Originální název: The Silence of the Lambs

Československý spisovatel (2011) 978-80-87391-98-3 364
Alpress (2001) 80-7218-244-7 360
Alpress (1999) 80-7218-434-2 368
Cinema (1992) 366

Chronologicky třetí kniha série Hannibal Lecter. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hannibal: zrození, Červený drak, Mlčení jehňátek a Hannibal.

Psychopatický vrah Dr. Lecter pomáhá agentům FBI při pátrání po sadistovi vraždícím mladé ženy, aby se nakonec sám ve svých představách stal ženou. Mladá agentka Clarice Starlingová je jediná, se kterou Dr. Lecter hodlá spolupracovat, ale žádnou informaci o vrahovi ji nedá lehce. Clarice je po každé konzultaci s doktorem na pokraji psychických sil a informace, které jí doktor poskytuje, znamenají pro ni velký problém. Problémem je i fakt, že Dr. Lecter je vynikající psycholog a nepříjemně analyzuje její život. Správce státní nemocnice pro duševně choré zločince, ctižádostivý Dr. Chilton, nevěří, že se Starlingové podaří navázat kontakt s Dr. Lecterem, a celou práci jí znesnadňuje. Když se jednou z obětí stává dcera známé senátorky, v posedlé honbě za slávou umožní Dr. Lecterovi útěk.

Kniha se stala předlohou pro stejnojmenný film, který byl oceněn několika filmovými Oscary. Toto dílo se zařadilo do zlatého fondu součastné literatury. (Založil/a: MrVogler)

Thomas Harris Thomas Harris
*11.04.1940

Peetuliska
  24. 2. 2014, 19:53
Kdo by neznal tak známý film? Vrah, který své oběti svléká z kůže, aby si z nich ušil garderobu.

Nejvíce mě bavily rozhovory s dr.Lecterem, který je silně inteligentní a mohl by policii velmi usnadnit práci, kdyby ovšem chtěl..

Ovce, nikdy nepřestanou bečet...
Keatin
  7. 9. 2016, 10:36
Napínavé jak kšandy, ani jsem nedutala, zhltla jsem to šíleně rychle. Na škodu pro mě bylo, že agentka Starlingová je již příliš spojena s Jodie Foster z oceňovaného filmu a od toho předobrazu jsem se neuměla odprostit. Nicméně, kvalita knihy je neoddiskutovatelná, je úžasná, žádná hluchá místa, bez vycpávek, bez zbytečných dialogů. Rušilo mě však poměrně velké množství chyb, které se v mém vydání objevily (zakoupeno v Levných knihách) - překlepy, chyběly uvozovky, špatně napsaná jména.
Tiwala
  2. 10. 2012, 21:45
Dobrá, čtivá a napínavá knížka s poněkud zvráceným námětem. Přesto, že je kniha napsaná velmi poutavě, trvalo mi to asi měsíc, než jsem ji přečetla.
Rames
  17. 2. 2015, 16:03
Obsahuje spoiler spoiler Konečně po přečtení jsem pochopila film. Kniha nám na rozdíl od filmu předkládá myšlenky Hannibala a proto víme kdy si s Clerice hraje a kdy říká pravdu a to dodává knize na napětí a čtenáři pointu. Úžasný závěr kdy Clerice zazvoní u dveří pana Gumba a prozradí ho jen poletující můra.
Abigor
  17. 6. 2012, 2:46
Tak já teda nevím. Sloh - vysokej Harrisův standart. Příběh - vysokej Harrisův standart. Ty řeči o transvestitismu - vysokej Harrisův standart co se týče sběru faktů. Ale pan Gumb mi jaksi nepřirostl k srdci, mnohem víc se mi líbil Francis Dolarhyde z Červenýho draka. Ono to asi bude těžší, pořádně vykreslit kvazitransvestitu / sériovýho vraha s prazvláštními sexuálními preferencemi, než klasickýho psychotickýho sériovýho vraha, kterej se umí ovládat. Jinak samozřejmě skvělá četba, o filmu se nedá mluvit... Ale jedna věc se mi opravdu nelíbila - odůvodnění toho, jak mohl pan Lecter přímo magicky vyprofilovat Jameho Gumba, prostě takhle jednoduchý a pro Hannibala ponižující vysvětlení, to mě dostalo a dobrej pocit jsem z toho neměl.
Pend
  23. 3. 2014, 8:46
Historicky druhá kniha s Lecterem (vyšla 1988). Hodně strukturou připomíná Červeného draka. Místo Grahama je tu Starlingová, se kterou jedinou Lecter komunikuje. Kvalitní a řádně drsný thriller.
scajo
  29. 12. 2016, 19:39
Mlčení jehňátek je natolik chytrým příběhem, že by člověk mohl vidět film desetkrát a stejně by si knížku dokonale užil. Já jsem ji četl až po pěti zhlédnutích filmu a stejně jsem byl v několika klíčových scénách napnutý, jako bych nevěděl, co se v další chvíli stane. Už jen tohle je pro mě jasným důkazem toho, že jde o výjimečně zpracované dílo. Posledních padesát stran by mohlo posloužit jako učebnice, jak stupňovat napětí. Šperkem je samozřejmě Hannibal Lecter - geniální postava, která se nevyhnutelně hnusí, ale zároveň fascinuje svou genialitou a tím, že má své zásady, z nichž tou hlavní je cosi jako slušnost. Paradoxem je, že ten příběh by mohl fungovat i bez něj, ale právě on je tím, co Mlčení jehňátek povyšuje z nadprůměrného krimi thrilleru na jedno ze stěžejních děl svého žánru.
Lucy Sisk
  4. 8. 2014, 18:19
Je to jako doprovod k filmu, jen o něco více krvavých detailů a scén s Clarice Starlingovou. Kniha je až děsivě inteligentní. ;-)

Popis Dr. Hanibala Lectra je detailní a odlišný od filmového představitele Anthony Hopkinse. Přesto se přikláním spíše k postavě z filmu, v jistých ohledech.

Clarice působí mnohem víc odolně, že ji nic nerozhodí a její vztah k Hanibalovi je na jiné úrovni než jak to bylo předvedeno ve filmu.

Kniha je čtivě napsaná, používájí se tam i vulgarismy, hovorový jazyk. Krátké věty, které se občas změní na souvětí, takže se čtou jedním dechem. Nemusíte u toho tolik přemýšlet, Clarice to všechno udělá a jen vás seznámí se svým závěrem. A její vztah s agentem Crawfordem? Těžko říct, co se mezi nimi odvíjí a co se stalo, ale rozhodně spolu nemají žádný milostný vztah.
Ramirez85
  20. 1. 2014, 17:24
Film viděn o něco dřív než jsem se začetl do Harrisova románu a srovnávat se to tedy moc nedá, přestože film patří mezi top ve svém žánru, knížka je ještě mnohem napínavější, poutavější a vůbec víc strhující, závěr doslova zhltnut jak jatýrka na víně kanibalem Hannibalem. Přestože je tu spousta odborných výrazů, kniha nemá šanci nudit, už jen pro ten skvělý nápad, kdy si FBI hraje s hlavní hrdinkou, psychopat Jame Gumb s FBI a doktor Hannibal Lecter úplně se všemi.
LadysR2
  1. 2. 2013, 12:52
Hmmm, hustý. Popisy vražd, atmosféra ve vězení, moje první setkání s Lecterem. Parádní kus. Kdo nečetl, přečíst :-)
blaufik
  8. 4. 2016, 0:23
Perfektně napsaná knížka, od které se mi nechtělo odcházet. Při čtení jsem měla stále před očima dr. Lectera v podání pana Hopkinse. Kdo knihu ještě nečetl, tak směle do toho !
Fešná Bleška
  21. 8. 2014, 22:23
Nemá chybu. Kromě brilantní psychiky Lectera, která je tak promyšlená, až z ní mrazí, nabízí tato kniha strhující detektivní příběh s neobvyklým padouchem a ještě neobvyklejším poradcem detektivů. V knize nalezne každý něco: od litrů krve po srdceryvné úmrtí Crawfordovy manželky. Lecter vás prostě omámí, a to jak ve své knižní, tak i filmové verzi, čímž vzdávám hold Anthonymu Hopkinsovi. Doporučuji milovníkům psychologických, kriminálních románů a thrillerů.

- Tak co, Clarice, už přestala jehňátka naříkat?
AkzuzkA
  19. 11. 2016, 20:44
Ani nevím, jestli jsem dřív četla knihu nebo viděla film. Hádám, že to tentokrát bylo v opračném pořadí, než je u mě zvykem. Kniha ale jasně vítězí. I když dr. Lecter v Hopkinsově podání je taky geniální... To jeho syčení skrze zuby... kdykoliv si na ten zvuk vzpomenu, přejede mi mráz po zádech :) Ale zpět ke knize. Vřele doporučuji, výborný thriller!
Karliiina
  11. 10. 2014, 13:20
Jednou jsem se přečetla detektivek a najednou jsem jich měla dost. Ale stejně mi jediná utkvěla v dobrém v mysli - a to Mlčení jehňátek. Po přečtení jsem se koukla na film a proti knize obrovská slabota. Šíleně napínavý příběh, který je propracovaný do nejmenšího detailu a není možné, aby někoho nudil.
snedy
  8. 11. 2013, 12:34
Už jen kvůli částem, kdy Clarice mluví s Hannibalem, stojí za to, si Mlčení přečíst. Napínavý příběh a temná atmosféra už jsou jen takovou třešničkou na dortu.
dollyk
  10. 9. 2016, 0:12
Film se mi vždycky líbil, ale ta knížka je daleko lepší. Lépe vysvětlené motivy, žádná banální odhalení, ale jasně popsané způsoby detektivní práce. Až na pár věcí, tu menších, tu větších se film s knihou shoduje, ale méně vysvětluje, zjednodušuje. Tak se jeho největší devizou stává Antony Hopkins. Nedokážu říci, jak bych si Lectera představil jinak než jako jeho. Ale sakra, já psal více o tom filmu, no co se dá dělat, tak budusvůj názor presentovat lespoň honocením.
mikael
  26. 3. 2016, 20:39
Moc dobrá a hlavně napínavá knížka! Že já blbec váhal a přečetl si ji až teď...ach já malověrný.
Rozhodně šáhnu po jiných dílech, protože to vážně stálo za to!
twiGGy88
  7. 2. 2015, 21:10
Thriller, kterému nic nechybí a snad ani není co vytknout. Je právem považován za jednu z nejlepších knih svého žánru. Není to slátanina sepsaná na koleně a musím říct, že i přes potoky krve a nálože brutálního násilí mě nejvíce děsí inteligence dr. Lectera.
Lídinka
  17. 9. 2013, 22:08
Mlčení jehňátek je jeden z mých nejoblíbenějších filmů a knihu jsem si přečetla až potom. Stejně jako film byla napínavá a prostě dobrá, ale film mi přišel lepší. Možná je to tím, že mu Anthony Hopkins dodává ještě lepší atmosféru a nebo i tím, že jsem film viděla jako první. Na knize se mi jedině nelíbila část s Noblem Pilcherem a Starlingovou.
CreatorJH
  9. 6. 2015, 21:32
Velice zvláštní - styl, kterým Harris píše, mi k srdci zrovna nepřirostl a roztříštěnost celého díla mi nijak neučarovala. Rychlá střídání míst i postav jsou dosti chaotická a střídání perspektiv různých postav (které jsou občas nedůležité) k výslednému chaosu přispívají rovněž. Ačkoli máme možnost nahlédnout do myslí Clarice, Hannibala, Jacka, Gumba, Catherine, ve výsledku ve mně převládá pocit, že ani jedna postava není prokreslena se zvláštním autorovým citem pro ni. Figurky ve hře o čas. Vydání, které jsem měl k dispozici, bylo navíc přeloženo velice neobratně a skoro bez jazykového citu - což samozřejmě není autorova vina, ale ve výsledném dojmu z knihy mě to spíše utvrdilo...Mlčení jehňátek, ačkoli by se daly hledat symbolické významy, se místo toho nachází v banální rovině dočasného klidu mladé agentky...Na závěr snad jen postřeh, že seriálový Hannibal má ke knižnímu Hannibalovi trochu víc než filmový Hopkins. (Nepochybně se dostanu i k Červenému drakovi a Hannibalovi, abych viděl, zda se autor nějak vyvíjí, popřípadě dává postavám trochu více života.)
ssassi
  17. 5. 2014, 14:20
poprvé jsem četla, když mi bylo -náct a tenkrát jsem se u toho cítila "děsně drsně". když pak harrise člověk čte znovu jako dospělý, dokáže ocenit i jiné stránky než jen litry krve. hannibal je jako pokračování také silně čtivý, ale nejsilnější je pro mě asi červený drak
Daewiik
  5. 7. 2016, 10:19
Thomas Harris mne svými knihami opravdu oslnil. Červeného draka i Mlčení jehňátek jsem přečetla téměř jedním dechem. Napětí mne u knihy drželo od začátku až do konce a rozhodně mě tyto dvě knihy přesvědčily pokračovat v četbě Harrisnovy tvorby.
krisstuss
  8. 2. 2015, 20:08
Tímhle příběhem začal můj zápal pro sériové vrahy, uchvacuje mě, co se těm lidem honí v hlavách. Hodně podobné tomuto jsou Zvrácené myšlenky od Andrea Kane, taky doporučuji :)
Filmové zpracování díky Hopkinsovi je dokonalé, nejdříve jsem viděla film a až pak četla knihu a v hlavě se mi promítala jako film, nedokážu si představit kdo by k Lectrovi šel více než Hopkins, prostě životní role :) Doporučuji filmy i knihu ;)
tinkakopek
  31. 3. 2013, 1:04
při zapisování si knihy mezi přečtené jsem ji opět vytáhla s knihovny, hrozně moc se mi líbí Lecterovy rozhovory s agentkou Starlingovou
Piinkpet
  10. 3. 2010, 17:45
Nejlepší kniha ze série. Tedy alespoň pro mne :)
Liwilterhage
  2. 12. 2011, 12:29
Dobře čtivá kniha. Ale určitě doporučuji přečíst si první knihu, a až pak shlédnout film. Ne naopak. Neboť pak budete stejně jako já, ochuzeni o hluboký zážitek z knihy. Zážitek z filmu, který se knihy ve většině případů právě věrně drží, vám jednoduše knihu převálcuje.
mamba511
  13. 1. 2017, 19:33
Stejně jako Červeného draka jsem tuto knížku doslova zhltnul. Kdo by si při vyslovení jména Hannibal Lecter nevybavil mistra Anthonyho Hopkinse že????
Houba
  15. 7. 2016, 23:00
Toto dílo je naprosto neuvěřitelné. Kniha je čtivá, rozhodně vtáhne a už nepustí. Dr. Lecter je velmi inteligentní, ale zvráceny. Sledovat jeho myšlenkové pochody a manipulaci s ostatními lidmi je velmi poutavé a k zamyšlení hodné. Rozhodně to není jednoduché a bezmyšlenkovité.
kibakuba
  30. 3. 2015, 19:17
Řekl bych, že jsem udělal dobře, když jsem si prvně přečetl knížku a až poté si pustil film. V obou případech mě při čtení doprovázelo značné mrazení v zádech, pokaždé trochu jiné.
Výborná a strhující kniha!
Sychar
  13. 2. 2014, 19:55
Výborný krimithriller se skvělou ponurou atmosférou a vybroušenými dialogy. Jeho filmové zpracování se stalo jednou z nejlepších ukázek svého žánru. Tleskám.
loki
  5. 1. 2013, 19:10
Knižní podoba tohoto díla byla pro mě rozdodně lepší než ta její filmová.Tedy alespoň pro mě a mého otce :)