Bílý Bim

Bílý Bim Originální název: Bělyj Bim

Lidové nakladatelství - 1988

Lidové nakladatelství (1988) 164
Lidové nakladatelství (1973)

Lyrický příběh o psu Bimovi, plný nevšedního humanismu, hluboké životní moudrosti a poetičnosti. Hlavním obsahem novely není idylické líčení šťastných chvil Bimova života, ale příhody jeho poznávání světa, dobré i trpké zkušenosti s lidmi, zvláště poté, když jeho pána odvezou na těžkou operaci a Bim se jej po celý rok marně snaží najít. Lidské vlastnosti a vztahy - věrnost, přátelství, soucit, ale i bezohlednost, lstivost a krutost - vnímané psími smysly předvádí autor oproštěně, místy náznakově, ale o to působivěji. Strastiplná Bimova cesta končí tragicky - umírá vyčerpaný a opuštěný v karanténním voze, aniž se dočkal setkání se svým milovaným pánem. přesto příběh, tak silně apelující na čtenářovy city, nevyznívá pesimisticky, ale je naplněn vírou v lidské dobro. (Založil/a: Antonín)

Gavriil Trojepolskij Gavriil Trojepolskij
*29.11.1905 - †30.06.1995

Parzifal
  30. 5. 2016, 0:53
Tahle knížka pobývala v mé knihovně dlouhé roky. Dostal jsem ji už na základce od spolužáka pod školní vánoční stromek.Po dlouhých letech jsem ji otevřel a začetl se a příběh psa Bima a jeho pána Ivana Ivanyče mě těšil i rmoutil a já musel znovu konstatovat, že Rusové psát umí.Láska, obětavost, zrada, nenávist, hloupost i moudrost, to vše je v knize a mimo to i lyrické popisy lesa v rozličných ročních obdobích a dobře popsané figury dospělých a dětí.
Souhlasím s Vikinghem a s Kiris, co se týče ,,psí" literatury může se Bílý Bim směle přiřadit k zvířecím hrdinům Londona a Curwooda.
melilotka
  7. 3. 2015, 12:02
Knížku jsem četla, když mi bylo kolem deseti, a dneska si její děj vybavím jen mlhavě. Co si ale pamatuji, byl pro mě jako dítě, které na svět kouká růžovými brýlemi, šokující a traumatizující závěr a to, že jsem se tehdy zařekla, že už si ji nikdy znovu nepřečtu. Dodnes mi leží v knihovně, zastrčená někde úplně vzadu v koutě, čekajíc, že ji dám ještě jednu šanci. Možná ji dostane... Dětem školou povinným bych ji ale rozhodně nedoporučovala.
Evina Kalousová
  25. 9. 2016, 10:05
Krásná, dojemná kniha. Četla jsem ji dávno, ještě když jsem byla na základce, podstrčila mi ji mamina - takže prvotní dojmy už jsou dávno pryč. Nicméně někdy až budu mít chuť, tak si ji ráda přečtu znovu. Dobrý styl psaní, velice čtivá kniha.
olla
  7. 9. 2014, 21:07
Tohle je moc krásný a zároveň moc smutný příběh. Knihy o zvířatech, hlavně ty o psech a se špatným koncem mě vždycky velmi rozesmutní. Dříve než jsem koupila knihu jsem viděla film a tak jsem si myslela, že jsem na ten smutný děj připravená. No nebyla, slziček bylo moc. Kniha je navíc krásně ilustrovaná
Ellis147
  13. 5. 2012, 18:48
Moc pěkná knížka. Bílý Bim - černé ucho, se mi vryl hluboko do srdce už v dětství a stále tam je :-).
vikingh
  2. 12. 2011, 19:55
Tahle kniha je absolutní klasika stojící po boku děl Londona a Curwooda. Odehrává se sice v jiném prostředí a není tak "dobrodružná" jako díla výše uvedených autorů, přesto pro milovníky psích příběhů základní dílo. A je smutná.
DejnaDee
  13. 8. 2014, 14:45
Smutně krásné nebo krásně smutné? Každý nechť si z toho vezme to své. Já bych se asi přikláněla ke smutně krásné. Knížku jsem četla ve svých studetských letech a tak emoce a pocity , které mě tenkrát obklopovaly už opadly , dnes pohlížím na tento emocemi, dobrými i trpkými zkušenostmi nabitý příběh psí věrnosti s odstupen času, možná i s určitým nadhledem, ale tenkrát mě to úplně vykolejilo a hodně traumatizovalo.
Stih O Mam
  20. 4. 2016, 21:30
Skutečně poetický příběh, který jsem jako mnozí četla poprvé jako dítě. Dodnes si pamatuji silné pocity při dočítání této knihy a vidím sebe sama se slzavými tvářemi. Dlouho ve mně nedokázalo nic zanechat tak hlubokou stopu, proto vřele doporučuji. Ani v dospělosti jsem na Bima nezapomněla a ráda se k němu čas od času vrátím. Literatura pro každý věk.
kiris
  30. 9. 2013, 15:03
Stejně jako Bílý tesák, je i Bílý Bim nejkrásnější zvířecí knížka, kterou jsem zatím četla. Asi jako moc mladá čtenářka, protože mě dlouze a hluboce zasáhla a způsobila nejistotu v dobro tohoto světa. A možná je to tak i dobře. Stačí si jen vzpomenout a pocity jsou zase zpátky. Tenká knížka na stránky, ale silná knížka na emoce.