Originální název: For Whom the Bell Tolls

Euromedia Group (2016) 978-80-207-1682-8 520
Knižní klub (2000) 80-242-0390-1 479
Vyšehrad (1987)
Naše vojsko (1982)

Námětem k tomuto románu mu byla španělská občanská válka. Děj románu se odehrává ve 3 dnech, které prožije na straně republikánů americký dobrovolník Robert Jordan. Partyzáni chtějí vyhodit do povětří most, po kterém by nepřítel mohl dopravit posily, Jordan sice o zdaru akce pochybuje, ale podřizuje se. V průběhu těchto událostí se Jordan zamiluje do dcery republikánského starosty, který byl zavražděn fašisty. Podaří se most nakonec zničit? ...
Jordan představuje typického hrdinu Hemingwayových příběhů, je mužný, odhodlaný žít svobodně i v kritických situacích, blízko smrti a zla.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: MrVogler)

s-reader
  5. 7. 2010, 21:34
Je už to nějaký čas co jsem četl tuto knihu a mohu potvrdit, že postavy jsou opravdu nezapomenutelné. Detaily děje se mi postupem času vykouřily z hlavy, ale dojmy z knihy zůstaly. První, co mě napadne, vzpomínám-li na knihu je to, jak jsem byl překvapený popisem zvěrstev, kterých se dopuštěly obě strany. Takové malé boření představ o "hodných" partyzánech.
Anael
  1. 9. 2012, 0:32
Nechápu, jak mohl Hemingway napsat tohle a pak Starce a moře. Pro mě je to jako nebe a dudy. Stařec a moře - nezajímavá a navíc nudná kniha - přesný opak této knihy.
Ariko
  12. 9. 2014, 23:58
Gymnázium a moje první seznámení s válečnou literaturou. Pamatuji si krátké vlasy Marii a oslovení "Králíčku" a pak už jen kopce a skrývání a strach a odvaha. Nevím, asi víc pro mužské nebo válečně založené jedince :)
ForFreedom
  5. 7. 2010, 20:14
Bezdebat jedna z nejlepších knih všech dob.
Nezapomenutelné postavy nezapomenutelného třídenního příběhu z mistrovské dílny Pana spisovatele.
Nádherná, přitom vůbec ne patetická oslava člověka, života a lásky, drasticky klidné pojetí války s sice už ohraným vyústěním - že totiž válka je ohromné zlo (což je), nicméně je to velice sugestivní dílo, dokáže vzbudit plno silných živých pocitů - zkátka nic tu není navíc, nic nechybí - snad jen víc podobných knih a autorů...
Bloodym
  4. 12. 2013, 18:20
No tak budu první vyloženě negativní komentář. Hlavní hrdina se mi líbil, byl to opravdu zajímavý chlap. Ale ať se na mě nikdo nezlobí - metoda ledovce? Ha! U čtení jsem měla pocit, že většinu knihy se jen řeší jen to, že se země pohnula. A celá akce, kdy má zabránit přesunu jednotek přes most, se odehrává asi až na posledních padesáti stránkách. Od knihy jsem čekala mnohem víc.
borntolive
  12. 8. 2014, 17:55
Jak vyhodit do luftu jeden most na téměř 500 stranách. Možná jsem povrchní, ale mně se ta Hemingwayovská rozvláčnost nelíbí. Od poloviny jsem se už dost ošívala a tedy přeskakovala, abych se dopídila konce, který, uznávám, je emocionálně nabitý. Jen kdyby přišel o nějakou tu stovku stran dřív. Do dalšího Hemingwaye se mi už nechce. Přitom zajímavá témata i podtémata, ale jsem pro rychlejší akci. Sorry, klasiko...
Lucy Sisk
  8. 4. 2015, 12:24
V jednu chvíli jsem myslela, že se mi udělá špatně, protože jsem věděla, proč necítil bolest - byl v šoku, žádný nerv. Proto bylo hrozné to číst a vědět, jak rychle se to změní.
Fešná Bleška
  20. 7. 2015, 12:38
Čtivost je zde kolísavá - první třetinou se (až na úplný začátek) prokousáváte s jistými obtížemi, druhou třetinu si začínáte užívat a poslední se už ani neodvažujete dýchat. Prostředí a dějinné události jsou vybrány skvěle a Hamingway nám ničí představy o srdnatých partyzánech - snad ty největší hrůzy, které se v knize objeví, se dějí právě na jejich straně. Hlavní hrdina je celkem sympatický chlapík a to, že to s ním nedopadne úplně nejlépe, prosakuje celou knihou. Úspěšné poukazání na hrůzy války, především té občanské, na to jak, se lidé mění a jak je život prchlivý... a proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana.
Zvoní tobě
Melian
  29. 3. 2014, 13:55
Komu zvoní hrana je jednou z nejpůsobivějších knih, které jsem kdy četla... Myšlenkové pochody Roberta Jordana byly tak přirozené, jako kdyby byly mé - a je to právě ona syrovost, plynulost a jednoduchost vyprávění, které mě dočista okouzlily a nutily číst dál a dál. Bylo to vůbec poprvé, kdy jsem v průběhu čtení pociťovala opravdovou nervozitu, stejně jako ji pociťovaly postavy, a kdy mi bylo upřímně do pláče.
Michelle S
  25. 5. 2014, 16:49
Naprosto dokonale vytvořený příběh, kde ani jedna kapitolka není navíc a všechny mají své místo a smysl... Hemingway mě dostal, okouzlil a na konci mi ještě zlomil srdce, parchant jeden:-) Extrémně působivá kniha.
spitfirehaga
  15. 7. 2013, 12:52
Moje první kniha od Hemingwaye. Při čtení dalších autorových děl jsem litoval, že jsem si právě tuto knihu přečetl jako první. Vyvolala ve mě totiž obrovské nadšení a s tím spojená obrovská očekávání od ostatních Hemingwayových knih, která však nebyla naplněna.
Artep524
  7. 7. 2012, 11:46
Příběh o americkém lektorovi španělštiny Robertu Jordanovi, který nastoupil do španělské občanské války jako dobrovolník, se mi v celku líbil.
Marnotrat
  28. 11. 2013, 18:11
BACHA SPOILER...

Na Hemingwaye je v této knize pramálo ryb...což je pro mě velké plus. Jinak jsem byl příjemně překvapen, ba uchvácen vystupňovaným a napínavým příběhem, který je sice typicky Hemingweyovský, přesto trošku odlišný od jiných děl které jsem od autora doposud četl. Trochu mě mrzel konec kdy člověk už tušil že to nedopadne dobře (to jsem ostatně tušil už před tím než jsem začal číst) ale zlomená noha mi nepřišla jako tak strašné zranění aby tam musel hlavní hrdina zůstat. Zatím nejlepší co jsem od E.H. četl...
Vera Silent
  29. 5. 2011, 13:14
Uz je to par let, co jsem cetla tuhle knihu, ale dodnes si pamatuji, jak me prekvapila a zaujala mou tehdy dost mladou mysl (kdyz to tak pekne poeticky reknu). Pripada mi, ze pribeh lasky na pozadi valky je vzdycky nejak o to vic dojemnejsi a silnejsi. Otevreny konec se mi taky dost libil. Mohla sem si malovat tu nejnepravdepodobnejsi variantu, totiz ze Robert nejakym zazrakem prezije a vrati se k Marie.
chroust123
  10. 5. 2014, 20:12
Pro mě asi moje nej kniha: silný příběh, propracované postavy, důkladné výlety do hrdinovi mysli, mnoho nabízených názorů a úvah dává spolu s poutavým vyprávěním úžasnou směsici dojmů a napětí.
bungalov
  5. 4. 2014, 11:09
Určitě má smysl tuto knihu přečíst, jelikož představuje zajímavý pohled na španělskou občanskou válku a partyzánský život za bojovou linií. Ale i přesto se mi zdá, že by Ernest mohl psát v trošku větším spádu. Jednoduše řečeno, knihu bych o sto stran bez pocitu viny zkrátil. I tak 3-4 hvězdy zasloužené !
Cracky
  29. 4. 2014, 23:26
Když jsem někde zaslechl jméno Hemingway, okamžitě mně v hlavě vyskočil název knihy "Komu zvoní hrana". Toto spojení mně v hlavě utkvělo od mých studijních let. Nyní (sedm let po škole) jsem se poprvé dostal k Hemingwayově tvorbě a jako první jsem si vybral právě tuto knihu, aniž bych věděl, o co se bude konkrétně jednat. Byl jsem jí okamžitě unešen a od prvních stránek mě dokonale pohltila. Vykreslení doby, místních poměrů, zvěrstev občanské války a hlavně charakterů jednotlivých členů Pablovy party je nezapomenutelné. Přestože se děj knihy odehrával v průběhu tří dnů a na velmi malém prostoru, ani chvilku nenudil, ba naopak. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.
tricky
  7. 4. 2010, 21:27
Nádherný , popisný román od člověka , který si nemusí nic vymýšlet. Válka je vůl , ale občanská válka je asi ten největší průser.
Ale je tam všechno , Pilar je neskutečná, a věta - pak se země zachvěla..
Skrblik
  26. 12. 2014, 20:11
Byla by to skvělá knížka... kdyby děj nebyl tak roztahaný. Respektive, vůbec se mi nezamlouvala tahle koncepce, že vnitřní monology a rozvahy a dialogy v podstatě o ničem tvoří 80 % knížky, zatímco tomu hlavnímu se autor věnuje jen okrajově a ještě ke všemu nepřehledně (závěrečná bitva). Konec mi přišel taky docela stupidní a příliš prvoplánovitý a přímočarý.
Londi
  25. 1. 2013, 21:56
Výborná kniha. Jen tak trochu nechápu, proč se zadává jako povinná četba. Tehdy jsem ji nedočetla ani do půlky, mám pocit, že do takových knih se musí jakoby dorůst. Teď, o 10 let později, jsem ji přečetla jedním dechem.
Plk. Cathcard
  26. 1. 2016, 22:53
Zaujímavé, no ťažko hodnotiteľné dielo. Niektoré z "jaskynných" pasáží mi prišli trošku nudné. Predsa len, za štyri dni sa toho väčšinou moc neudeje. No pasáže ako vyvraždenie Katolíkov vo Valencii, zúfalá obrana kopca, či záver sú proste skvostom. Uveriteľné, no napínavé čítanie, kedy sa človeku až trasú ruky.
Trixxel
  11. 7. 2015, 15:17
Dočetla jsem na stranu 130 a už prostě nemohla dál. Tak nudný a roztahaný děj sem už dlouho neviděla. Okamžitě vyřazuji z povinné četby, tohle bych nedočetla ani z donucení. Pardon, Hemingway rozhodně nebude pro mě.
Nikol122
  19. 2. 2015, 20:52
Upřímně, pokud by existovalo vězení pro literární zločince, s chutí bych tam Hemingwaye poslala a držela ho v těch nejhorších podmínkách. To čeho se dopustil, ugh... Minimálně několik dní jsem se z toho vzpamatovávala. Kdybych měla napsat seznam knih s nejhorším koncem, Komu zvoní hrana by se vyjímala na přední pozici a hned za ní Allegiant od Veronici Rothové.

Aby si ale někdo nemyslel, že tuto knížku hodnotím negativně, tak upozorňuji, že je tomu naopak. Právě tím koncem se Hemingway liší od ostatních autorů, právě tím na mě tak zapůsobil a postaral se o to, že na román Komu zvoní hrana nikdy nezapomenu. Zřejmě jsem odsouzená nadosmrti přemýšlet nad tím, co se mohlo stát dál.

A já za to Hemingwaye miluji a nesnáším zároveň.

(http://readeatandlive.blogspot.cz/2015/02/a-proto-se-nikdy-nedavej-ptat-komu.html)
Levandule
  7. 5. 2014, 23:45
Úžasná a působivá kniha, silný milostný a lidský příběh, zasazený do španělské občanské války, kruté jako všechny války, o to horší, že se v ní navzájem vraždili bývalí sousedi a přátelé.
Kadasek
  27. 1. 2014, 14:09
Povinná četba do školy. Chvíli mi trvalo, než jsem se do toho opravdu začetla. Příběh se mi líbil, ale zdál se mi vcelku roztahaný.
Chelsi
  25. 1. 2013, 20:45
Není to špatné čtení, ale některé pasáže se mi zdají zbytečně dlouhé, nezáživné. Čekala jsem po přečtení "Fiesta" a "Stařec a moře" něco víc.
SeriousMarthy
  24. 11. 2012, 20:19
Určitě smysluplnější a čtivější dílo než Stařec a moře. Neříkam, že to byla špatná kniha, ale rozhodně se nedá s touto srovnat. Dílu nemohu prakticky nic vytknout a rozhodně ho doporučuju všem.
Kosi
  17. 6. 2012, 21:06
Myslím, že nejlepší Hemingwayova kniha, kterou jsem doslova hltala. Což se mi s žádnou knihou z povinné četby nestalo. Rozhodně doporučuji :)
Ailen
  8. 5. 2012, 17:46
Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. Každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny: spláchne-li moře hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj. Smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy neptej komu zvoní hrana. Zvoní tobě.
Luciesx
  8. 10. 2011, 22:44
Právě jí čtu a náhodou jsem si přečetla i tento popis a vlastně jsem se tak dozvěděla, co se stane.. sakra :D.