Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Okouzlen brouky a hady

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Okouzlen brouky a hady
Autor:
Originální název: Okouzlen brouky a hady

Nejnovější vydání:
Jihočeské nakladatelství - 1986
Počet stránek: 152
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jihočeské nakladatelství (1986) 152

OD ÚTLÉHO MLÁDÍ mě magicky přitahovala rozmanitost tvorstva, okouzlovala mě a lákala k hlubšímu studiu. Proto jsem celý život věnoval entomologii a herpetologii. Oba vědní obory se léty vzájemně prolínaly a společnou základnou jim byla má pedagogická praxe. Snažil jsem se přiblížit novým generacím zdánlivě tajemný život zvířat, jeho zvláštnosti i význam každého druhu. Chtěl jsem, aby se mladí lidé naučili poznávat, obdivovat a hlavně milovat mnohdy i zdánlivě ošklivé nebo odporné živočichy.
V přírodě vlastně neexistují oškliví nebo odporní tvorové. Jejich podoba se utvářela staletí a tisíciletí, namnoze v době, kdy po člověku na této planetě ještě nebylo ani památky, a nemohou za to, že neodpovídá našemu estetickému cítění. Každý z nich má ale něco, čím dovede okouzlit a přilákat pozornost člověka.

Tisíce hodin jsem věnoval sběru a studiu hmyzu. Chtěl jsem proniknout do systematiky jednotlivých řádů, čeledí, rodů i druhů, poznat ekologické vztahy, biologii, geografické rozšíření, vztahy k člověku. Poznat živočišného jedince po všech stránkách v celém tom nádherném údobí, které nazýváme životem.
Pro systematická studia jsem vybudoval velkou sbírku dokladových exemplářů. K hlubšímu poznání života plazů a obojživelníků jsem zřídil školní herpetologickou stanici, ve které se mnou pracovala řada nadšených dětí. Během let se nám podařilo odhalit mnohá tajemství z jejich života. Kolik to bylo zážitků, kolik radosti z úspěšné vědecké práce.

Mám rád přírodu, miluji přírodu, zapřísahá se kdekdo. Láska je ale věc ošidná a dokázat se i v tomto případě dá jen činem, ne slovy. Naštěstí je mnoho lidí, kteří lásku k přírodě prokazují tím, že ji poznávají a snaží se pochopit její zákonitosti. Jim přichází na pomoc tahle knížka.

Jiří NIEDL (Založil/a: Flakotaso)

(více)  

Štítky

více  
Jiří Niedl Jiří Niedl
*??.??.1920 - †??.??.1986

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace