Anatomie lidské destruktivity

Originální název: Anatomie der menschlichen Destruktivitä

Aurora - 2007
ISBN: 978-80-7299-089-4

Aurora (2007) 978-80-7299-089-4 514
Nakladatelství Lidové noviny (1997)

Interdisciplinární rozbor vývoje lidské destruktivity a agresivity.

Vzestup agresivity a destruktivity se váže k vyšším stupňům lidského vývoje, neboť prehistorický člověk se projevoval schopností spolupráce. Rozvoj destruktivity je přímo spojen s růstem produktivity práce, vytvářením velkých přebytků a zřizováním elitář (Založil/a: guglu)

Myrddin33
  26. 2. 2015, 21:22
Tak nějak musím poznamenat, spíše pro sebe, že je to ten typický Fromm, kterého mám tak rád a vážím si ho. Pro mne nesmírně inspirativní kniha, plná mnoha inspirativních myšlenek a mnohých věcí, jež člověku pomohou trochu hlouběji poznat pravou povahu agresivity. V knize jsem se setkal pouze v jednom případě s lehkou rozepří s Frommovým názorem a mým vlastním názorem, což je v té změti mnoha myšlenek vysoce marginální. Ale hlavní myšlenka o nevrozené agresivitě (tedy té, která není obranou; viz. kniha), je,myslím, nesmírně důležitá a měla by být opravdu navýše vyzdvižena. Uvědomění si této myšlenky by velmi pomohlo odstranit ty případy, kdy lidé svádějí agresi na vrozenost, přitom ta vychází z pokřivenosti jejich charakteru a je možné ji odstranit, či eliminovat. Hlavně tedy jde proti ní bojovat a tím se vyvarovat následkům případné agresivity, destruktivity, nekrofilie (ve Frommově širokém pojetí) a směle se snažit pěstovat v naší nemocné civilizaci biofilii.
V epilogu Fromm píše toto: "Přinesl jsem v této práci hodnotné argumenty pro tezi, že agresivita a destruktivita by mohly jednou v budoucnu hrát v tkanivu lidských motivací znova jen minimální úlohu? Věřím, že ano - a doufám, že mnoho mých čtenářů také." Kniha byla napsána v roce 1973, tedy nějaký čas už uplynul. Ač se nestavím do tábora pesimistů ani negativistů, racionálně a pragmaticky se obávám, že tato "Frommova budoucnost" je bohužel ještě příliš vzdálená a cesta k ní není zrovna příznivá.
Za sebe mohu knihu pouze doporučit, shledávám ji jako velmi přínosnou a obohacující.
whack
  16. 1. 2016, 18:41
„Hrozí, že se heslo falangistů 'Ať žije smrt' stane tajným principem naší společnosti, ve které je nejvlastnějším významem pojmu pokrok dobývání přírody stroji a ve které se živý člověk stává pouhým přívěškem stroje.“

Kniha poskytuje podrobný popis najrôznejších foriem agresie a ľudskej deštruktivity a ich príčin, ktoré Fromm vidí v modernej civilizácii, a ja s ním v podstate súhlasím. Prichádza k výsledkom, že agresia a deštruktivita v ľudských dejinách napreduje ruku v ruke s vývinom modernej technologickej civilizácie. Avšak vo svojich štatistikách akosi vôbec neberie do úvahy exponenciálne pribúdanie počtu ľudí. Píše, napr., že v rokoch 1500-1599 bolo 87 vojen a v rokoch 1900-1940 to bolo už 892. Ale to je dôkaz, že za to môže moderná civilizácia jedine vtedy, keby pridal fakt, že počet jej ľudských jedincov sa za ten čas späťnásobil. Čím viac ľudí, tým viac agresie, deštruktivity a vojen. Jednoduchá matematika.

Najlepšia bola kapitola Neurofyziologie, v ktorej sú síce aj zmienky o nechutných laboratórnych pokusoch na zvieratách (pokusy na zvieratách sú zmieňované okrajovo aj v iných kapitolách), ale aj spájanie mäsožravosti s agresiou... Podobná je kapitola Chování zvířat, a zaujímavé sú tiež pasáže 'Je člověk predátor?' a 'Neolitická revoluce', ktorých názvy hovoria samé za seba. Kapitola Paleontologie dáva otázku: „Je člověk predátor?“, vďaka nej sa už teraz teším na knihu Misa Mäsa (Ivan Dubnička), aj keď na moje vegetariánstvo to každopádne nebude mať žiaden vplyv.

Konrad Lorenz vo svojej knihe 'Takzvané zlo' rovnako hľadá príčiny bujnenia agresie a deštruktivity, ale z úplne iného pohľadu, preto tomu, koho táto "problematika" zaujíma, odporúčam pre doplnenie prečítať si aj jeho knihu.
Kristýna de Brno
  12. 5. 2016, 11:52
"Situace lidstva je dnes příliš vážná, než abychom si mohli dovolit naslouchat demagogům."

Už je to sice nějaký ten "pátek", co Frommova kniha vyšla, ale její poselství vyznívá podivuhodně aktuálně.
Fromm navazuje na Lorenze (jehož "Takzvané zlo" doporučuji k četbě, nejen pokud se chystáte na Fromma) a v knize vyvrací jeho teze o vrozené agresivitě. Lorenze ale zanechává u zkoumání chování tropických rybek a divokých hus, a sám zacházá´í mnohem dál. Pojednává nejen o agresivitě projevované vůču ostatním jedincům, ale také o autodestruktivním chování a (co mě zaujalo nejvíc) také o nekrofilii, což je podle něj jen další z projevů naučené agresivity. Hodnotná je závěrečná analýza Hitlerova psychologického profilu, kterou by si podle mého názoru měl přečíst každý. Analýza člověka zanechává v údivu, že mu to tenkrát "žrali", a nakopává k poněkud kritičtějšímu smýšlení o současných politických vůdcích. Lidé, přečtěte si to :)