Vybrané okruhy z mechaniky pohrom

Vybrané okruhy z mechaniky pohrom
Originální název: Special Topics in Calamity Physics

Argo - 2008

Argo (2008) 436

Prvotina čtyřiadvacetileté, neobyčejně nadané americké autorky, vzbudila v roce svého vydání, 2006, nebývalý ohlas: nejdříve z důvodů atraktivní podoby jako krásná autorka (mnozí tvrdili, že se jí dostalo takové pozornosti jen kvůli tomu, jak vypadá), a hned vzápětí chválou kritiků za výjimečný talent. Detektivní příběh je napsaný s takovou bravurou pro detail i celkovou koncepci, matení i napětí, a s takovým vtipem, že jej někteří recenzenti označili za příliš "velkolepý ohňostroj nápadů a bonmotů".

Román je koncipovaný do kapitol nazvaných podle povinné četby z kánonu americké a světové literatury. Hlavní hrdinkou a vypravěčkou je studentka na vysoké škole Blue van Meerová, která pouze se svým otcem (matka zahynula), vysokoškolským hostujícím profesorem jezdí semestr od semestru od školy ke škole, až na jeden celý rok zakotví na prestižní škole St. Gallway (smyšlené) v Severní Karolíně. Zde se Blue stane záhy členkou tajného eltiního spolku studentů vedených profesorkou filmové vědy charizmatickou Hannou Schneiderovou, jejíž život (i smrt) jsou opředeny samými tajemstvími. (Založil/a: nana)

Marisha Pessl Marisha Pessl
*26.10.1977

nana
  16. 9. 2010, 17:29
Dala jsem sice tři hvězdičky, ale byla bych radši, kdybych ty tři měsíce, kdy jsem knihu nemohla pořád nějak dočíst (nakonec jsem ji dočetla), raději věnovala jiným knihám... příběh je docela zajímavý, je to čtivá kniha, na druhou stranu je ale v každé větě až příliš mnoho metafor a přirovnání, které se snaží působit vtipně, leč mě spíše rušily... Nevím přesně v čem to je, ale prostě ji považuji za naprosto zbytečně přečtenou knihu... Tři hvězdičky dávám za stylistiku, nápad a chytrost, která z knihy na mě tak nějak vyzařovala...