Originální název: Sandworms of Dune

Baronet - 2016
ISBN: 978-80-269-0445-8
Vyšlo jako e-kniha

Baronet (2016) 978-80-269-0445-8 568
Baronet (2016) 978-80-269-0446-5 568 Vyšlo jako e-kniha. (epub)
Baronet (2016) 978-80-269-0447-2 568 Vyšlo jako e-kniha. (mobi)
Baronet (2008) 978-80-7384-097-6 567

Osmá kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi.

Po prvním pokračování původního cyklu Duny přichází další dílo zrozené z dlouhodobé spolupráce Briana Herberta a K. J. Andersona.
Po velkém chaosu celého vesmíru musí dojít opět ke sjednocení, a tak je lidstvo nuceno postavit se tváří v tvář říši strojů vedené nenahraditelným Omniusem.
Rychle plynoucí děj přináší nespočetně zápletek a akčních scén, jež činí cyklus tak přitažlivým.
Jedna ze sabotáží, provedená lodí Ithaka, přináší na planetu Kapituly plod genetického inženýrství - mořské červy. A boj s nimi se ukáže být tvrdým oříškem. (Založil/a: icekafe)

HPL
  13. 6. 2015, 23:48
Obsahuje spoiler spoiler UPOZORNĚNÍ: následující článek je pln silných emocí (a slov) k celoživotnímu dílu Franka Herberta a lásky k jeho postavám a světům.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z knihy jsem měl obří strach, a zároveň jsem to prostě musel zjistit. Je 8. Duna skutečně tak zprasená? 7. díl mě stál hodně nervů, ale našel jsem v něm i pár dobrých věcí. Poučili se tedy tvůrci ze svých chyb? "Rozhodně ne!" je zde spíše eufemismus. Děj je opět naivní a plochý, a ani dialogy či myšlenkové pochody postav na tom často nejsou o moc lépe. Zkrátka slov tuny, ale posun v ději menší než myš klokanovitá. Nechápu, jak to vůbec může mít přes 500 stran? To se to rovnou mohlo jmenovat "Písečná VATA Duny". Nicméně jsem po cca 20 stranách pocítil, že mě to chvílemi i celkem baví. Bylo by nakonec možné, že finále alespoň částečně předčí Lovce? (…chce toho člověk příliš?)
Bohužel ano. Veškeré nedostatky minulého dílu jsou zpět a o to víc umocněny. Filmový styl a úkor knižního. Chybí Frankovy zamyšlení, bloumání apod. Vlastně mi až v tomto díle došlo, že mi na tom vadí, jak je to napsáno pro masy. Oni píšou pro publikum, Frank psal ze sebe, chtěl něco říct, oni jen uspokojují poptávku. Sem tam se knihou sice mihne náznak hloubky, či alespoň pestrosti (originality), ale jinak se to opět utápí v šedi a těží to pouze z původní pověsti a chování postav.
Stejně jako v minulém díle se jednou za čas v textu objeví část či myšlenka, a já opět přemýšlím, zda se Frankova osnova skutečně dochovala a ty střípky, co v textu nacházím je ona. A opět tomu věřím, neboť rozdíl je značný.
Když už se ovšem ale vyskytnou věci k zamyšlení, buď jsou odsunuty, nebo (a to častěji) jsou zkrátka špatně podány či náležitě nevyužity (pokud nedostanou rovnou jednu mezi oči). A tak je to pořád dokola. Látka dobrá, ale zpracování příliš průměrné, neboť Frank nasadil laťku proklatě vysoko. Občas se dostavuje pocit, že místo epické sci-fi ságy sledujete partu ze Scooby-Doo. Jestli je 7. díl už jen ghola původní Duny, ten 8. je ghola neprobuzený - a zřejmě proto nám totiž text vše neustále dokola opakuje, kdybychom třebas po vší té době zapomněli. Přes svatokrádež způsobenou na Frankově díle však zůstává pravdou, že číst se to rozhodně dá, a není to ani nuda, ALE... (těch nedostatků je zde zkrátka neskutečné množství, v čele s jednoznačně promarněným potenciálem.
Na fan-fiction dobrý, jestli dobrý na předehry si teprve zjistím, ale rozhodně to není ani zdaleka DOBRÝ na finále ságy!! Kdesi jsem četl názor, že je dobré brát poslední 2 díly jako "alternativní realitu". Po dočtení mu mohu dát jen za pravdu. Nejde o to, že by se to snad četlo špatně. Čte se to samo - jenže za jakou cenu? Plytkost, recyklace, neinovace, nudná větná skladba, neustálé opakování děje a faktů. Zkrátka láska k Duně zde skutečně prochází očistcem. Tolik zbytečných slov, a přitom s žádným novým obsahem či sdělením. B&K se měli před vydáním poradit s někým zkušenějším, nebo si přinejmenším najít slušného editora. Je to jako by knihu psal Frankův syn, ovšem myšleno pejorativním způsobem. Nemůže to být jak od Franka, ale mohli si tu knihu po sobě párkrát přečíst a nad nemálo věcmi se zamyslet.
Jedna z nejhorších věcí je, že autoři mají potíž s postavami, se kterými pracoval ještě F. To se nejhůř projevuje na Duncanovi, který - přestože pořád žvaní, co všechno si pamatuje - se taky nechová, jak by měl. Hned po Duncanovi je to ale samozřejmě nejhorší s Milesem (a ano – to, co mu zde tvůrci provedli, je vážně síla!). Krom toho dostává prakticky nulový prostor. A přijde mi, že stejně jako s Duncanem, si s ním neví rady...

A teď ještě pár SPOILERoidních záležitostí:
Velmi povedená (a prakticky jediná dobrá vlastní novinka v tomto díle) byla návštěva u "Waffa" a sledování jeho výzkumu. Kapitoly s Waffem mě začali hodně bavit a já se na ně vždy těšil. Scytale toho prostoru bohužel opět moc nedostal. A jeho pozdější chování nebylo příliš logické.
Konečně se taky podíváme za Omniem a Erasmem. Ze začátku zajímavé, nicméně později až otřesně retardované. Navíc Synchronizace jak ukradená z matrixu - city 01. A nejen že jsou O&E brutálně promrhaní (a to měli tolik potenciálu, o budování atmosféry nemluvě), oni se zkrátka chovají jak naprostí dementi.A co předvede na konci sám Erasmus, to už ani nelze komentovat!
Asi nejtrapněji ale vyzní linie příběhu na Ithace (ať už z pohledu děje, logiky, či chování postav). U Lovců tomu bylo podobně, ale nebylo to tak hrozné. Na druhou stranu se mi líbila návštěva v "hotelu Monarcha" (i když i tady bych si našel pár výhrad) a taky Paul vs Paolo (hlavně výsledek se povedl!), i ten Baron pobaví, ale stejně máte pořád pocit, že to zkrátka není ono.
Co si myslet o mořských červech? Zní to jako naprosté kacířství a blbost k tomu, jenže se stejně nemůžu zbavit pocitu, že i toto bylo ve F. osnově. Přál bych si vidět ji samotnou (pokud tedy existuje). Samotné jejich "vysazení" sice působí jako pěknej nápad, ale stroje by je rozsekali za pár chvil. Korunu všemu dává Duncanova "proměna" - naprosto nelogická, samoúčelná a zničehonic… taková sračka!
A Orákulum mi bylo taky proti srsti (snad jen zaplať pánbůh, že to nepřeložili jako vědma). Záchrana Orákulem trapná. Jestli mělo celou dobu takovou moc, tak proč čekalo? Panebože... taková hloupost. Orákulum zkrátka slouží jen jako deus ex machina, hloupá berlička, klišé v sáze, která stála na vlastních nohách.
A ještě taková blbost - ale naštvalo mě, že ze židlopsa (mimochodem super věc a super překlad) teče krev – že je natolik organický. Myslím, že zrovna takhle si je Frank nepředstavoval. Konec SPOILERu.

A samotný konec? Jiné slovo než sračka mě vážně nenapadá. Zkrátka zničehonic se vše otočí o 180° a mizí i ty poslední zbytky logiky. A opravdu připomíná Návrat krále. Bohužel nikoli v dobrém (sladká pohádka). Tam je aspoň Sauronova porážka detailně promyšlena. Na hollywoodské sračce, vydávající se za konec, pro který je "naivní" eufemismus, bylo jediné pozitivum, že můj nejoblíbenější pár je zase spolu, ale jinak tragédie, tragédie, tragédie. Takto zabitý konec se jen tak nevidí. Velkorysé 3*, a ani ty si to nezaslouží. - ve 3 slovech: naivita, plytkost, recyklace. Jedna z nejkontroverznějších knih, co jsem četl. Jednoznačně horší než Lovci a tedy i jednoznačně nejhorší díl celé ságy.
Je tedy lepší nechat příběh otevřený na konci Kapituly, anebo zažít nejpromarněnější finále všech ság, bez špetky hloubky či zamyšlení? Posoudit už musí každý sám. Pro mě lepší než nic. A upřímně, dalo se to zprasit ještě daleko hůř - což ovšem není kompliment. Pánové si zkrátka vzali jednoznačně příliš velké sousto. Není to totální selhání, je to jen Šajtánská škoda!

PS: Jsem schválně zvědav, jak si pánové povedou v prequelech. Teoreticky by to tam takový průser být nemusel.
PPS: Jestli existuje něco jako posmrtný život, tak si tam hodlám Franka najít!
PPPS: "toto se stane, když zabráníte housence spříst kokon"
nečik
  17. 10. 2011, 9:26
Já si nemohu pomoct, ale tahle kniha se mi četla daleko lépe než poslední dva počiny od Herberta. Nevím, ale Kevin J. Anderson udělal velmi zajímavý kus práce.
Zhabza
  11. 8. 2011, 21:22
Vyjádřil jsem se hlavně u předchozího dílu. Ale ještě reakci na Ziriatha. Děj si kniha opravdu drží, ale za to může jen původní příběhová kostra. Tu, jak se píše v předmluvě, nakonec objevili v pozůstalosti. I když tomu popravdě moc nevěřím a považuji to spíš za marketingový tah. Stejně jako roztáhnutí děje do dvou knih. Tolik zbytečných písmenek se hned tak někde neuvidí. A ten závěrečný patos nakonec. Pán prstenů hadra. Velmi, velmi špatná kniha!
teddy
  29. 11. 2013, 10:24
Také jsem to podstatné komentoval už u předchozího dílu, díky kterému autoři zabili potenciál této knihy. Četl jsem, ale už dopředu mi bylo jasné, co se zhruba stane a jak to asi skončí. Poslední hvězdu ubírám za celou záležitost s vysazením červů na planetě strojů.
vlkcz
  23. 5. 2012, 23:08
Když jsem četl historku o nalezené synopsi, tak jsem to taky považoval za takovou marketingovou legendu, ale po přečtení musím říci, že bych tomu i byl schopen věřit. Já osobně zas tak velký rozdíl mezi třeba Kapitulou a Lovci a Červy nevidím.
Stejně tak roztažení děje do dvou knih jsem považoval za dobrý trik na tahání peněz z kapes, ale opět třeba Kapitula je už sama o sobě taky dlouhá, a ani tady mi to prodloužení nevadilo.
Taky mě docela zaujalo, že zatímco u prequelů si Brian s Kevinem drželi spíš filmový způsob vyprávění, tak i když i tady je výrazně víc "střihů" než v původní šestce, tak se styl vyprávění blíží původní řadě.
Osobně mě toto završení nijak nezklamalo, dojem trošku kazí jenom závěr, ale i tak je to kniha (společně s Lovci), která k původní řadě patří.
Ziriath
  1. 8. 2011, 2:20
Podle zdejšího hodnocení jsem čekala horší čtení. Konec je takový uslintaně pozitivní a postavy poněkud plytké, ale knížka si drží děj. Na de fakto nekanonickou knihu nebo fanfikci (vzhledem k tomu, že Frank Herbert nezanechal po sobě zápisky a muselo se tedy vycházet jen z předchozích dílů bych to tak nazvala) docela dobré.