Okouzlen brouky a hady

Okouzlen brouky a hady
Originální název: Okouzlen brouky a hady

Jihočeské nakladatelství - 1986

Jihočeské nakladatelství (1986) 152

OD ÚTLÉHO MLÁDÍ mě magicky přitahovala rozmanitost tvorstva, okouzlovala mě a lákala k hlubšímu studiu. Proto jsem celý život věnoval entomologii a herpetologii. Oba vědní obory se léty vzájemně prolínaly a společnou základnou jim byla má pedagogická praxe. Snažil jsem se přiblížit novým generacím zdánlivě tajemný život zvířat, jeho zvláštnosti i význam každého druhu. Chtěl jsem, aby se mladí lidé naučili poznávat, obdivovat a hlavně milovat mnohdy i zdánlivě ošklivé nebo odporné živočichy.
V přírodě vlastně neexistují oškliví nebo odporní tvorové. Jejich podoba se utvářela staletí a tisíciletí, namnoze v době, kdy po člověku na této planetě ještě nebylo ani památky, a nemohou za to, že neodpovídá našemu estetickému cítění. Každý z nich má ale něco, čím dovede okouzlit a přilákat pozornost člověka.

Tisíce hodin jsem věnoval sběru a studiu hmyzu. Chtěl jsem proniknout do systematiky jednotlivých řádů, čeledí, rodů i druhů, poznat ekologické vztahy, biologii, geografické rozšíření, vztahy k člověku. Poznat živočišného jedince po všech stránkách v celém tom nádherném údobí, které nazýváme životem.
Pro systematická studia jsem vybudoval velkou sbírku dokladových exemplářů. K hlubšímu poznání života plazů a obojživelníků jsem zřídil školní herpetologickou stanici, ve které se mnou pracovala řada nadšených dětí. Během let se nám podařilo odhalit mnohá tajemství z jejich života. Kolik to bylo zážitků, kolik radosti z úspěšné vědecké práce.

Mám rád přírodu, miluji přírodu, zapřísahá se kdekdo. Láska je ale věc ošidná a dokázat se i v tomto případě dá jen činem, ne slovy. Naštěstí je mnoho lidí, kteří lásku k přírodě prokazují tím, že ji poznávají a snaží se pochopit její zákonitosti. Jim přichází na pomoc tahle knížka.

Jiří NIEDL (Založil/a: Flakotaso)

Jiří Niedl Jiří Niedl
*??.??.1920 - †??.??.1986