Originální název: Vojna i mir

Omega (2016) 978-80-7390-122-6 824
Baronet (2005) 80-7214-861-3 1466
Naše vojsko (1976)
Naše vojsko (1966)

Čtyřdílný historický román vyšel buď ve dvou nebo čtyřech svazcích.

Epos Vojna a mír je spolu s románem Anna Karenina nejslavnějším dílem jednoho z největších romanopisců, a také nejspíš nejoblíbenější romancí na světě vůbec, o čemž svědčí již jen počet filmových adaptací. Jeho dramatickým jádrem jsou změny odehrávající se v aristokratických i rolnických rodinách během úpadku společnosti v době napoleonských válek. Tolstoj zde vytvořil vlastní vesmír obydlený živými hrdiny, jejichž životy odrážejí hlavní Tolstého témata - sebeobětování a sebeodpuštění, úzkost a extáze, diplomacie a zrada, víra a zatracení - a opatřil jej dialogy hýřícími humorem a vtipem, a také fascinujícími bitevními scénami. Napoleonovo tažení do Ruska se stává úhelným kamenem, bodem, do nějž se sbíhají osudy všech hlavních postav, a současně mezníkem vývoje ruské společnosti. Oba představitelé mladé generace, odtažitý Pierre Bezuchov a jeho antipod kníže Andrej Bolkonskij, projdou jak milostnou tak válečnou zkušeností, aby seznali své omyly a došli poznání skutečných hodnot. (Založil/a: MrVogler)

Ghoulman
  28. 11. 2014, 18:44
Podle mne je tento román právem označován jako jedno z největších děl světové literatury. Má neskutečně mnoho kvalit. Kromě toho nejdetailnějšího a nejgeniálnějšího drobnohledu do psychologie postav a jejich absolutní uvěřitelnosti (ty postavy prostě už nejsou postavy, Tolstoj stvořil "živé lidi"), je román epický i intimní, komplexní i vnitřně soudržný, filozofující i intelektuální, zahrnuje snad všechny možné emoce, spoustu věcí na přemýšlení, ale i spoustu akčních či nervy drásajících pasáží. Navíc je protiválečný, což v době jeho vzniku je bezprecedentní (Tolstoj je ostatně považován za předchůdce pacifismu). Možná vás to nechytne hned od prvního dílu, ale radím vám, zkuste přečíst alespoň polovinu (tzn. dvě knihy) a uvidíte...
Pim
  19. 9. 2014, 17:01
Neuvěřitelné, jak dokáže Tolstoj vyprávět. Jak vystihuje charakter jednotlivých postav. Je trochu potěšující, že nejsem sama, komu se nesnadno prokousávalo vojenskými pasážemi. Ale těch zas v I. a II. dílu tolik nebylo.
Zato příběh míru je opravdu román. Postavy jsou fascinující, některé na mne působí trochu infantilně. Nevím, zda je to tou dobou, nebo konkrétními postavami.
Nejhorší ovšem je, že teď musím čekat na III. a IV. díl, až někdo vrátí do knihovny. No sotva jsem se ponořila do hloubi vyprávění...
Sunny.69
  14. 6. 2012, 9:47
Mám za sebou skoro celý třetí díl... A už teď mohu s klidným srdcem říci, že je to jedno z nejlepších co jsem kdy četla. Je pravda, že prokousat se pasážemi z období válek bylo chvílemi docela obtížné, ale stálo to za to. Už teď se nemohu dočkat toho, jak to nakonec vše vlastně dopadne.
Kiv Čitrem
  21. 2. 2016, 11:54
Nádherné čtení, postavy románu se staly na pár dní součástí mého vesmíru - přemýšlel jsem o nich i ve chvílích, kdy jsem nečetl. Tolstoj je v nich schopen vystihnout to obecně lidské, to, co k nám promlouvá přes propast staletí. Zvláště jímavý je přerod Bezuchovův, pro který si autor vybral způsob v literatuře osvědčený, tedy cestu - kde tapající já v mezních situacích konečně poznává sebe sama. Bitevní scény (jak slavkovské, tak borodinské a koneckonců i ty partyzánské) byly vykresleny úžasně plasticky (což podle mě bylo způsobeno střídáním úhlů pohledu, tedy pozorovatelů - postav). Možná jen závěrečnou esej o soudobé historiografii si autor mohl odpustit...
petulina
  16. 6. 2014, 19:09
Tak právě dočteno a musím říct, že tato kniha se mi líbila, hlavně druhá polovina celého příběhu; je sice pravda, že některé pasáže, obzvlášť z války, byly kolikrát nekonečné a chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale přesto jsem ráda a pyšná, že si ji můžu přidat do seznamu přečtených :o)
Adys
  1. 8. 2011, 14:14
zatím rozečteno,leč bohužel nedočteno..Ať bych chtěla sebevíc nemůžu do tohoto eposu proniknout..Každopádně filmové zpracování mistra Bondarčuka bylo úchvatné.
BAADRAAM
  22. 2. 2013, 17:32
Kniha meho srdce! Co vic rict? Snad jen to, ze se Lev Nikolajevic Tolstoj ukazal jako nadcasovy myslitel. Kniha pojednava o smysle zivota, o lasce, o valce a miru.
Martin Fanta
  25. 5. 2016, 13:07
80% - Přečíst oba díly byl rozhodně můj největší čtenářský výkon, který už jen těžko překonám. Oproti všeobecně rozšířeným představám o suchosti “povinně čtené klasiky" je Tolstoj velice dobrým a poutavým vypravěčem, který dokáže namixovat na bezmála dva tisíce stránek takovou směsici epických příběhů, osobních portrétů postav, filosofických úvah a kronikových záznamů dějinných událostí, že se jedná o relativně svěží dílko s minimem hluchých míst. Na osudech několika vybraných jedinců a rodin vykresluje Tolstoj velice detailním způsobem dějinné období napolenských válek v Rusku, jak dějiny zasahovaly do osudů obyčejných i méně obyčejných lidí a jak vypadal život smetánky i prostých mužiků (i když mužiky Tolstoj přes svůj silně demokratický přístup stále považuje za jakési podlidi, ke kterým ale chová sympatie). Zároveň je Vojna a mír poměrně silnou agitací pro křesťanství, což mi osobně zrovna neimponovalo, ale dalo se to přežít. Jedná se o krásnou ukázku století staré knihy, která má co říct i dnešním čtenářům, pokud chtějí poslouchat.
avenue
  26. 3. 2014, 16:31
Pro mě též "Kniha mého srdce". Paní učitelka literatury nás na střední nutila obsahy děl nejenom opisovat z internetu, ale také je číst. A zato jsem jí nesmírně vděčná, protože jako první se mi do rukou dostala kniha Vojna a mír a o mém osudu bylo rozhodnuto :D Stal se ze mě fanatický knihomol :D Tahle kniha mě doslova vcucla dovnitř, já jí žila, myslela jsem na ni, i když jsem ji neměla v ruce, těšila jsem se na ni a četla dlouho do noci. Zavedla mě na bojiště, mezi kněžny a hrabata, navíc tu byl příběh lásky, (byla jsem z toho fakt špatná, když Nataša zradila Andreje :D), autor tu psal o víře a Bohu a já se najednou cítila tak povznesená, až po pár letech, když jsem našla Boha sama v sobě, tak jsem pochopila to, co se tam píše ("Zkus naplnit špinavý džbán tou nejčistší vláhou. Jak potom můžeš soudit o její čistotě?")
happynka
  8. 8. 2012, 22:01
Uff, tak tedy dočteno. :)Souhlasím se Sunny.69. Pasáže z válek se občas zdají nepřekonatelné. :D Jinak je to zajímavý příběh a spousta zajímavých postav. Osudy se také docela promíchají. :) Líbilo se mi! :)