Římané

Originální název: The Treasures of Ancient Civilizations: Rome

Universum - 2007
ISBN: 80-242-1728-7

Universum (2007) 80-242-1728-7 208

Tato kniha, doplněná bohatým obrazovým materiálem, nás seznámí s vývojem římského světa z historického, urbanistického, architektonického i uměleckého hlediska.

Dějiny starověkého Říma od neolitické zemědělské vesničky po hlavní město světa fascinují nejen odborníky, ale i širokou veřejnost. Za více než dvanáct set let své existence město, zbudované na principech nastolených legendárním otcem-zakladatelem Romulem, rozšiřovalo svůj vliv do všech oblastí tehdy známého světa a postupně pohlcovalo jiné národy a tradice, myšlenky, techniky i náboženská přesvědčení. Navštívíme-li místa, kde vlivná římská civilizace zanechala svou stopu - nejen v samotné metropoli, ale i v zemích tak odlehlých jako Sýrie či současná Británie -, můžeme rekonstruovat její jedinečné dějiny a obdivovat se památkám odrážejícím ducha římské společnosti. Tato cesta k počátkům, doplněná bohatým obrazovým materiálem, nás seznámí s vývojem římského světa z historického, urbanistického, architektonického i uměleckého hlediska. Zabývá se znaky typickými pro jednotlivá období jeho pozoruhodného vývoje, od úplných počátků, přes krizi v 1. století př. n. l., jež následovala po velkých římských výbojích na Apeninský poloostrov, do Středomoří a na helénizovaný Východ , až po úpadek a pád impéria. Text z pera erudované archeoložky, odbornice na antický Řím, doprovází bohatý ilustrační materiál zahrnující fotografie, náčrty a plány a obsahuje i závěry z nejnovějších vykopávek na Kapitolu, které mohou radikálně změnit současné názory na nejranější období římských dějin. To vše pomáhá osvětlit dynamiku mimořádného vývoje římského světa, v němž byly položeny základy mnoha hodnot, o něž se opíráme v současnosti. (Založil/a: slide)

Maria Teresa Guaitoli Maria Teresa Guaitoli