Originální název: Outlander

Omega - 2015
ISBN: 978-80-7390-268-1

Omega (2015) 978-80-7390-268-1 712
Plejáda (2010) 978-80-87374-16-0 663

První kniha série Cizinka.

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost.
Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině.
Claire je moderní racionální žena a zprvu nechápe, co se vlastně stalo. Je zajata skupinou skotských mužů, odvezena na nedobytnou tvrz a konfrontována se životem a primitivními způsoby tamějších obyvatel. Spolu s ní prožíváme situace běžné i absurdní, hrůzné i humorné, kruté i něžné. Pro své lékařské znalosti je náčelníkem klanu MacKenziů jmenována místní léčitelkou a získává si určitý respekt u zdejších obyvatel i mladého skotského bojovníka Jamieho Frasera. Je otřesena a dojata jeho výjimečným osudem a okouzlena hrdou a upřímnou povahou. Náklonnost záhy přeroste v silný milostný vztah, jenž jim oběma pomáhá čelit protivenství, intrikám a zvůli, které panovaly ve válkou zmítaném Skotsku v 18. století.
Odvaha a zbabělost, něha a krutost, láska a nenávist nás provázejí příběhem historickým a zároveň tak současným. (Založil/a: icekafe)

Magyana
  28. 10. 2014, 14:32
K Cizince jsem se dostala přes seriál a stejně tak, jak se na Outlander pěkně dívá, tak se Cizinka pěkně čte. Je to jedna z těch knih, kdy dočtete na konec a řeknete si: to už bylo celých 663 stran? Chci JEŠTĚ.
Naštěstí existuje mnoho dalších stran toho "ještě", takže jsem hned otevřela další díl.

A jelikož jsem trochu pedant, dovoluji si opravit pisatelku jednoho z komentářů. O osmnáctém století se při nejlepší vůli nedá mluvit jako o středověku. Konec středověku bývá obvykle definován objevením Ameriky. A s inkvizicí to v 18. století v Anglii taky nebylo nijak horké...
Tanmut
  11. 7. 2013, 0:03
Z anotace: Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky.

Zadní strana: Je to román ze života...
Tereeeza
  5. 10. 2015, 20:57
Co říct, Cizinka přesně splnila má očekávání. Prostředí Skotska, cestování v čase, řada tajemstvích, ústřední dvojice, já příběh prožívala od první do poslední stránky. Nejradši bych se pustila do pokračování, ale plánuji počkat na nové vydání od Omegy, do té doby se podívám na seriál a prožiju všechny radosti i strasti znovu.
Autorka vtáhne do děje, všechny informace klade promyšleně a nic nám nedá na stříbrném podnose, často si musíme něco domyslet nebo si počkat :)
Postavy jsou skvěle vykreslené, i já jsem podlehla kouzlu Jamieho Frasera, i když by si někdy zasloužil nafackovat :)Prožívala jsem s hrdiny chvilky plné štěstí, lásky, ale i smutku, strachu a blízkosti smrti, především závěr je hodně silný, špatně se mi to četlo, neumím si představit se na to koukat.
Celkově se mi líbí určitý nádech naděje do budoucnosti a já tomu věřím, přála bych jim to všem.
teola
  24. 6. 2015, 21:42
Vítej mezi mé platonické lásky, Jamie Frasere :-) Na knihu jsem narazila díky seriálu - a přečtení rozhodně nelituji. Jistě, pořád se jedná o červenou knihovnu, ale pokud je dávkována v této formě, nemám s ní nejmenší problém.
Bloodym
  10. 5. 2016, 21:16
Cizinka se vážně čte moc hezky. A patří mezi ty knihy, které nejsou dost dlouhé. Ústřední dvojice je sympatická. Příběh zajímavý i příjemně napsaný a navíc se odehrává ve Skotsku, za což jsou u mě vždy plusové bodíky... Budu si muset do knihkupectví doběhnout pro Vážku v jantaru.
Vikyna
  5. 10. 2014, 21:24
Nikdy jsem nečetla knihu podobného žánru, a tak jsem k ní přistupovala poněkud skepticky. Jako většinu ostatních si mě ale okamžitě získala. Neotřelý příběh, nádherně a barevně vykreslené postavy, historie, Skotsko, láska... prostě parádní souhra, která čtenáři přináší jedinečný požitek. Už se nemůžu dočkat, až se vrhnu na další díly! :)
včelka
  28. 6. 2015, 23:45
O tom, že existuje nějaká taková kniha jsem se dozvěděla prostřednictvím seriálu, který se mi moc líbil, tak jsem si jako správný knihomol chtěla přečíst předlohu. :)
Prvně jsem se knihy celkem bála, protože jsem ještě nikdy historický román nečetla. Ale po jednom dni, kdy jsem přelouskala tři sta stran se mé obavy vytratily. ;)
Je to velmi dobrá kniha plná dobrodružství a romantiky, která by si zasloužila větší pozornost než se jí dostává. Jednu hvězdičku odebrám spíše kvůli své osobní chybě, která způsobila přerušení mého čtení, což mi troch zkazilo celkový dojem.
Ale i tak.. Top. ^^
Katniss Lavender
  19. 11. 2011, 7:39
Tato kniha mne uchvátila! Přečetla jsem ji jedním dechem. Naprosto předčilá má očekávání. Ač bezmála sedmisetstránková, ani na vteřinu mne nenudila! Milostný příběh plný vzrušujících momentů a silných emocí, který mne dokázal rozbrečet. Chvílemi jsem četla až s jistou dávkou hysterie, nadskakovala v křesle a vykřikovala, že Jamie přece nemůže zemřít! Bez přemýšlení jí dávám 100% a nemohu se dočkat dalších dílů!!! Diana je pro mne PANÍ SPISOVATELKA!
silvaren
  15. 11. 2014, 5:13
Téma Cizinky je neotřelé, nekomplikované, a přesto vtáhne do děje. Je to takový ten typ knížky, kdy nestačíte obracet stránky, je hodně čtivá. Osobně si ale myslím, že by jí bývalo prospělo ještě jedno revizní čtení, protože něktěré informace jsou zbytečné a hlavně tempo a leckdy i uvěřitelnost místy pokulhávají.
Plue
  20. 12. 2014, 11:16
Kniha se mi nelíbila.
Autorka se zajímá pouze o dvě postavy knihy - Jamieho a Clair, a jiné osobnosti přehlíží a nevykresluje.
Příběh je dost přitažený za vlasy (že hlavní hrdinka cestuje časem, to je to nejmenší). Děj se dá snadno předvídat, autorka vždy poukáže na určitou maličkost, která bude hrát v příběhu dále roli.
Co se týče stylu psaní - autorka asi měla dost zmatek, co je ich/er forma ;-) Zpočátku mě to rušilo, pak jsem si zvykla.
Tahle kniha mě zklamala. (Obzvlášť konec - co to mělo být?! Vůbec to nedávalo smysl.) Přirovnala bych ji k "Padesáti odstínům šedi" - bití, násilí, sex, nevykreslené postavy.... Román neuspokojí náročnějšího čtenáře. Je určen pro dívky/ženy, které mají chuť si přečíst něco přeslazeného :D Ostatním bych doporučila spíše seriál než knihu.
Astonius
  18. 4. 2016, 10:53
Kdo se rozhodne tuto knihu číst, nesmí přemýšlet o detailech a různých nesrovnalostech, nechat se jen unášet a okouzlit. U mě se to týkalo především začátku, kdy hrdinka velmi brzy zjistí a "racionálně uzavře", že všechny okolnosti nasvědčují tomu, že se prostě propadla v čase - tento fakt vezme za hotovou věc a víc o tom nepřemýšlí, jako by se to dělo běžně :-) Ale věděla jsem, co se chystám číst a víc se divit logickým nesrovnalostem nemá cenu. Text se velmi dobře četl, rozsah knihy není z tohoto důvodu na překážku. Jamie je kladný hrdina se vším všudy, ale co se týče zejména milostných záležitostí, tak zhruba v půlce knihy začínal "šustit papírem" :-) - tedy víc a víc se vzdaloval nějaké trochu reálné podobě muže z 18. století a stával se více princem z pohádky. Současně s knihou sleduji i seriál a přistihla jsem se, že ačkoli v knize mi hlavní hrdinka Claire nějak moc nevadí, tak v seriálu mi je dost protivná... :-) Závěrečné události i přes výrazné množství nelogičností a přehnanosti byly neotřelé a zajímavé - dost jsem se toho bála, protože jsem znala jeden ze spoilerů, ale napsáno bylo vše tak nějak lidsky a normálně, že to neobsahovalo příliš rozpitvávaných nechutností. Musím uznat, že strhující závěr mne nalákal na další díl.
Juditha
  6. 3. 2016, 15:33
Na knihu jsem se těšila, ale není to nic pro mně. Červená knihovna, předvídatelné, ani jsem jí nedočetla a to jsem se snažila, protože jsem si ji vybrala kvůli vysokému hodnocení ostatních a čekala jsem, že mě také chytne. Seriál jsem neviděla.
petulina
  20. 11. 2015, 14:37
Do knihy jsem se pustila kvůli tomu, abych se potom mohla podívat na seriál. Zpočátku jsem byla trochu skeptická a nevěděla co mám od toho čekat, ale nakonec jsem se do knihy začetla tak, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Je to sice červená knihovna, ale v tomto případě mi to vůbec nevadí. Postavy jsou velmi sympatické a o prostředí, ve kterém se příběh odehrává ani nemluvím. Moc se mi to líbilo a jak píše Magyana: Chci ještě!!! :)
felisr
  1. 9. 2014, 9:56
Po knížce jsem chňapla po shlédnutí tří dílů seriálu a už se od ní neodtrhla. Skoro 700 stran, ale přelousknuto za 4 dny... Výborný, čtivý a romantický příběh. Hned si jdu pro pokračování ;-) Jinak mi to trochu připomnělo knihu Na pokraji temnoty od Barbary Erskin.
Lucielle
  7. 4. 2012, 20:39
Tuhle knihu, stejně jako další díly této ságy, miluji. Nenudí ani na okamžik a neustále uvádí čtenáře do šíleného napětí, které nedovoluje od knihy odtrhnout oči.
Naďa Mištová
  5. 10. 2016, 11:50
Přestože jsem již viděla seriál ani minutu jsem se u knížky nenudila a nemůžu se dočkat až se vrhnu na druhý díl.
candlessinka
  22. 11. 2015, 18:43
Kniha mě úplně pohltila, ať už tím zatáhnutím do krajiny Skotska, mezilidských vztahů, života a zvyků lidí v 18. století a v neposlední řadě milostnému vztahu Jamieho a Claire. A když stála Claire před osudnou volbou, telepaticky jsem jí našeptávala: "Nevracej se, nevracej se..." Ach, po přečtení knihy by se každá z nás chtěla stát paní Fraserovou. :-)
minkar
  22. 9. 2014, 8:23
Téma cestování časem je jedním z mých oblíbených. U této knihy mi trochu chyběla dějová linie "dneška", přišlo mi to takové neúplné. Pořád jsem přemýšlela, co se děje v současnosti, co její manžel atd. (mám ale pocit, že do současnosti se autorka vrací v některých z následujících dílů).
Kniha je psaná velmi čtivě, přečetla jsem jí na dva zátahy. Příběh je malinko jednoduchý, resp. život o dvě stě let zpátky je popisován téměř idylicky, nehledě na to, že nikomu nepřijde její příběh zvláštní a každý mu bez sebemenších pochyb uvěří, což v době středověku a inkvizice nepůsobí moc realisticky.
Zatím jsem rozhodnutá druhý díl nečíst ... ale kdo ví ...
tvmaniak
  2. 10. 2016, 16:52
Začátek byl skvělý a nemohla jsem se od knihy odtrhnout, i když trošku červená knihovna, ale vůbec mi to nevadilo. Děj krásně ubíhal a hlavní hrdiny si nešlo nezamilovat. ALE, bohužel jsem se z událostí v závěru knihy cítila jako zrazený čtenář, vůbec se mi to do celého toho romantického hávu a popisů krásné skotské vysočiny nehodilo. A za tu zradu dávám jen 3 hvězdičky a další díl si nejspíš nepřečtu.
Mandrejka
  28. 9. 2016, 16:34
Cizinka je opravdy bezpochyby jedna k nejlepších a nejkrásnějších knížek, které jsem kdy měla možnost přečíst. Dostala jsem se k ní díky seriálu, který je mimochodem také úžasný. Určitě sáhnu po dalších dílech. A možná se také tato kniha někdy objeví v mé knihovně. Je opravdu úžasná a doporučila bych ji každému, kdo je ochotný číst celou noc až do rána, aby se dozvěděl jak příběh skončí :-).
Lorraine
  28. 4. 2016, 7:43
Nejsem milovníkem červené knihovny, nicméně kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Prečetla jsem jí jedním dechem. Není to žádné intelektuální čtení, občas jsem si říkala, že je toho už moc... Přesto mě kniha velmi mile potěšila. Určitě se pustím do dalšího dílu.
charming
  9. 3. 2016, 11:47
V poslední době jsem měla "kliku" na knihy, kde se začíná děj rozjíždět až pomalu v půlce knihy. Proto Cizinka byla pro mě milým překvapením - děj začal téměř okamžitě s první stránkou a stále a stále se rozvíjel a udržel napětí od začátku do konce. Víceméně nenarazila jsem ani na jednu pasáž, která by mě nudila. Na konci knihy mám však tolik dotazů, takže okamžitě začínám číst druhý díl a budu doufat, že získám odpovědi :)
Evulineek
  18. 1. 2016, 19:54
Kniha mě naprosto uchvátila, přečetla jsem ji jedním dechem a to i přes velké množství stran. Postavy jsou velice dobře popisovány stejně tak jejich osudy, některé pasáže jsem četla se zatajeným dechem, když se Claire naskytla možnost návratu, našeptávala jsem ji ať to nedělá :)
simca.narovcova
  3. 1. 2016, 0:19
Od historického románu jsem tolik nečekala, nikdy jsem nic podobného nečetla. Ale cizinka mě opravdu nadchla. Někdy je sice trošku namáhající dostat se přes ty všechny stránky, ale vždy to stojí za to. Četla jsem jí chvilku, ale že bych se hned vrhla na další to ne. Musím si trochu odpočinout od bichlí. A taky není moc podolné být do takové bichle začtená-musím jí pak všude vozit a to je velice nepraktické. :D Každopádně, četla jsem na doporučení a vám doporučuji určitě také!
Vali007
  12. 11. 2015, 9:24
Krásná kniha, najdete tam napětí, romanci i akci. Děj běží tak akorát, neletí, ale ani není zdlouhavý, aspoň jsem si knihu mohla pořádně užít. Četla jsem v originále a můžu doporučit, přelouskala jsem s pomocí oxfordského slovníku ve čtečce skotský dialekt i archaismy. Teď se chystám na seriál a možná další díl?
Pidulka
  14. 8. 2015, 18:06
Musím se přiznat, že tentokrát to u mě šlo naopak. Nejprve jsem shlédla seriál a až potom jsem zjistila, že je natočen podle knižní předlohy. Tak jsem si to prostě musela přečíst. A jsem okouzlena. Nevím jak jinak svůj pocit nazvat. 600 stran jsem přečetla jedním dechem, během dvou dnů (sláva prokrastinaci, měla bych se učit na zkoušky ;-)). Ale tahle kniha za to "F" prostě stála. Celý příběh má své osobité kouzlo, opravdu jsem se cítila, jako bych se sama ocitla v 18. století kdesi ve Skotsku. Někoho možná odradí ony dlouhé historické popisy, ale nebojte se toho. Já na dějepis nikdy moc nebyla a teď si zjišťuji vše o Jakobitech apod. Vážně vás to vtáhne do děje a nepustí, dokud nedočtete do konce. :)
Barciatko
  28. 5. 2015, 14:27
lepších 3,75*

Už dlho som nečítala knihu tak dlho. Vážne. A to ma zabíjalo. Pomaly a po kúskoch. Nechcem tým povedať, že to bolo strašné, otrasné, zlé a celé na prd. Len som sa na ňu tak strašne tešila, tak dlho chystala, robila som si chúťky, že to bude jedno WAU čítanie, no... ako nerozumejte ma zle, ja knihy podobného typu priam milujem! Som na nich odchovaná, sú súčasťou mojich srdcoviek, lenže Outlander si k nim nepridám, zatiaľ, neviem... možno časom, ak sa odhodlám prečítať si ju znova a v menšom časovom intervale. Asi ten jej u mňa uškodil.

Príbeh samotný bol premyslený, prepracovaný do detailov, krásny, prekvapivý, fakt si autorka dala záležať (preto má asi toľko strán, že áno?) a právom je od svojho vydania taký vyhľadávaný, predsa len 14 rokov úspešne na trhu je výkon!
Claire aj Jamie mi boli sympatickí, občas mi prišlo, že Claire si až príliš ľahko zvykla na nové životné podmienky, Jamie mi občas pripadal ako "superhero" čo toho veľa znesie, občas ako nevybúrený pubertiak (sorry, je to fakt).
Keby bola kniha o 100 - 150 strán kratšia, neubralo by jej to na príťažlivosti, vôbec. Zbytočne dlhé naťahovanie deja, situácie napchaté ako vata, ktoré ma len odpútavali od hlavnej dejovej linky a myšlienky knihy, keby boli niektoré vynechané, kľudne by som to prijala.

Neviem, kedy sa pustím do Vážky v jantaru po tomto veru neviem... ale raz možno, jej hrúbka ma už teraz trošku odrádza.
skrytytvor
  3. 3. 2015, 17:00
Kniha se četla doslova a do písmene jedním dechem. Ve čtvrtek jsem přišla na seriál, v pátek jsem lehla s chřipkou, v sobotu jsem si stáhla ebook po třech dnech pocení se v posteli zahřívané notebookem jsem dočetla poslední stránku. K Cizince je velice těžké se nějak konstruktivně vyjádřit. Pokud se na knihu budu koukat přísným puntičkářsky okem literárního kritika a bojovníka proti kýči, nemohla bych na knize nechat nit ve vazbě suchou.
Děj celé šesti set padesáti stránkové knížky by se dal shrnout do pár vět. Hlavní postavou je léčitelka, superhrdinka a sexuální bohyně, která by se ráda vrátila ke svému velice potentnímu manželovi z dvacátého století, ale nejdřív nemůže a když už by to konečně šlo, tak už je provdána za někoho jiného, daleko potentnějšího a sexuchtivějšího a zpátky se jí prostě nechce. V pozadí toho všeho můžeme nalézt divokou skotskou přírodu, zradu, intriky, nenávist, lásku, magii atak dále atak dále. Zkrátka knížka z knihovny červenější než byla Leninova duše. Dalo by se říci, že bez doušku, v knize všudypřítomné, skotské whisky je četba něčeho takového téměř nemožná.
Jenomže... to je jeden jeden pohled na knihu. Ten, který se snaží o jakous takous objektivitu, vidí, že knížka je brak, brakem zůstane a tečka. A pak je tady pohled druhý. Ten vycházející z mého ženského "já", kterému je jedno, že kniha neobsahuje kromě zavedených klišé naprosto nic. Bylo příjemné narazit zase jednou na romanťárnu, kde je hlavní hrdina opravdovým MUŽEM. Je nespoutaný, divoký, svéhlavý, sexuálně velice zdatný, na druhou stranu nepoklátí všechno, co má prsa, ale do svých třiadvaceti zůstává panicem, aby své semeno mohl odevzdat jen té pravé a vyvolené. Je sice šlechticem, ale před zákonem psancem, takže své ženě nemůže dopřát luxus, jaký by ji asi chtěl nabídnout. Ale navzdory tomu, že nemá na to, aby si koupil a vybavil červenou mučírnu (hernu), umí z kiltu odepnout pásek a svou milou pořádně seřezat. Nefňuká do kožených pout, že měl kruté dětství, není upírem vegetariánem. Prostě žije, miluje, bojuje, jí a souloží.
Když se podívám na pulty knihkupectví, kterým dominuje 50 odstínů, říkám si tiše, co si ti chlapi musí o nás myslet. Opravdu všechny ženy touží po chladném zazobanci, který neví coby, tak o sobě prohlašuje, že má rád BDSM, zve holky do vrtulníku a podepisuje s nima obchodní smlouvy? A nebo bychom radši kluka, co nás o víkendu vytáhne na kola do přírody, pozve nás na pivo a večer v zamčené ložnici nás vynalézavě pomiluje s páskem nebo bez. Myslím, že postava Jamieho, jakkoliv nereálná, má ke klukům, které potkáváme dnes a denně daleko blíž než Christian Grey či Edward Cullen. Takže říkám, víc takového braku s podobným mužským hrdinou, aby pánové věděli, co doopravdy chceme.
vzor47
  28. 2. 2015, 18:36
Knížka má dobrý nápad, je i svižná a čtivá, ale mužská postava působí až moc jako "chlap z představy ženy". Proto dávám poloviční hodnocení. Kdyby nebylo toho, přečetl by jsem i druhý díl, ale v půlce už me to lezlo krkem.
Standa&Nikol
  20. 1. 2015, 21:25
Kniha se mi dostala do rukou díky seriálu Outlander. Byla lepší než jsem očekávala od historického románu, rychle a jednoduše se četla, nic moc složitého na přemýšlení. Ale po chvíli mě začalo nudit, když se Claire na každé páté stránce namočí do jiného problému a Jamie jí musí zachraňovat. Zdálo se mi, jakoby Claire ani nepřemýšlela a udělala první věc, která ji napadla.
Nejhorší ale z celé knihy a ze všech kapitol byla scéna s Jamieho sestrou. Nelíbil se mi ten prostý a upřímný popis způsobu, jakým ho donutila ji vyslechnout.
Celkově kniha není špatně napsána a dá se do ní začíst a odpočinout si.
Nikol
i.marti
  26. 8. 2014, 16:59
Dobrá oddechovka na dlouhé zimní večery. Příběh je sice dost přitažený za vlasy, Jaimieho "nesmrtelnost" a schopnost přežít v podstatě cokoli je místy úsměvná. Nicméně příběh je poměrně napínavý, knížka je čtivá, ale časem (i v dalších dílech) se jednotlivé zápletky začnou opakovat a místy už to nudí. Čtenář ví co očekávat, ví jak to dopadne, přesto je velmi snadné nechat se příběhem zcela pohltit.
mi.sa
  15. 7. 2014, 9:26
Kniha se čte jedním dechem. Obracíte stranu za stranou, až jste na konci té bichle, která Vás tak omámila, až Vám ani nevadí, že další pokračování mají ještě více stran. Na zpracování seriálu jsem moc zvědavá. Zde je i stránka jak o knihách tak i o seriálu - https://www.facebook.com/Outlander.Cizinka?ref=hl
Accionna
  24. 6. 2011, 11:12
Tahle knížka mi přišla úžasná. Protože je tak obsáhlá s postavami jsem se opravdu "spřátelila". Je pravda, že překlepy tam byly, ale to nemá na kvalitu příběhu vliv, je to jen špatná korektura....
Je to jedna z mála knih, kde je propad do minulosti opravdu propracován a hrdinka se na konci neprobudí na nemocniční posteli s otázkou "copak se mi to jen zdálo?"
Začínám číst druhý díl Vážka z jantaru a musím říct, že to pro mne byl šok... nechci nic prozrazovat, ale láska Jamieho a Claire mě dojímala a vyústění příběhu mne celkem ranilo...
dzouny
  8. 1. 2011, 13:39
Tuto knihu jsem původně nechtěla číst, a to jen kvůli bezmála 700 stránkovému obsahu, ale jak jsem přečetla první stránku, a už nebylo cesty zpět, naprosto mě pohltila, dokonce se mi o ní i zdálo. Je to facsinující čtení a mohu jen doporučit! 100%.