Originální název: Po nás potopa

ISBN: 80-7218-502-0

Alpress (2004) 80-7218-502-0 598
Československý spisovatel (1988)
Československý spisovatel (1964) 544

Román na antický námět zpracovává obraz skutečné krize, která ovládla římský stát v polovině prvního století našeho letopočtu. Autorovým cílem bylo umělecky postihnout podstatu společenského dění, v němž degenerovaly a zanikaly republikánské ideály a vítězila politická koncepce císařství. S citem pro románovou kompozici učinil ústředními postavami jednak zrádce republikánských myšlenek Lucia Curiona, s nimž zavítáme do patriarchálního prostředí senátorských domů i do hodovních síní zhýralého císařského dvora, jednak herce Fabia Scaura, se kterým poznáme nálady plebejských zástupů nebo ruch římských tržišť a hostinců. Prvního z hrdinů katapultuje zrada k politické kariéře, druhého čeká osud hodně odlišný, Kulisy doby, v níž vládl nevyzpytatelná císař Tiberius, který se neslavně vepsal do dějin jako strůjce mnoha krutých činů, nejsou podány nijak jednostranně a černobíle. Příznačné je, že spisovatel svým způsobem projevil Tiberiovi sympatie, když ho nechal rozmlouvat s filozofem Senekou a představil Tiberiovy postoje jako životaschopnější. Senekova bezkrevná, stoická filozofie na principech abstraktního mravního idealismu naopak působí jako cizí prvek. Seneca sice prokáže osobní statečnost, když se přihlásí za obhájce Fabia Scaura, souzeného pro urážku Veličenstva, v soudním procesu při konfrontaci s neúprosnou životní realitou však dochází poražen. (Založil/a: slide)

gabin
  2. 8. 2012, 14:54
Poprvé jsem četla jedním dechem, kniha je opravdu strhující. Při druhém čtení mě úplně praštilo do očí, jaká je to brilantní alegorie o člověku, který propadne určitému ideálu, ať je to nějaký -ismus nebo náboženství nebo prostě jenom ženská, bezmezně mu věří, nevidí chyby, ať jsou sebevětší, zvláště když se mu k tomu dostane povzbuzení ve formě funkce/bohatství/lásky nebo nedejbože všeho dohromady. Pak - není-li to vůl - možná i prohlédne, ale už je pozdě. I když sám nikomu neublížil, jeho ideál, teď už odhalený v celé své zrůdnosti, ho už semílá a ničí. Naprosto stejné téma je zpracováno v Mefistovi. V r. 1953 tohle napsat tady byla docela odvaha a pokud to tak pan Toman opravdu myslel, tak měl velké štěstí na hloupé nebo benevolentní cenzory.
stepuli
  18. 2. 2014, 19:36
Knížku jsem četla v rámci povinné četby a hodně mě oslovila. Tady jsem konečně pochopila heslo "Král je mrtev, ať žije král". Jinak velice zajímavý román, který mi osvětlil hodně historických souvislostí. Příběh jsem přečetla jedním dechem.
Kaci.chan
  5. 10. 2011, 19:01
Zuby nehty jsem se té knize bránila a díky bohu neubránila. Je to neuvěřitelně propracované, má to skvělé charaktery, pořád doufáte, že to všechno dobře dopadne, ačkoliv je jasné, že ne. Je to česká kniha světové úrovně!