Čistá duše

Čistá duše
Originální název: A Beautiful Mind: The Life of Mathematical Genius and Nobel Laureate John Nash

PRAGMA - 2003
ISBN: 80-7205-965-3

PRAGMA (2003) 80-7205-965-3 386

Životopis matematického génia a nositele Nobelovy ceny Johna Nashe. Kniha byla předlohou ke stejnojmennému úspěšnému filmu.

Kniha neobyčejně poutavě líčí události života matematického génia Johna Nashe. Již ve svém útlém dětství byl John mimořádně nadaný pro řešení matematických úloh a ve svých třiceti letech se stal legendou mezi americkými matematiky. Jeho slibnou vědeckou kariéru však přerušila duševní nemoc, o které dlouhou dobu nevěděl. Po mnoha hospitalizacích a strastiplných okamžicích plných samoty se Johna podařilo ze schizofrenie vyléčit. Dosáhl společenského uznání a za jeho dřívější výzkumy dostal v roce 1994 Nobelovu cenu. Publikace se stala bestsellerem a byla oceněna národní společností kritiků. (Založil/a: AkinomZ)

Sylvia Nasar Sylvia Nasar
*17.08.1947

vladislaus
  3. 7. 2015, 16:36
Kniha mne zklamala. Film, který stručně popsal osudy Nashe byl daleko lepší. Tato kniha má být údajně velmi čtivá. Mně to tak nepřipadalo. Velmi podrobně popisuje osudy Nashe, včetně řešení různých matematických problémů, které byly nad mé chápání. Nesouhlasím také s názvem knihy, spíše by seděl název Zatemnělá duše. Originální název knihy je vhodnější.
EdnaMoodnii
  1. 8. 2012, 22:05
Filmu jsem se sice po četném pouštění nenabažila, ale jelikož jsem ho už znala nazpamět, musela jsem si půjčit knihu. Určitě blo zajímavé přečíst si více detailů z jeho života a také se mi líbilo, že tam byla rozebrána sama nemoc, kterou tento matematik trpěl. V porovnání s filmem tam najdeme i více informací - jako je Johnův nemanželský syn, ale i něco k jeho teoriím. Kniha se mi moc líbila :-).
sharkamellita
  25. 10. 2011, 22:38
Viděla jsem film, velmi povedený, a až nebudu v časovém presu, tak si chci knížku rozhodně přečíst..