Jak je ve větě člověk

Jak je ve větě člověk Originální název: Jak je ve větě člověk

Books and Cards - 2010
ISBN: 978-80-904186-8-4

Books and Cards (2010) 978-80-904186-8-4 288

Devětatřicátý svazek Spisů Josefa Škvoreckého nabízí autorovu korespondenci s Janem Zábranou (1931-1984), významným překladatelem, básníkem, prozaikem a zejména Škvoreckého blízkým přítelem a spolupracovníkem. Korespondence se nedochovala úplná, přesto je nepochybně cenným biografickým pramenem a navíc nám umožňuje nahlédnout alespoň útlými skulinami i do zákulisí literárního života šedesátých let. V okamžiku odchodu manželů Škvoreckých do exilu (1969) se knížka mění ve velmi výmluvný epistulární román, který sice vznikl zcela mimoděčně a dochoval se v pouhých útržcích, přesto však poskytuje fascinující - byť do jisté míry hořké - svědectví o pevném přátelství dvou spisovatelů, které nezničila ani železná opona, ani oceán, ani nově získávané a velmi odlišné životní zkušenosti. Edice též dokumentuje dlouho tajenou spolupráci obou autorů na třech detektivních románech a jednom významném překladu. (Založil/a: icekafe)

Josef Škvorecký Josef Škvorecký
*27.09.1924 - †3.1.2012

kamie
  21. 12. 2014, 10:06
Mám pocit, že každým komentářem bych tu knihu znehodnotila, takže prostě řeknu jen: určitě si ji přečtěte.