Originální název: The Art of Loving

Portál (2015) 978-80-262-0806-8 136
Knižní klub (2010) 978-80-86922-32-4 125
Český klub (1996)
Orbis (1966) 124 Edice: Malá moderní encyklopedie ; sv. 54

Cílem knížky je ukázat, že láska není stav, kterého může snadno dosáhnout každý, bez ohledu na to, jak je pro lásku zralý. Chce čtenáře přesvědčit, že všechno jeho úsilí o lásku nutně selže, nepokusíme-li se co nejaktivněji rozvinout celou svou osobnost, aby dosáhl tvůrčí orientace; že najít uspokojení v individuální lásce je nemožné bez schopnosti milovat svého bližního, bez skutečné pokory, odvahy, víry a kázně. (Založil/a: qwertzqwertz)

Ariko
  15. 11. 2014, 17:54
Styl psaní Ericha Fromma se mi líbil, kniha byla čtivá a rychle ubíhala. Určitě bych si ji ráda přečetla ještě jednou.
jatox
  3. 10. 2016, 22:06
Pořád nevim, jesi to komentovat nebo ne, a jak hodnotit (3-4*). Tak zkusim psát a třeba k něčemu dojdu:D
Nečekejte moc návod na to, jak milovat. Trošku jako jó, ale nijak konkrétně a úplně. Jako jó, dá se, ale nepřipadalo mi to moc objevný, tak třeba to je tím, jak jsem sečtělá a citově moudrá :D Někdy mi přišlo, že Fromm trošku odběhnul od tématu, docela se tam rozkecával, přičemž trošku nedotáhnul to, o čem chtěl psát původně. Třeba některý pasáže o Freudovi, nebo pojednání o lásce k bohu. A pak jeden otazník. Nejdřív nás pan Fromm krmí tím, jak je potřeba milovat všechny, a jak je to nutný, aby člověk moh opravdu milovat "někoho" (Mimochodem, tohohle maj všichni plnou kušnu, ale co to vlastně jako konkrétně znamená? Kdo je fakt schopnej milovat všechny krom Ježíše, Zohana a nějakejch řeholníků a kněží, který aby vůbec unesli tu svou lásku ke všem, se zavřeli někam do jeskyně, projevujíc lásku jen sobě samýmu?:D) a ke konci knihy píše o tom, jak je nutná k praxi lásky soustředěnost a bdělost atd. No a jak toho dosáhnout? Prej se vesele vyhejbat triviálním lidem, "špatný společnosti", prostě všem kromě těch, co se snažej jako my bejt strašně nekonformní a prostě živoucí tak, jak si to Fromm představuje. Tak jen mě jako napadlo, že se mi todle nezdá úplně jako vzor ctnosti milovat všechněho bližního, pokud řeknu, héj, prostě sory, ale ty meleš hrozný hovna, je to s tebou ztráta času a já se musim naučit bejt soustředěnej a tak, abych moh bejt nejlepší a milovat, takže ted za tebou zavřu dveře a du radši meditovat... Tak to je duchovní jak p** m* j****:)) Ale jako přečtěte si to, no. F. je trošku moralista, ale je to celkem potřeba. :)
Skřítek
  2. 2. 2013, 9:30
Kniha je psána srozumitelně, čtivě, autor si drží odstup od subjektivnosti, jde o protipól Freudovi, což mě na čtení Fromma baví asi ze všeho nejvíce.
Kniha nastiňuje slepé uličky, zvrácené vzory profanované společností a hlavně médii a nutnost hledět do hloubi své přirozenosti.
blacks
  22. 2. 2012, 13:10
Výborná kniha, díky které jsem toho spoustu pochopil...

"Kdo nic neví, nic nemiluje. Kdo nic neumí, nic nechápe. Kdo nic nechápe je bezcenný. Ale ten, kdo chápe, ten i miluje, všímá si, vidí... Čím hlubší poznání, tím větší láska... Kdokoli si představuje, že všechny plody dozrávají současně s jahodami, neví nic o hroznech."
Amanita
  20. 7. 2015, 11:53
Dílu nelze upřít velké množství zajímavých myšlenek, měla jsem ale větší očekávání, které nebylo naplněno. Když jsem se dostala na konec poslední kapitoly, nemohla jsem se ubránit otázce: A to je vše?
cobykdyby
  5. 8. 2016, 15:09
Ad1)Láska je jediná a uspokojivá odpověď na otázku lidského bytí. Tento citát od Ericha Fromma považuji za rozluštěnou hádanku lidského života.
Ad2)Z této knihy jsem si vzala jedno: láska je osobní umění, není to problém, jak být milován, ale jak milovat, je to problém schopnosti k lásce. Četba této knihy tedy pro mne znamenala jakýsi Koperníkovský obrat. Mohu to rozvést? Osobně jsem v průběhu života došla k poznání, že láska je hra. Nejde o to se líbit, ale být sám sebou a to se bez hráčského umění neobejde. Někdo jiný řekl, že člověk je člověku vlkem. Láska znamená neztratit orientaci v šachové partii. Jen chci říci, že láska je hra, umění milovat je hráčské umění.
Ad3)Ještě mne napadlo, Erich Fromm zdůrazňuje sebelásku, ne sobectví, ale sebelásku. V buddhismu prý mají termín soucit se sebou samým. Jo, a toť přesně vše. LÁSKA JW HEŔA. Poklona pane Fromm.