Červená královna

Červená královna

Podtitul: Sexualita a vývoj lidské přirozenosti

Originální název: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature
Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Portál - 2007
ISBN: 80-7367-135-2

Portál (2007) 80-7367-135-2 315

Kniha předkládá teorii vývoje lidské přirozenosti a sexuality. Anatomie, fyziologie, chování a sociální prostředí všech organismů včetně člověka jsou od základu ovlivněny reprodukčním imperativem. Květiny kvetou a voní, ptáci zpívají, ženy si kupují parfémy a muži drahá auta (a myslí si při tom různé věci) - to vše a mnohem víc se týká toho, jak předat své geny.
Řada poznatků o sexuální selekci a jejích důsledcích pro život různých živočichů, především člověka, nám umožní dopátrat se odpovědí na každodenní záhady, které se jeví jako samozřejmé: Proč vůbec existuje sex? Proč má člověk jen dvě pohlaví, a ne tři nebo víc? Jak s tím souvisí existence parazitů nebo predátorů? Je láska racionální? Kde se vzala homosexualita? Proč se boháči žení s krasavicemi?
Kniha je psána čtivě, přístupně a humorně, je určena zájemcům o biologii, psychologii (obzvlášť evoluční), vývoj člověka a všem, kdo se zajímají o to, proč jsme takoví, jací jsme.
Matt Ridley je evoluční biolog, vystudoval zoologii na univerzitě v Oxfordu. Je považován za jednoho z nejlepších současných popularizátorů vědy. Jeho další kniha Původ ctnosti (Portál, 2000) rozvíjí evoluční pohled na lidskou společnost a morálku, v knize Genom (Portál, 2001) se zabývá výkladem současných poznatků z genetiky. (Založil/a: kamerus)

#sex  #biologie
Matt Ridley Matt Ridley
*07.02.1958

RedDuck
  21. 10. 2011, 18:09
Červená královna se zabývá podobným tématem jako Sobecký gen od Richarda Dawkinse a nakonec klade i podobné závěry. Opravdu těžko rozhodnout která z těchto dvou knih je psaná čtivěji či přesvědčivěji - obě jsou psané výborně. Každopádně přečtení jedné z nich by mělo být povinné pro každého komu nestačí jen tvrzení že evoluce je.
Alfa2013
  28. 1. 2013, 19:06
Je to kniha, která když sem mi v rámci středoškolské biologie dostala do ruky, ve mě vzbuzoval spíše rozpaky. Přece jenom není to zrovna knížka, kterou čte každý. Ale po jejím přečtení, jsem změnil pohled na svěd kolem sebe. Jednoduše pro mě v mnoha ohledech znamenala názorvou revoluci.