Originální název: A Farewell to Arms

Knižní klub (1999) 80-7176-969-X 287
Melantrich (1974) 292
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 289
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1958) 298

Třetí a nejznámější svůj román, čerpající z dramatu první světové války, napsal autor v r. 1929 na základě vlastních zážitků z italské fronty. Osou mistrného vyprávění, odvíjejícího se na plasticky zachyceném pozadí otřesných válečných zážitků, je tragický milostný příběh amerického sanitního dobrovolníka a anglické ošetřovatelky z italské fronty a později ze Švýcarska. Hemingway zde vyslovil svou negaci války a svůj protiválečný protest. (Založil/a: MrVogler)

Ariko
  20. 11. 2014, 17:36
Tato kniha mi hodně připomíná Ericha Maria Remarqua. Spousta přímé řeči díky níž děj neskutečně plyne. Romantická zápletka během ohavné války odlehčuje celé vážné téma.
Archangel_P
  22. 8. 2015, 23:18
Trošku jsem se knížky ze začátku bál, teď už ani nevím proč. Hemingway ale používá velice jednoduchý jazyk na popis jakkoliv složitých věcí a do knížky se dá začíst a přečíst ji během tří večerů (jako v mém případě). Popisy války a podobných "procesů" mě normálně baví, tady jsem se ale pořád těšil na klidnější pasáže s Catherine. Knížku jako celek musím ocenit, vážně je chytlavá a čte se moc pěkně, já jsem se bavil!
Posledních třicet stránek jsem četl bez dechu a se zástavou srdce, docela nečekané, ač to k tomu místy směřovalo. Já jsem ale spíš čekal, že po dalším sentimentálním výlevu Catherine se Frederic jednoho pěkného dne sbalí a odletí do Ameriky sám... no, však si to přečtěte sami, doporučuji!
ROB33
  4. 2. 2014, 8:17
Jako celek tuto knihu vnímám velmi pozitivně. Sice některé milostné scény byly lehce naivní, ale hlavně druhá polovina knihy se četla velmi dobře. Název knihy Sbohem, armádo vypovídá o mnohém. Henryho dezerce je logickým vyústěním situace v jaké se hlavní hrdina nacházel.
huttershofen
  31. 1. 2013, 15:51
Aniž bych to plánoval, četl jsem knihu po Švejkovi. Je neuvěřitelné, jak jde psát o stejné věci (1. světová válka) tak odlišně. Hemingway je mistr popsání nevysloveného. Sbohem armádo mě nadchla, a ze scény kdy je hl. hrdina před válečným soudem, na mě šel pocit bezmocné hrůzy.
knihomotýl
  30. 4. 2014, 22:57
Kdyby to nebyl Hemingway, nečetla bych. Téma válka mě (jako jemnou, útlocitnou ženu) moc nezajímá. Těšila jsem se alespoň na vykreslení vztahu Cat a Henryho, čehož jsem se dočkala jen ve strohých dialozích (které mě překvapivě bavily - Hemingway je přece známý svou "syrovostí"). I když jsem se dozvěděla blíže, jak to vypadalo na italské frontě, dlouhé popisy okolí a vysvětlování systému a pravidel mě sem tam sváděly k přeskakování. Kniha jako celek se mi líbila, příběh byl zajímavý + nebyl happyend. Hrdina se sice stavěl proti válce, ale svou silnou a emotivní nenávist přede mnou celý román skrýval. Ve srovnání se Stařec a moře trochu slabší.
Jokolo
  17. 9. 2013, 21:38
Já holt v dobrém románu potřebuju charakter. Mužnýho chlápka, který ví co chce, kupříkladu. Tady není nikdo. Je tu naivní děvčátko, úlisný hlavní hrdina a ledovcové dialogy, za které si člověk může dosadit, nač má zrovna náladu, což mě na Hemingwayovi bavilo.
Ovšem, není to jen romance. Je to i válka. Válka zajímavě popsaná, napínavá i nudná. Ale i to je potřeba. Smíšené pocity, spíš nadprůměr.
23.44
  15. 9. 2013, 12:30
Kvalitní čtení, má spád, spíše než historické reálie a velká politika jde o soukromé vidění války, osobní prožívání a pocity prostých vojáků. Do toho velká láska, dobré jídlo a hodně pití. Zaujalo mě, že jako v Rajské zahradě je zde naznačena fyzická proměna muže i ženy s cílem být propojeni a stejní nejen duševně.
Ange014
  27. 12. 2011, 21:58
Pro mě jde o průměrnou knížku. Za válečné části je to velké ano, romantické části byly zdlouhavé a nudné.
RedDuck
  6. 2. 2013, 10:01
Další slavná knížka která mě příliš neoslovila. Pokud bych se neučil že je proti válce, ani bych to tam nehledal. Přišlo mi to jako příjemný románek bez nějakých velkých emocí, na to co se tam dělo byl napsaný dost nezajímavě. Zlatý Stařec a moře.
sharky95
  1. 11. 2012, 16:31
Dost zdlouhavé a první polovina dost nudná. Autor si dost potrpěl na popis detailů, které zpomalovaly tempo i válečnějších pasáží, ale za část, kdy hlavní hrdina spolu se svými přáteli se snaží přežít při ústupu armády, za to je ta čtvrtá hvězdička.
Elisa99
  14. 9. 2013, 17:39
Ve škole jsem vedla diskuzi na téma této knihy - jak se mi líbí tato kniha oproti NZFK od Remarqua - upřímně jsem řekla, že tato kniha mě vůbec nezaujala a i s odstupem času to musím jen potvrdit - zdlouhavé pasáže, často nezáživné. Přesto ale velmi oceňuji to, že autor použil své zážitky v knize.
Matthias
  21. 4. 2010, 21:14
Hemingway to občas silně přeháněl s detaily, sice jsou detaily důležité, ale popisovat scénku, kde hlavní hrdina knížky jel autem z jedné vesnice do druhé stylem "Na levé straně byly pole kukuřičných klasů, na pravé straně tekla říčka a v ní byl stříbrný štěrk lehce umazaný jílem, na něm skákaly žáby, v dálce svítilo slunce a...", bylo občas dost nudné a zdlouhavé. Teda tohle není přímo citace z knížky, co jsem si vymyslel, abych ukázal, jak moc to přeháněl s deatily.. Občas to rozepsal na celý odstavce a já měl chuť je přeskakovat. Ale jinak to napsané bylo dobře, slovní obraty zajímavé a příběh originální. Taky jsem moc nepochopil, kde hlavní hrdina pořád bral tolik peněz.
vertigoscottie
  4. 7. 2014, 10:44
Děj skutečně s přibývajícími kapitolami graduje. Začátek mi přišel nevýrazný a nedařilo se mi do děje tolik vžít. Rovněž některé dialogy jsou díky stylu psaní nepřehledné a působí místy nudně. Nakonec se mi ale i přesto podařilo proniknout hlavnímu hrdinovi pod kůži a pochopit jeho chladnou, částečně apatickoz náladu pochopit. Válečné hrůzy nejsou líčeny nijak extrémně a ve velkém množství. Přesto však jakoby tyto zážitky v člověku kulminovaly a v kombinaci se závěrečnou scénou se společně s hlavním hrdinou zcela rezignovaně odevzdáváme osudu následkem totálního vyčerpání z frustrace, kterou způsobuje všudypřítomná smrt. Pokud chtěl Hemingway tímto dílem v této formě protestovat proti válce a ukázat na odpor k ní, ke mně jeho myšlenka pronikla bez obtíží.
ellena
  25. 7. 2016, 14:30
Pro mě jedna z nej knih, kterou jsem kdy četla. Je fakt, že co jsem od Ernesta četla, vše se mi líbilo, a celkově mám ráda tuto tématiku. Příběh je velmi krásně napsaný a fakt čtivý. Přečetla jsem ji za 1 den. Doporučuji!
Kristýna Bečvářová
  30. 1. 2016, 23:42
Nevím jak to popsat. Ze začátku jsem měla z knížky strach, že jí nebudu rozumět a nebude se mi líbit. Nakonec to dopadlo nad moje očekávání, knížka se mi opravdu zalíbila i přes to, že to není vůbec můj žánr. Musím říct, že mě opravdu mile překvapila.:)
problemchild
  13. 1. 2016, 8:33
Sračka plná balastu. Nechápu, jak někdo takový mohl obdržet Nobelovu cenu za literaturu. Navíc doslov Škvoreckého byl krásný protimluv k samotné knížce.
Tomáš Štambera Jr.
  22. 12. 2015, 8:33
Kniha je objektivně kvalitní, ale není to můj šálek kávy. Asi nebudu nikdy fanoušek Hemingwaye. Těžko říct, jestli zrovna Sbohem, armádo může mít v dnešní době na čtenáře takový dopad jako v době vydání.
Dunkahe
  23. 12. 2012, 12:41
Román bych označila spíš jako románek pro pubertální dívky. Válečného je tam minimum, zato příšerně frázovitých milostných rozhovorů nepřeberně. Frekvence slov "miláčku", "rozkošný" a "báječně" mě ubíjela. Z mého ženského pohledu byl vztah hlavních hrdinů hrozně "plochý", s mužem nehnulo, že je Catherine těhotná, že se dítě narodilo mrtvé a i tu její smrt přijal s klidem... Co mě bavilo, bylo oslovení "duše" - to mě hned trklo, nalistovala jsem překladatele a hle, Škvorecký :o)