Člověk v proudu dědičnosti: Geny v lidském zdraví a nemoci

Člověk v proudu dědičnosti: Geny v lidském zdraví a nemoci
Originální název: Člověk v proudu dědičnosti: Geny v lidském zdraví a nemoci

Grada - 1999
ISBN: 80-7169-768-0

Grada (1999) 80-7169-768-0 136

Bylo-li 20. století érou fyziky a příslušné technologie (vzpomeňme uvolnění energie atomu a vesmírné lety), pak bude 21. století nesporně věkem genetiky. Ještě před několika desetiletími byla genetiky dole na žebříčku důležitosti věd. V nejbližší budoucnosti se situace obrátí. Současně probíhající projekt poznání všech genů člověka (Human Genome Project) nesmírně ovlivní naše znalosti medicíny. Naše závislost na genech je daleko větší než se věřilo dříve. Např. můžeme připsat autonehodu pouze vlivu prostředí? Nehody mají častěji ti, kteří mají ve zvyku porušovat dopravní předpisy. Tato kategorie řidičů má určité povahové rysy - jejich bazální osobnost je určena geneticky. Tedy i autonehoda mívá genetickou komponentu.
Objevy nových genů jsou doslova na denním pořádku a souborný referát o nich by byl zastaralý již dříve než by byl vytištěn. Proto je velmi záslužná práce prof. Šmardy, výtečně zachycující současný stav genetiky člověka.
(Z přemdluvy MUDr. Dušana Soudka, Dr. h. c.; emeritního profesora Queen's University Kingston, Ontario, Canada) (Založil/a: clotho)