Originální název: The Afgan

Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3710-7

Knižní klub (2012) 978-80-242-3710-7 315
Knižní klub (2007) 978-80-242-1931-8 315

Svět má za sebou newyorské a londýnské atentáty a západní bezpečnostní služby si nemohou dovolit opominout ani tu sebemenší stopu, která by jim mohla pomoci odhalit další plány teroristů. V počítači vysokého představitele Al-Kajdy, jenž unikl zatčení jen tak, že spáchal sebevraždu, jsou nalezeny dva podezřelé textové dokumenty. Objevuje se v nich výraz Al-Isra, který odkazuje k zázračnému zjevení ze života proroka Mohameda. Odborníci na Korán potvrzují, že pokud je Al-Isra název plánované teroristické akce, může jít o nepředstavitelně ničivý úder...
Zpravodajští experti se však brzy ocitnou na mrtvém bodě, aniž by měli jakoukoli představu, co vlastně ze strany Al-Kajdy hrozí. V tu chvíli přichází ke slovu zdánlivě šílená myšlenka - pokusit se proniknout přímo mezi vůdce arabských teroristů. Tím, kdo má na sebe tento úkol vzít, je Mike Martin, plukovník SAS ve výslužbě. Mike opouští rozestavěný dům, kde chtěl v klidu prožít zbytek života, a vydává se na nejnebezpečnější misi svého života...
Frederick Forsyth svým Afgháncem znovu dokazuje, že v něm má žánr špionážního románu opravdového mistra. I v této knize vychází z nejžhavější současnosti, a přesto se mu podařilo vytvořit zcela originální a napínavý příběh, jenž kromě naléhavého poselství o novodobých hrdinech boje se zlem přináší i pozoruhodnou zprávu o historických příčinách terorismu a vnitřních mechanismech fungování Al-Kajdy. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  1. 2. 2014, 16:31
Nebylo to špatné, ale je trochu divné, že je to celé vymyšlené, tak, jako by alkaida čekala s Al-Isrou, až agenti západu najdou a vycvičí Martina, aby ho teroristé mohli vzít do akce, kterou překazil. Moc náhod, ale přesto velmi dobře je popsaná historie válek v Afganistánu.
Arakkis
  26. 12. 2012, 10:39
Forsyth nás opět zavede do světa plného špionů, diplomatů, agentů a vládních činitelů různých zemí. Tentokrát se budeme hodně pohybovat na Blízkém východě a poznáme život obyčejných lidí i teroristických skupin v této oblasti. Jako vždy se Forsythovi povede nás vtáhnou do děje a nechat nás hltat napínavé kapitoly jednu po druhé až do v tomto případě poněkud slabšího rozuzlení. Skvělá četba na dovolenou za 80 %.
Pechmanka
  23. 3. 2013, 12:43
mně tedy bylo líto, že mého oblíbence a hlavní postavu už z předešlé knihy Boží pěst v další žádné knize nenajdu, neboť ho autor nechá zemřít. Jinak velmi čtivé, kniha se mi líbila.
Greny
  17. 9. 2012, 14:28
Škoda toho závěru, ale jinak neskutečně řemeslně zvládnutá kniha, která zaujme,potěší a poučí. Opravdu skvělé počtení.
cholstik
  19. 7. 2011, 23:23
Opět výborná kniha od Fredericka Forsytha, která zasvětí do práce rozvědek, špionáže, kde se hlavní hrdina ocitá v Afgánistánu a snaží se zjistit jaký útok plánuje Al-Kajda.
Bedna18
  30. 12. 2013, 0:17
Klasické a nezaměnitelné Forsythovo zpracování děje proložené historickými milníky a událostmi, které čtenáře vtáhnou a zasvětí ještě víc do problematiky tématu. Ikdyž nutno podotknout že zde na můj vkus tento aspekt v jistých mezích docela utlačoval hlavní dějovou linii, navíc jsem do poslední chvíle doufal, že pro Mika Martina to nebude poslední mise a očekával jsem trošku "zamotanější" a napínavější vyvrcholení...... ale i tak 4 hvězdičky zaslouženě
heruon
  3. 11. 2011, 20:50
Jako většina knih od Forsytha je i tato výborná.
Nutno však podotknout, že Afghánec je jen hodně osekaná Boží pěst. Čekal jsem na Forsythovské dramatické vyvrcholení, které se však bohužel nekonalo...
Nicméně je to pořád hodně napínavá knížka a ty 4 hvězdy si zaslouží.