Originální název: Red Dragon

Alpress - 2000
ISBN: 80-7218-409-1

Alpress (2000) 80-7218-409-1 390
Premiéra (1992) 80-85479-05-2 332

Chronologicky druhá kniha série Hannibal Lecter. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hannibal: zrození, Červený drak, Mlčení jehňátek a Hannibal.

Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích a na své okolí působí jako veskrze pracovitý a uzavřený člověk. Francis je však fyzicky poznamenaný šílenec. Cílevědomě si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí. Zohavená těla mrtvol mu slouží k rituálně mystickým účelům.
Žije totiž v představě, že je Červený drak z obrazu Williama Blakea. Sadismus vyšinutého masového vraha šokuje a děsí veřejnost. Podaří se policistovi Willovi Grahamovi zabránit mimořádně nebezpečnému muži v jeho násilných činech? (Založil/a: MrVogler)

Thomas Harris Thomas Harris
*11.04.1940

Peetuliska
  24. 2. 2014, 16:29
Navazující na díla Mlčení jehňátek a Hannibal.

Mně osobně přišlo hlavního "zloducha" strašně líto, jeho matka se ho jako dítěte zřekla, protože měl rozštěp patra, tak ho vychovávala jeho velmi přísná babička. Když byl malý chlapec, párkrát se pomočil, jeho babička ho odtáhla do koupelny, vzala nůžky a řekla, že jestli to udělá ještě jednou, tak mu ho ustřihne... Opravdu drsný příběh.
alča87
  19. 12. 2013, 22:30
Filmy podle knih Thomase Harrise jsou moje oblíbené. Červený drah se mi líbil i jako kniha, autor mě udržovat skoro stále v napětí a ten konec. Autor se nebál ničeho, klidně vyvraždit celou rodinu. Jehňátka jsem četla před touto knihou a teď si myslím, že by bylo lepší číst knihy jak jdou chronologicky.
lensha95
  8. 3. 2012, 17:54
Dokonalý, knížka kterou musíte hltat očima a nedokážete se od ní odtrhnout.
Úžasně popsané myšlenky šílence.
Lecter
  27. 5. 2015, 11:23
Jak hezky lehce se dá napsat napínavý thriller,kde všechno do sebe zapadá,profil vyšinutého šílence,ó ta traumata z dětství.A Dr.Lecter,ač na malém prostoru budí dojem nezávislého pozorovatele,se náramně baví.Nezklame.
Rames
  24. 6. 2016, 9:50
Hanibala jsme si tady moc neužili, jedna návštěva a jeden dopis to je vše co nám bylo nabídnuto. Nevadí , byl nahrazen stejným pomatencem který poslouchal draka ve své hlavě. I když jsem nepochopila proč by měl Dolarhyde obdivovat Lacterovu práci, když jeho problém byla rozdvojená osobnost , tady přece nešlo o cílené vraždění ze strany Francise ale touhy stát se drakem. Asi jsem to zhltala moc kách , dám to ještě jednou a uvidím.
Abigor
  13. 6. 2012, 0:00
Myslím, že Hannibal: zrození je lepší, než drak, co se týče slohu, ale Drak je lepší v tom, že se Harris snaží reprodukovat myšlenkový pochody psychotickýho sériovýho vrahouna. Některý věci v tý knize mají zatraceně blízko realitě (o sériových vrazích toho vím dost na to, abych si mohl dovolit tohle tvrdit), jiný jsou docela hloupý.
Každopádně jsem si to užíval a to dost. Takže paráda.
Pend
  23. 3. 2014, 8:43
Historicky první kniha s Lecterem (vyšla 1981). Kvalitní, napínavý a dosti drsný thriller, ve kterém Will Graham pátrá po velice nebezpečném šílenci, musí se utkat s minulostí a spolupracovat s Lecterem, kterého již dříve dopadl. Vlastně to strukturou hodně připomíná následující Mlčení jehňátek.
Ramirez85
  17. 5. 2015, 10:48
Moc se mi líbí, že Harris napsal Červeného draka v jiném stylu než svoje asi nejznámější dílko, Mlčení jehňátek. Tam, kde jsou Jehňátka taková chladná a odtažitá, je Červený drak chvílemi až dojemný. Překvapilo mě, jak málo prostoru tu dostává legendární postava doktora kanibala Hannibala, ale tento příběh není o něm, ale o Francisi Dolarhydeovi, sériovém vrahovi, který se chce stát Červeným drakem a právě jeho proměnu z Králíčka Zubáčka v mocného Draka sledujeme- a jak už je u Harrise očividně zvykem, i tady se dostaneme do teorie vyšetřování a i tady (stejně jako v Mlčení) to všechno vyznívá nejen věrohodně, ale hlavně hrozně čtivě. Přesně takto má vypadat napínavý krimi thriller.
LadysR2
  1. 2. 2013, 12:55
Červený drak mě snad zaujal ještě víc, než Mlčení jehňátek. Magor, co si šije převlek z lidské kůže svých obětí! A jeho smysl pro scéničnost místa činu
Anett
  8. 8. 2013, 22:30
Pro mě nejlepší kniha ze série. Nic mi v té knize nechybělo - ať už to bylo napětí, myšlenkové pochody Francise (jeho "monology" s Červeným drakem) i závěr... Perfektní, nemám, co bych vytkla.
Lennie
  11. 7. 2010, 9:49
Dokonalost. Dokonce se mi Drak líbil víc než Mlčení jehňátek, možná díky tomu, že příběh byl hodně zaměřený na život a osobnost Francise Dolarhyda, na změny v jeho životě a jeho "alter ego" Červeného Draka.
AlexisG
  21. 9. 2016, 16:09
Už je to dávno, co jsme viděla všechny filmy s Hannibalem a teď nově také shlídla seriál. Ke knížkám jsem se ale do teď nedostala. Až jednou jsem dostala chuť si knihy o Hannibalovi přečíst. Zjistit jaká je knižní předloha.
Ačkoli jsem díky filmu tak trochu věděla, co mě čeká, je to zdaleka něco jiného než film a samozřejmě i lepší. Oblíbila jsem si jak Willa Grahama, tak i ty krátké chvíle kde byl doktor Lecter.
Welinie
  21. 11. 2015, 19:16
Po dlouhé době jsem objevila knihu, která mne oslovila svým promakaným dějem a skvělou psychologii postav.
hk47
  30. 9. 2015, 21:45
Obsahuje spoiler spoiler Červený drak je moje nejoblíbenější kniha ze série o doktoru Hannibalu Lecterovi. Muž s Velkým rudým drakem na zádech je hned po Hannibalu Lecterovi pro mě nejzajímavějším charakterem ze všech čtyřech knih z této série. Netvrdím, že bych mu fandil, ale kvalitní příběh musí mít dle mého názoru kvalitního padoucha.
Pitris
  12. 10. 2013, 20:22
Vzpomínám na tuto knihu, jako kdybych ji četl včera! Byl krásný letní víkend, 30 stupňů a já byl dva dny zalezlí v chalupě a četl jsem od rána do večera! Jak se říká na jeden zátah! Skvělá kniha!
mamba511
  24. 5. 2013, 16:51
Pro mne zatím nejlepší knížka kterou jsem četl,mohu jen doporučit. A to nemluvím o filmu, Kde je Ralph Fienes exelentní.