Originální název: The Fourth Protocol

ISBN: 978-80-242-2396-4

Knižní klub (2009) 978-80-242-2396-4 350
Knižní klub (2001) 80-242-0662-5 349
Odeon (1991) 80-207-0275-X 422

Čtvrtý protokol je tajný dodatek k dohodě o nešíření jaderných zbraní podepsaný mezi SSSR, USA a Velkou Británií v červenci 1968. Přísně utajená skupinka mocných se rozhodne jej porušit. Speciální agent skládá ve Velké Británii kus po kuse atomovou bombu, jejíž výbuch má ovlivnit předvolební kampaň a porušit mocenskou rovnováhu ve světě. John Preston se v souboji s časem snaží hrozící katastrofě zabránit...
Činnost tajných služeb a nebezpečné mechanismy nekontrolované moci zasazené do Evropy a Jižní Afriky - to jsou osvědčené prostředky, jimiž Forsyth zaujal již mnoho milovníků špionážních románů. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  9. 4. 2014, 19:25
Tato kniha není moc povedená. Dvě třetiny jsou nudné a navíc popis společenské a politické situace na konci 80. let byl značně špatně autorem předpovězen.
Rames
  23. 11. 2012, 20:07
Pomalu se vlekoucí příběh s osmdesátých let kdy studená válka vrcholila a tajní agenti spolupracovali s kde kým. Automobilové honičky připomínaly navigaci GPS. V polovině knihy jsou názvy Londýnských ulic. Také záplatka je mírně řečeno podivná. Ruský ilegalista snažící se provést revoluci v monarchistické Británii ? AJ KARAMBA !
sharky95
  17. 3. 2013, 8:28
Studená válka se chýlí ke konci. V Británii nastávají nové volby, jejich výsledek může změnit rovnováhu sil na Zemi... Tak tímhle jsem trochu zklamán. Pomalý rozjezd, spletitý řetězec událostí, sběsilé tembo v závěru... na to jsem zvyklý a mám na Forsythovi rád. Máme tu sira Nigela Irwina, se kterým se ještě setkáme, Johna Prestona, bývalého vojáka(klasika), nyní agenta MI5 a na druhé straně majora Petrovského, nejlepšího z nejlepších přijímajíco rzokazy přímo od generalního tajemníka a nikoho jiného. Ale proč se půlka knihy zabývá agentem, který má s hlavním případem pramalou souvislost? Od Fredericka jsem čekal něco lepšího, ale přesto musím dát 4*, ale dost slabé
k0dl
  7. 5. 2011, 19:38
Naprosto úchvatná kniha s pomalu se rozbíhajícím začátkem, ale naprosto adrenalinovým koncem. Kupodivu i její filmová podoba s Piercem Brosnanem v roli majora Petrovkého a Michaelem Cainem jako Johnem Prestonem je docela koukatelná záležitost.