Dveře

Originální název: Az ajtó

Academia - 2004
ISBN: 80-200-1293-1

Academia (2004) 80-200-1293-1 264

Co se skrývá za dveřmi ženy, jež si vášnivě chrání své soukromí doslova za každou cenu? Je její život promyšlený výmysl nebo holá skutečnost? Román známé maďarské spisovatelky Magdy Szabóové přináší strhující, skoro detektivní příběh komplikovaného vztahu dvou žen, z nichž vypravěčka nese autobiografické rysy samotné autorky. Dveře v tomto díle hrají roli krutě symbolickou: nejsou pouhou součástí domu či bytu, ale v první řadě jsou vchodem do srdcí nás všech a jejich pootevření může někdy spustit téměř fantastický sled událostí. (Založil/a: Matylda)

Magda Szabó Magda Szabó
*05.10.1917 - †19.11.2007

s-reader
  29. 1. 2012, 17:03
Velmi působivý román, který je ovšem (podle mého názoru) o něčem jiném, než říká anotace. Klíčem k románu je zodpovědnost, kterou máme k sobě i kjiným. Tajemství, která se okolo Emerence kupí, jsou jen prvoplánový motiv, za kterým se skrývá další.
Podle románu Dveře v současné době dokončuje film Istvan Szabó, který do hlavní role obsadil skvělou herečku Helen Mirren. Bohužel, pod dojmem, že film bude v této době již hotov, doplnil výtvarník Robin Brichta nové vydání této výborné knihy (LEDA 2011) obálku fotografií Helen Miren, samozřejmě takovou, která s filmem nemá nic společeného.
Keatin
  3. 12. 2014, 19:22
Dva protipóly ...Emerence a ...já vlastně nevím, jak se postava spisovatelky jmenovala ...buď jsem nepozorně četla, nebo tam skutečně nebylo. Ale ono to ani není podstatné, příběhem je život sám , lidé a jejich osudy v nejrozličnějších obměnách, ale přesto každému některá z postav někoho připomíná. Emerence jsem si zamilovala navzdory všem ALE, které bych mohla z fleku vyjmenovat, ale neudělám to! Více takovýchto knih, bavila mne, a proto 5*.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:32
Kniha se mi moc líbila. Neočekávala jsem od ní mnoho ale nakonec mě velmi mile překvapila. Je pravda, že konec už byl pro mě trochu nudnější než samotný začátek a prostředek knihy, ale rozhodně na její kráse to neubírá. Od autorky to byla moje prvotina a rozhodně si od ní přečtu další knihy.