Svět jako vůle a představa

Svět jako vůle a představa Originální název: Welt als Wille und Vorstellung

Nová tiskárna Pelhřimov - 1997
ISBN: 80-901916-4-9

Nová tiskárna Pelhřimov (1997) 80-901916-4-9 432

Lidská bytost není schopna poznat pravou podstatu světa, neboť je skrytá a poznání nepřístupná - subjekt pojímá svět jako pouhou představu. Skrytou metafyzickou podstatu světa zosobňuje temná a absurdní "vůle k životu", která zprostředkovává přístup k vlastnímu já. Člověk se může osvobodit od negativních životních pocitů (tj. starosti) zavrhnutím vůle k životu kontemplací platónských idejí v umění či asketickým popřením vlastní osobnosti, končícím v nicotě. Základní dílo jednoho z nejvýznamnějších představitelů filozofie vůle... (Založil/a: AkinomZ)

blowfish
  1. 8. 2014, 0:59
Tuto knihu bych doporučovala všem, kteří rádi přemítají nad světem, životem, přírodou, smrtí a dalšími filosofickými otázkami, protože způsobem, jakým je kniha napsaná, se vůbec nepodobá klasickým filosofickým spisům devatenástého století.
Autor nabádá, abychom knihu četli minimálně dvakrát. Poprvé s ohromnou trpělivostí a teprve po druhé pochopíme myšlenku díla, kterou bychom u mnohých knih pochopili již napoprvé.
Toto dílo jsem četla již čtyřikrát a pokaždé se dozvím něco nového, čeho jsem si při předešlém čtení nevšimla. Kniha skrývá mnoho moudra a zajimavých názorů, že je takřka nemožné je všechny zaznamenat najednou.