Originální název: Čtvrtý králův pes

Moba - 2013
ISBN: 978-80-243-5231-2

Moba (2013) 978-80-243-5231-2 351
Moba (2006) 80-243-2484-9 287

Děj románu zavádí čtenáře na přelom 14. a 15. století do doby vlády Václava IV. Do království, kde každý bojuje s každým, se po mnoha letech vrací z Itálie Hynek Tas z Boru, tvrdě vycvičený středověký osobní strážce. Po konfliktu s královským městem Berounem má velmi blízko k oprátce, ale nakonec skončí v králových službách. Hlavní hrdina jako by byl člověk bez citu a emocí, který dokáže bez mrknutí oka pozorovat, jak z jeho protivníka uniká život, ale zároveň kvůli ztrátě svého psa vyhlásí králi Zikmundovi nepřátelství a tak rozpoutá jednu z největších štvanic té doby. Děj se odehrává převážně na území Čech, ale zavede čtenáře i daleko za jejich hranice. Čtenář se rovněž bude moci setkat s představitelem Panské jednoty Jindřichem z Rožmberka a všemocným podkomořím Zikmundem Hulerem, éterickou, čistou a milující Blankou z Lazce nebo smyslnou, vášnivou a záhadnou Sofií Mafredonni. (Založil/a: Milena)

Potulný mnich
  6. 5. 2014, 18:48
Kniha nás zavede do Českého království, kde v té době vládne Václav IV. a který se seznamuje s Tasem z Boru. Ten je donucen vstoupit do královské služby, jako strážce Václava IV. A my můžeme prostřednictvím těchto dvou hrdinů vstoupit do naší historie a sledovat jejich skutky, jak už v Českém království, tak i v cizině a přemýšlet, jaká asi to byla doba. 100%
Noctua
  25. 7. 2014, 13:20
Když jsem vzala knihu do ruky, byla jsem dost zvědavá jak se spojí její název s příběhem, který je uvnitř. A musím říct, že název nemohl být výstižnější. Když jsem s Hynkem Tasem "prožila" několik nocí v královské komnatě na zemi na houni ve společnosti třech chlupatých čtyřnohých strážců chtěla jsem ho litovat, že takhle dopadl. Když ale věrně stál krok za králem a hlídal ho jako nejvěrnější pes i ve chvílích, kdyby ho nejraději praštil, začala jsem ho obdivovat. Musím říct, že Hynek Tas z Boru na mě udělal obrovský dojem. Pamatovala jsem si ho z Castello Nuovo, kde byl přítelem platnéře Lukáše, ale jen tak na chviličku. V tomto novém příběhu hraje první roli ve všech událostech a je jedno kdo je jeho spoluhráčem. Jestli král nebo poslední žebrák. Na pozadí nevyhnutelného blížícího se "pekla" s nastupujícím husitským hnutím prožívá svoje vítězství a zklamání způsobem tak lidským, že ho nelze než obdivovat a držet mu palce.
slipka
  17. 11. 2016, 11:47
Dávám 5 hvězd zato že se to fakt dobře čte a že mi kniha podává české dějiny záživnou formou.Ze školy mám k dějepisu a českým dějinám odpor, a přesto jsem ji přečetl jedním dechem.
Badger
  1. 6. 2016, 12:30
Nádherná kniha,která si mě získala hned po pár stranách.
Úžasně se mi četla a neměla co má spousty knih (nudný romantický věčně se opakující kecy-který sou skoro všude stejné),
Hynek Tas je pro mě úžasná postava s jakou jsem se již dlouho nesetkal a já jsem rád,že jsem objevil spisovatele s kterým mám dokonalé souznění.
Přečetl jsem to prakticky jedním dechem a již se nemohu dočkat dalšího dílu i dalších knih pana Niedla.
Kniha se tímto stává mojí oblíbenou a já se jen dál divím,že přeci jen dokázal někdo napsat tak supr knihu z tohoto období.