Originální název: Mendel's Dwarf

ISBN: 978-80-7473-298-0

Kniha Zlín (2015) 978-80-7473-298-0 315
Kniha Zlín (2015) 978-80-7473-331-4 318
Kniha Zlín (2010) 978-80-87162-81-1 278

Jedna z nejúspěšnějších a nejoceňovanějších knih Simova Mawera, autora bestselleru Skleněný pokoj. List New York Times knihu zařadil mezi nejpozoruhodnější díla vydaná v roce 1997, zájem o něj projevili také filmaři (práva ke zfilmování drží Barbra Streisand).
Kniha líčí příběh vědce, který zasvětil svůj život studování genetické poruchy, jež těžce poznamenala jeho samotného. Benedict Lambert je nejen trpaslík, ale také vzdálený příbuzný slavného genetika Gregora Mendela, v románu se tedy - podobně jako v již zmíněném Skleněném pokoji - objevuje i řada českých, respektive moravských reálií. (Založil/a: icekafe)

achilles
  9. 11. 2013, 18:23
Bez nějakých pochybností 100% a naprosto úžasné. Ačkoliv jsem absolutní amatér v oblasti botaniky či genetiky, toto dílo mě naprosto uchvátilo. Oceňuji i autorovu schopnost upoutat pozornost amatéra (tedy mne) nad touto složitou a někdy těžko uchopitelnou naukou. Příběh vypravěče Lamberta je velice dojemný a vtipný a jeho vyrovnávání se se svou deformací jistou inspirací. Každopádně skloubení tématu a vhodné osoby je skvělé. Nádherné dílo!!
teite
  1. 8. 2016, 19:23
Kniha pro mě byla zklamáním - vědecké pasáže neucelené, příběhy nedotažené. Některé pasáže se mi líbily moc, jinde mi vadilo jen letmé zmínění o nějaké pohnutce, neuchopená motivace, zkrátka jsem měla pocit, že se téma, kontroverzní a nesmírně zajímavé, dalo uchopit lépe.
ribička
  8. 3. 2011, 21:46
Výborná kniha. Nemohu říci, že lepší než Skleněný pokoj, protože se na něj teprve chystám, nicméně se mi to moc líbilo.
Příběh postiženého člověka který je protkán ironií a břitkým humorem (ano je to velmi vtipné, pokud se neztrácíte v genetické terminologii) a na pozadí stručná a velmi zajímavá biografie našeho zakladatele genetiky.
Čili, určitě si to přečtěte, byť se slovníkem cizích slov. Určitě to za to stojí.
Evelýny
  5. 5. 2014, 18:39
Originální příběh se šokujícím koncem.Někdy jsem se ztrácela v pasážích věnovaných genetice, nicméně oceňuji originalitu děje, skloubení minulosti se současností. Konec mně vyrazil dech. Tak jako Skleněný pokoj i Mendelův trpaslík mě nutí přemýšlet, proč si lidé tak často komplikují život nějakými nesmyslnými předsudky.
dalloway
  25. 2. 2014, 9:12
Nádhera. Dva prolínající se příběhy, které jsou protkány vědečtějšími pasážemi, takže po přečtení knihy je uspokojeno nejen mé knižní, ale i vědecké já. (Věděli jste, že ďolíček na bradě je znak dominantní?!) Určitě intelektuálnější a pro mě výrazně hlubší kousek než Skleněný pokoj.
misssicccka
  30. 1. 2011, 8:55
Já mám ráda autory, které dokáží předat v pozadí příběhu někoho zajímavé informace (a to docela aktuální), proto mne Mendelův trpaslík nadchnul. Více než Skleněný pokoj.
Myslím, že lépe popsat pocity někoho s takovým handicapem asi ani nešlo (tím myslím např. pasáž o soucitu, pak také tu psychologickou hrátku - vybrat jako Bůh nebo vybrat z lásky :)).
Líbilo a doporučuju.
Neříkám, že jsem všemu rozuměla a neztratila se v předávání inforamcí o genetice, ale myslím, že o tom to je...přečíst si skvělou knihu, která mi dá něco nového.
modi
  14. 3. 2012, 22:40
Knihy: Mendelův trpaslík, Skleněný pokoj
Taky já jsem z toho města, kde tisíc let vedle žily tři velké skupiny občanů - ČEŠI, NĚMCI A ŽIDÉ, ... dnes je všechno jinak. Když jsem mnohá ta místa, kde postavy těchto knížek tenkrát žili i pracovali poprvé před lety navšťívil i já, měl jsem srdce ještě plné ideálů. Nevím, zda by nějak moje tehdejší naivní představy o mých spoluobčanech změnilo, pokud bych tyto skvělé knihy četl již tenkrát. O to víc si však obě knížky vychutnávám nyní. Benedict Lambert se na tento svět dívá, byť jako trpaslík, určitě správně a s velkým nadhledem. Musím se jít také znovu podívat do vily Tugendhat. Právě proběhlá rekonstrukce vily prý měla přísně respektovat historickou čistotu, jsem zvědavý, zda se zachoval i slavný otisk na skle okna hlavního pokoje ... . Hodnocení: určitě alespoň 80%, ale já su taky z Brynclu a na ty naše geny kemo nemáš, tož dám kilo.

---------------------

V neděli (3.6.2012) si lidé poprvé prohlédnou vzácnou knihu zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Vystaví ji Mendelovo muzeum na Mendlově náměstí v Brně. Expozice výstavy Skvosty starobrněnského opatství je už přichystaná. Dílo významného badatele, které se do Česka v únoru vrátilo ze zahraničí, museli odborníci zrestaurovat.
Janka_Mlokmlok
  22. 11. 2011, 20:46
Také musím vřele doporučit - přečetla jsem jí jedním dechem. Po menším zklamání z Jidášova evangelia jsem Mendelovým trpaslíkem byla stejně nadšená jako Skleněným pokojem.
Johanna
  5. 8. 2011, 18:24
Simon Mawer nezapře biologické vzdělání. Román Mendelův trpaslík je exkurzí do světa vědy, jež poodhalí tajemství genetiky širokému poli čtenářů. Postava doktora Beneticta Lamberta poznamenaná achondoplazií nejen pobaví, ale hlavně vede k zamyšlení nad etickými aspekty genetického výzkumu.