Adresát neznámý

Adresát neznámý Originální název: Address Unknown

Academia - 2004
ISBN: 80-200-1146-3

Academia (2004) 80-200-1146-3 64

Autorka ve své próze otevírá působivý a šokující příběh. Ač je neobyčejně dramatický, před čtenářem se vynořuje nepřímo - prostřednictvím dopisů, které si vyměňují dva přátelé. Dopis po dopise sledujeme přerod jednoho z hrdinů, obchodníka s uměním a liberála amerického typu, v nadšeného nacistu. Silný námět, neobvyklá forma a dokonalá pointa.

Již první uveřejnění v americkém časopise Story v září 1938 vyvolalo menší senzaci. Dnes se toto drobné dílko ve světě dožívá zasloužené renesance a nového úspěchu. Bestseller v nejlepším slova smyslu přeložený do šestnácti jazyků.

Příběh byl v roce 1944 zfilmován, scénář napsala sama autorka a film získal Oscara. (Založil/a: al-ma)

Kressmann Taylor Kressmann Taylor
*??.??.1903 - †14.07.1996

vladislaus
  21. 7. 2014, 19:24
Je to tak krátké, že nevím ani co k tomu říci. Akorát jen to, že je to výborné dílko, ale až moc krátké.
Introvert
  17. 11. 2014, 15:35
Superlativní komentáře u této knihy nenadsazují v nejmenším. Úžasně napsané. Mrazivé dílko, jak je nevelké svým rozsahem, o to výraznější je tím, co v člověku zanechá. Opravdu moc, moc sugestivní.
janeicka
  23. 8. 2014, 16:42
Už ani nevím, od koho jsem dostala doporučení k této útlé knížečce, ale rozhodně jsem dobře udělala, že jsem si ji přečetla. Do této doby jsem netušila, jak vám tak málo stránek může sdělit tak hodně. Perfektně nastíněný vývoj v Německu, zvláště vzhledem k tomu, že kniha vyšla v roce 1938. Poslední stránky jsem četla dvakrát, aby mi nic neuniklo a stejně jsem ještě nějaký čas po přečtení musela o poselství této knihy přemýšlet. Vysoké hodnocení v tomto případě opravdu není přehnané, stojí za to přečíst.
alča87
  2. 3. 2013, 16:35
Opravdu působivý příběh. Popis pomsty v případu člověka, jemuž nacismus vzal nejen sestru, ale i víru v přátelství. Knihu lze přečíst za chvilku, přesto vyjádří hrůzy nacismu.
A velice překvapivý je i rok napsání 1938, většina knih s tematikou druhé světové války pochází až z dob po válce.
Doporučuji.
Bastet
  5. 4. 2012, 15:01
Už dlouho jsem nečetla knihu, u které bych většinu času měla nevěřícně otevřenou pusu. Jak slibuje anotace je to působivý a šokující příběh. A já bych dodala působivý a šokující příběh o lidské malosti a síle touhy po pomstě. Přečtení téhle knížečky může zabrat tak sotva hodinku a přesto jsem o ní přemýšlela několik následujících týdnů. Rozhodně si tu hodinku najděte a přečtěte si jí.
Moreanne
  29. 6. 2014, 14:37
Neuvěřitelné, jaký dopad může mít několik vhodně (nebo nevhodně?) zvolených slov - byť nevyřčených, ale napsaných. Knížečka je to kraťoučká, ale s opravdu silným příběhem.
rt12
  10. 9. 2014, 17:03
Chvílemi se mi dělalo až fyzicky špatně. Nejhorší ze všeho je zrada a zde došlo ke zradě a podupání přátelství a to hned na druhou. V případě židovského obchodníka, jsem jeho počínání chápala a tiše schvalovala i když ......
Rames
  4. 11. 2015, 10:01
Obsahuje spoiler spoiler Četla jsem to v audio podobě a byl to nádherný zážitek. Poslouchat klidný hlas Marka Ebena jak jmenuje plátna jejich velikost a barvu a když člověku konečně dojde co to znamená pro adresáta , jde po zádech mráz.
soniaf
  2. 10. 2012, 16:11
Jednoduchá a krátká kniha, kterou bych zároveň hodnotila jako geniální a sugestivní. Originalita tkví hlavně v dopisové formě příběhu, podmanivost vyprávění v jednoduchosti slohu. Jak už zmínila Bastet, kniha se dá přečíst velmi rychle, ale zanechá v člověku silný dojem a musí o ní přemýšlet. Jako zajímavost bych uvedla, že tato kniha byla napsána v roce 1938, a tudíž to byla velice rychlá reakce na vzestup Hitlera v Německu. (Ne jako ty moderní romány o 2. světové válce, které už jenom loví senzaci)
Vřele doporučuji!!!
psychoklara
  9. 12. 2015, 11:20
Kniha, která Vás díky své formě rychle vtáhne do děje. Vzhledem k tomu jak je krátká, není problém jí přečíst během odpoledne a nemusíte tak přerušovat napětí. Je to silné a smutné svědectví o síle slova.
Nifrea
  10. 10. 2015, 20:04
Pár stránek, na kterých je řečeno tolik... Zvlášť, když si uvědomíme, že kniha byla napsána v roce 1938 a mnoho věcí se na svět teprve valilo. Knížku člověk přečte za hodinu, ale myslím, že v sobě si jí ponese déle. Doufejme, že nikdy nic podobného už nebudeme muset zažít, ač tedy realita napovídá zatím něčemu jinému.