Matka noc

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0063-1

Argo (2008) 978-80-257-0063-1 206
Volvox Globator (1992)

Howard Campbell, jr., jehož fiktivní zpověď nám Kurt Vonnegut ve svém románu z roku 1961 nabízí, muž souzený v Izraeli pro své válečné zločiny, v sobě řeší zvláštní dilema. Co má větší váhu, pomáháme-li dobru tak, že zároveň pácháme zlo? Jak je to s oním účelem, který prý světí prostředky? Campbell kdysi býval úspěšný, mladý, šťastně ženatý dramatik, který žil a tvořil v Německu v době Hitlerova nástupu. Posléze byl však naverbován americkou tajnou službou coby supertajný agent, předávající Spojencům strategické zprávy prostřednictvím štvavých protiamerických rozhlasových projevů. Po válce se jeho osobní život zhroutí, další léta prožívá v truchlivém, osamělém newyorském azylu ve vzpomínkách na šťastnější minulost a je smířen s tím, že pro svět bude už navždy jeho jméno spojené s nacistickou propagandou toho nejhrubšího zrna, neboť není nikdo, kdo by ho očistil. Jednoho dne však souhrou náhod vypukne o jeho osobu zájem hned z několika stran a nastává typický vonnegutovský karneval za účasti obstarožních amerických neonacistů, poněkud zatrpklých válečných veteránů, německých krasavic i ruských agentů holdujících alkoholu. Groteskní a zároveň temný příběh je studií podstaty a vzájemného propojení dobra a zla. Může se člověk nakonec proměnit ve své předstírané já? Záleží vůbec na tom, za co se považujeme sami, pokud není na světě jediné živé duše, která by se v tom s námi shodla?
Podle knihy byl v roce 1996 natočen film s Nickem Noltem v hlavní roli.

vladislaus
  22. 1. 2012, 14:53
Další z knih zabývající se dopady šílenství nacistických zvěrstv na účastníky obou stran. Není to vůbec špatné, ale Vonnegut napsal i lepší díla. Navíc si myslím a doufám, že popisovaná problematika již dnes nejsou tak aktuální.
antoniana
  25. 10. 2014, 13:40
Skvělé, vynikající, báječné, vtipné ... Líbilo se mi to ještě víc než Jatka č. 5 (a ty se mi líbily dost). Je to skvělý mix věcí, které by se mohly stát (možná i staly, kdo ví?), absurdnosti, nadhledu a určité brutality. Nevím, jak přesně to popsat, ale dílo mě jednoduše uchvátilo a už se těším na dalšího Vonneguta.
Petko92
  18. 7. 2010, 18:28
Začiatok ma trošilinku nudil a prišli mi do toho iné knihy na čítanie...ale dúfam, že raz sa k tomu vrátim a dočítam to. Odštartovalo to zo zaujímavého prostredia a za čudesných okolností, môže to byť dobré dielo.
maestrofincholino
  7. 9. 2011, 15:36
45 krátkých struhujících kapitol. Ty první jsou o lásce. Další pak o pohnuté minulosti, která člověka pronásleduje. A o samotě, ve které chce takový člověk strávit zbytek života...což se hrdinovi docela nepovede. Nechápu, jak tuhle knihu mohl někdo odložit ;)