi už jsem přečetla příliš mnoho knih o ženách, které neví, co chtějí (že by ze života?) a hrozně se pak diví, že muž, který je měl jen pro pobavení, si pak po čase na najde pro pobavení někoho jiného. Opravdu to rozuzlení někoho překvapilo? Avšak jako příjemná a pozitivní vsuvka působil příběh manželů Levinových.
simca.narovcova
  3. 1. 2016, 15:25
Nikolaj Vasiljevič Gogol byl bezpochyby inteligentní člověk a pokrokový myslitel, což promítl i do tohohle románu. Znala jsem děj už před tim, než jsem se do něj pustila, ale stejně to bylo nadherne. Chvílema nudné a chvílema naprosto obohacující a čtivé. Nyní mám knížku ve své knihovnicce a jsem pyšná na to, že jsem ji přečetla.
cicwi
  16. 11. 2014, 15:48
Krásný příběh. Fandila jsem Levinovi a Kitti ... jen mě zarazil to že Aninna sebevražda nebyla nijak zvlášť popsaná .. :)
vikhy
  23. 9. 2014, 15:14
Velice silný příběh, který v člověku zůstává velmi dlouho. Představovala jsem si sama sebe v této situaci. Mohu knihu jen a jen doporučit!
Dišperanda
  10. 9. 2014, 21:33
Nádherná kniha, občas mě nudily dlouhé popisy, ale jakmile se člověk začte, tak je to paráda! Jen mi přišlo líto, že smrt Anny byla napsána tak stroze. Ale jako úžasná metoda ozvláštnění byla poslední kapitola, která se dívala zpětně na postavy, kterých se týkala smrt Anny s časovým odstupem.
TheEmptyBook
  19. 6. 2014, 16:24
Annu Kareninu jsem viděla před rokem v nejnovějším filmovém zpracování z roku 2012. Kniha je lepší, sice dlouhá, ale dobrá. Asi jsem od ní ale čekala něco víc. Moc se mi nelíbil konec, nikoli proto, že Anna zemřela, ale kvůli nezáživnosti děje. U konce mi připadalo, jako by už Tolstoj "vařil z vody". Jinak ale kniha nepochybně patří právem mezi klasiky. :)
starllete
  14. 2. 2014, 18:17
Než jsem se do Anny Kareniny pustila, dlouho jsem to odkládala. Nešlo mi ani tolik o ten rozsah, prostě jsem nevěřila, že by mě po Zločinu a trestu mohlo cokoli z ruské klasiky zaujmout. Ale nakonec jsem knihu přečetla jedním dechem a možná dám šanci i jiným ruským autorům! :)
homosapiens04
  28. 8. 2013, 11:52
Četla jsem knihu S elegancí ježka. Ke knize mám sice mnohé výhrady, ale ty sem nepatří. Hrdinové milovali Tolstého a hlavně Annu K. I sáhla jsem po knize. Jaké však bylo mé zklamání. Postavy se chovaly naprosto nepochopitelně, ženské hrdinky byly vykresleny jako šílené hysterky a žádná postava nebyla sympatická. Nejhezčí pasáž byla asi ta, kdy Levin jde sekat trávu, člověk hned dostal chuť vzít kosu do ruky. Jinak jsem musela notně přeskakovat, abych knihu neodložila. Srovnám li s Dickensem či Austenovou nebo George Elliotovou, sestry Bronteovými, tak ti rozhodně časem nic na čtivosti neztratili, u Tolstého to tvrdit nemohu.
Ann.
  24. 7. 2013, 12:30
Kniha epického rozměru. Kniha, která vás ovlivní a donutí přemýšlet nad mnohými tématy. Kniha, ve které najdete něco ze sebe, čímž vás ovlivní ji vnímat jako nadčasovou záležitost. Je lepší žít s tím, že vám v životě něco chybí? Nebo jít za svým snem, svými city s nadějí a vášní, ačkoliv je obecně známo, že tato cesta končí vždy špatně pro všechny zúčastněné..
Troufnout si na Rusa, chce občas kuráž, ale vytrvalost se vyplácí a tato kniha vám dá mnohé :)
arha
  27. 4. 2013, 18:50
Jedna z nejdelších knih, které jsem četla a stejně mi přijde, že byla v některých ohledech velmi stručná.
Dunkahe
  25. 1. 2013, 18:00
Nádherná knížka, strhla mě a nepustila skoro měsíc. Žila jsem v ruském fikčním světě a nevadily mi ani ty filozofické pasáže na konci. Je to jedna z mála knížek, které jsem četla až po zhlédnutí filmu (obvykle to dělám naopak) a musím říct, že ačkoli film mě nadchnul, knížka je lepší.
AdrianaV
  23. 1. 2013, 16:55
Anna Karenina je opět jedním z vrcholů literatury a to nejen té ruské. Přiznám se, že pro ruské autory mám slabost a Lev Nikolajevič Tolstoj je mým nejolbíbenějším. Nicméně po úchavtné Vojně a míru se mi Anna Karenina líbila o něco méně. Ale nelze hodnitit jinak než sto procenty. Kdybych mohla, Vojně a míru bych dala 120%.
nikipa
  16. 12. 2011, 16:28
S nadšením jsem se zabrala do děje. To ale postupně rychle vyprchalo a po pěti sté stránce jsem to prostě nezvládla. Levinovy popisy hospodářství a vůbec všechny obšírné popisy mě tak strašně nudily, že jsem nebyla schopna to přečíst do konce. Čekala jsem něco jiného.