Originální název: The Day of the Jackal

Knižní klub (2009) 978-80-242-2468-8 285
Euromedia Group (2005) 80-86938-17-4 284
Ikar (2001) 80-7202-847-2 284
Odeon (1975) 333

Píše se rok 1963. V Paříži vrcholí velkolepá oslava Dne osvobození. Všechny zraky se obracejí k limuzíně, v níž přijíždí prezident Charles de Gaulle. Kromě několika policistů nikdo ze statisícového davu netuší, že přes ozbrojené speciální hlídky pronikl nenápadný muž, který se skrývá za jedním z přísně střežených oken a čeká na vhodný okamžik, aby prezidenta zastřelil. Podaří se policistům profesionálního zabijáka, najatého plukovníkem Rodinem, šéfem teroristické organizace OAS, objevit včas? Kdo má skutečný zájem na prezidentově smrti? (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  30. 9. 2012, 9:53
Je to první kniha, kterou jsem od Forsytha četl, a protože jsem zkušený astrolog, říkám si při čtení, že autor je Panna. Pohled na datum narození mi dal za pravdu, ale autorovo astronomické znamení prozrazuje styl psaní, kdy jsem se usmíval nad detailními popisy i těch nejobyčejnějších činností. Tento detailní popis činností atentátníka i policejního pátrání se však k příběhu báječně hodí, akorát jsem byl zklamán při čtení doslovu, že si autor příběh vymyslel. Já mu ho tak věřil.
Všivák
  8. 8. 2012, 15:55
Takové mezinárodní pátrání, jako je v této knize, strčí všechny Poiroty, Colomby či další jiné detektivy, hravě do kapsy. Stačí minimum indícií. Šakal byl velký sympaťák, docela jsem mu i fandil. Brilantní, geniálně promyšlený příběh. Knížku jsem přečetl jedním dechem. Napětí mě nepustilo.
scajo
  24. 11. 2013, 16:31
Tady není o čem. Den pro Šakala je nedostižná klasika žánru, kterou řadím mezi to úplně nejlepší, co jsem kdy měl čest číst. Byl by to majstrštyk i jako popis skutečného atentátu, ale právě to, že takhle promyšlenou mezinárodní naháněnou dokázal Forsyth kompletně vymyslet a ke všemu poutavě sepsat, dělá z této knihy hotový klenot.
LadysR2
  12. 1. 2013, 17:27
Je to první kniha, co jsem od Forsytha četl. Děj vyprávěný ve dvou rovinách. Z pohledu policie vyprávěný až do titěrných maličkostí z vyšetřování, které ale naopak dodávají příběhu na autentičnosti a pak z pohledu Šakala a jeho příprav na atentát,což dá nakouknout do "kuchyně" profesionálního zabijáka. Gradující příběh vás ani na chvíli nenudí. Jen jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že ač psáno velmi věrohodně a popisně, děj je smyšlený. Nadruhou stranu to svědčí o autorově genialitě
Ghoulman
  27. 9. 2016, 17:55
Klasa špionážního románu a záporák, kterému prostě nelze (byť potají) nefandit. Paralelně se střídající linie mezi lovcem a kořistí (a stále se stírající hranice mezi tím, kdo je a není lovnou zvěří), jsou opravdu dokonale vystavěné a čím blíže ke konci, tím více strhující četba vás čeká. Opravdová esence toho, co se rozumí pod pojmem „thriller“. Čtivost, napětí, smysl pro detail, uvěřitelné postavy a vypravěčské mistrovství, jež se nedá označit jiným slovem, než jako brilantní.
23.44
  7. 12. 2013, 21:46
Základ příběhu je reálný. Ale domyšleno je to geniálně. Je to jako detailní popis policejní práce. Moc dobré.
Balu
  18. 5. 2013, 0:07
Forsythova klasika, jeho první román, který jsem přečetl - a to téměř na posezení.
Sledování paralelních linií chladnokrevného zabijáka, kterak profesionálně plánuje svůj smrtící útok, a souběžně s tím i vyšetřovatele, který se ho snaží vystopovat, člověka ke knize zcela přiková.
Rominka
  26. 2. 2015, 19:43
Výborný, výborný, výborný....nemám co bych dodala víc. Snad jen, že tohle rozhodně nebyla poslední knížka, kterou jsem od Forsytha četla.

RedDuck
  6. 12. 2011, 17:37
Samotný námět nezní příliš originálně a měl jsem z něj obavy, nejsem přiliš přiznivcem tohoto žánru. Ovšem nakonec se příběh ukázal velice detailně promyšlený a zároveň v neskutečném tempu - taková kombinace je vyjímečná.
slide
  19. 7. 2010, 13:37
Od Forsytha jsem četl snad vše co u nás vyšlo , ale Den pro Šakala patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Frederick Forsyth napsal . Opravdu skvělá kniha
MsAndy
  16. 7. 2016, 21:20
Od této knihy jsem mnoho neočekávala a začátek mě moc nenadchl, ale nenechala jsem se odradit a knihu jsem četla dál. A ono se to opravdu velmi vyplatilo!! Musím jednoznačně říct, že to byla jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četla. Děj měl spád, napětí, hlavní postava neměla chybu. Popis situací a do detailů promyšlená vražda byla ukázkou toho, že autor opravdu umí zaujmout. Vřele doporučuji k přečtení.
vladimirju
  1. 12. 2013, 0:34
Jedinečná kniha. Od Forsytha jsem toho četl sice více, ale žádná z jeho knih neméla takový spád jako Den pro Šakala.Kniha pomalu ale jistě graduje a závěr - to je úžasná jízda. Vřele doporučuju.
Hochturn
  11. 11. 2012, 18:54
Předně bych upozornil, že nelze Clauda Lebela porovnávat s jinými detektivy. Jeho případ měl mezinárodní rozsah, kdežto seriáloví detektivové málokdy pátrají ve spolupráci s jinými mezinárodními policejními odděleními. Ano, dílo je dobře napsané. A troufám si říci, že je vhodné do doby, do které je zasazené. Modernější doby by nepřicházela v úvahu. Přál jsem Šakalovi úspěch, nikoli snad pro de Gaulovu politiku, ale proto, že polici vždy a všude dokáže vyhrát; a to je - uznejte - nudné.
Mágr
  14. 7. 2012, 20:10
Je tady matematicky přesný plán. Jsou tady lidské potřeby a lidský faktor. Nechci být příliš popkulturní, ale Šakal má v sobě cosi z Ethana Hunta, Jamese Bonda i Jasona Bourna. Umí být okouzlující, ale jakmile lidský faktor způsobí, že by se proti jeho plánu měla vytrčit sebemenší překážka, jeho oči skryje šedivý povlak, ruce zmrznou, mrtvola dodýchá poslední mililitry kyslíku a Šakal se drží znovu svého plánu. Umí improvizovat a využít reálie okolního světa. Jeho krycí jméno je na místě, protože ve tvrdé řeži, muž proti muži, by neobstál. Je elegantní, je k politování, je ctihodný, podle toho, co mu převlek dovolí. Umí se vydávat za mrtvého. O jeho minulosti se dozvíme jen očekávatelné útržky. Ani zmínka o dětství, o formujících prvcích. Má rád luxus. Organizace OSA nenávidí "Velkého Káju", jehož francouzská armáda v Alžíru dříve pokládala za anděla spásy..A Charles atentátniky pohrdá. O to víc, když jsou ze zahraničí..Ve Francii se strhne nevídaná smršť bankovních loupeží a vyšetřovatelé přemýšlí nad tím, proč. Na účet u jisté švýcarské banky je připsáno 250000 dolarů. Jistý osobní strážce polského původu dostane dopis, podle něhož jeho biologická dcera trpí nemocí krve, jejiž jméno nedokáže vyslovit. Uteče do Francie, vždyť pán to jistě pochopí. Při fatálním výslechu zazní podivné krycí jméno. Zní
jako nadávka vyslýchajícím, ale hon na anonymní individuum může začít..Je to Evropan?
Lomeril
  5. 6. 2010, 16:46
Den pro Šakala, ač prvotina, je jedním z nejlepších děl Forsythovy tvorby. Nemá tolik popisných, naučných pasáží jako ostatní knihy, což mu ale na kvalitě neubírá. Velice zajímavý je kontrast protagonistů knihy - policisty Clauda Lebela a samotného Šakala.
MysteryMan
  25. 9. 2014, 22:24
Ici Chacal... Ici Valmy... Špička tohoto žánru. Přátelé, komu jste fandili? Skvěle napsané. Četl jsem Forsytha hodně, ale toto patří k nejlepším.
KayTee
  18. 10. 2013, 12:02
Půjdu proti proudu, ale já z knihy tak nadšená nejsem. Některé pasáže mě nudili tak moc, že jsem ke konci četla už jenom části se Šakalem...
lesky
  13. 7. 2012, 18:18
Dobře vypracovaná a napínavá kniha o tom, jak nelehké je spáchat atentát na francouzkého prezidenta. Nudit se jistě nebudete.
problemchild
  5. 8. 2016, 19:33
První a nejlepší knížka od Forsytha, kde jsem tedy fandil Šakalovi, protože takovou preciznost já oceňuji. Samozřejmě i postup při vyšetřování komisaře Lebela byl úžasný, ale Šakal byl vážně frajer. Navíc i filmová verze s Edwardem Foxem se hodně držela předlohy a E. Foxovi role Šakala padla jako ulitá. Doporučuji knížku i film.
ČtenářH
  7. 2. 2016, 13:19
Kdyby celá kniha byla tak čtivá jako začátek, tak bych tady pěl ódy na Fredericka Forsytha a opěvoval jeho báječné spisovatelské sklony. Neříkám, že nic z toho, co jsem napsal není pravda, ale nebudu ho tak moc chválit, protože jsem tam našel pasáže, které byly naprosto zbytečné a zbytečně to akorát prodlužovalo knihu a mně to odrazovalo od dočtení knihy. Nakonec jsem rád, že jsem to vydržel, protože finále bylo grandiózní.
kovaja
  26. 9. 2012, 20:58
Famozní kniha pojednavá o události v roce 1964,v Paříži vrcholí velkolepa oslava Dne osvobození.Všechny zraky se obracejí k limuzíne,v níž přijíždí prezident Charles de Gaulle.Mimo pár policajtů nikdo netuší,že přes ozbrojené stráže pronikl nenapadný muž v převleku starce a čeká za jedním z oken blízkeho domu na příležitost připravit Francii o svého prezidenta.Skvěle napsaná kniha která má opravdu spád a je v ní akce za akcí u které sem se ani vteřinu nenudil!!!!!
creTin
  28. 1. 2011, 22:10
Střídání rovin společně s jednotlivýma postavama tomu dává neskutečnou dynamiku a i když víte k čemu spějete, chcete tu cestu sledovat co nejdéle. Forsyth umí ve správný moment situaci odlehčit a to tomu ještě přidává na čtivosti. Odložit knížku se stává téměř neřešitelným problémem.
jeseter98
  20. 11. 2010, 17:56
Forsytha nečtu moc často, ale Šakal je kniha, kterou můžu několikrát a je to jedna z nejlepších. Přibližuje se Boží pěst. Dnes je rádoby knih s touto tématikou spousta. Neříkám, že nelze něco najít, ale je to těžké si vybrat.
Eila
  13. 11. 2010, 22:47
Den pro Šakala považuji za vůbec nejlepší autorovu knihu vůbec. Naprosto senační kontrukce příběhu a zápletek, kdy konec má senzační vyústění, pro mě tehdy, když jsem četla poprvé, veliké překvapení, protože jsem Šakalovi moc přála:-)
Tanukki
  15. 1. 2010, 20:10
Asi nejznámnější Forsythův román, napůl detektivka, napůl thriller. Knížka se čte jedním dechem. V roce 1973 byl podle knihy natočen úspěšný stejnojmený film. V roce 1997 námět zpracován už ne tak úspěšně ve filmu Šakal s B. Willisem a R. Gerem v hlavních rolích.