Originální název: Icon

Knižní klub (2010) 978-80-242-2844-0 551
Euromedia Group (2001) 80-7202-853-7 475
Euromedia Group (1999) 80-242-0145-3 475
Knižní klub (1997) 80-7176-545-7 475

Rusko, rok 1999... svět plný extrémů - chudoby a luxusu, hladu a obžerství, politiků, gangsterů, prostitutek a kněží.
Cena chleba se vyšplhala na neuvěřitelný milion rublů a sociální struktury praskají pod náporem hyperinflace, chaosu, korupce a zločinnosti. Před blížícími se volbami zní nejzvučněji hlas charismatického vůdce jedné pravicové strany - Igora Komarova. Slibuje zbídačenému národu měnovou reformu, odstranění korupce, tvrdý postup proti zločinnosti a zemi návrat někdejší moci a slávy. Z Igora Komarova se postupně stává idol - ikona, kterou zdeptaní Rusové potřebují, aby se jí mohli klanět.
Jenže z Komarova stolu zmizí dokument - a těm, kdo si jej na Západě přečtou, pro změnu vyprchá krev z tváří a roztřesou se jim ruce. Jestli je Černý manifest pravý, pak Igor Komarov není spasitel Ruska, ale zrůda v lidské podobě. Oficiálně nemůže Západ dělat nic, ale představitelé nejmocnějších zemí přece jen nechtějí jen tak stát a pozorovat, jak se věci vyvinou samy od sebe. Rozhodnou se Komarova odstranit z politické scény a ruskému lidu opatřit jinou ikonu. Pod starobylými zdmi Kremlu se začíná odehrávat gigantický zápas o Rusko... (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  12. 1. 2014, 13:58
Nejlepší špionážní román, který jsem přečetl. Nejde dát 6 hvězdiček z pěti? Děj napínavý, jak kšandy. Popisné vsuvky tím pádem mohou někoho iritovat, já je bral, jako možnost k čtenářovu oddechu.
Rames
  17. 6. 2013, 17:38
Že by někdo chtěl naverbovat do fyzicky a intelektuálně náročné operace vysloužilého agenta?
Že by se hlava pravoslavné církve nechala tak snadno přemluvit k návratu monarchie?
Že by hlavního hrdinu tak lehce pustili k nejlépe střeženému bankovnímu řediteli v Moskvě?
Že by ............? Ts ts ts ts ts
jvaclavik
  15. 9. 2015, 12:56
Vynikající záležitost. Kvůli této knize bylo týden poznamenáno mnoho věcí, na které jsem se raději vykašlal a četl místo nich Ikonu. Velmi zajímavé téma a jako obvykle skvělé líčení autora, který v žánru umí víc než jen chodit. S odstupem času hodnotím jako jednu z nejlepších knih co se špionážního žánru týče.
Noctua
  2. 10. 2012, 8:58
Moje první kniha od Forsytha a jsem velmi mile překvapená jak pěkné je to čtení.
Začátek byl sice pro mně trochu zmatečný a občas jsem se musela vrátit o pár stránek zpět, abych si srovnala návaznosti v těch několika časových rovinách, které se v příběhu odvíjejí. Když se ale děj přehoupl do druhé půlky tak to byla prostě radost ze čtení. Pěkně vykreslené postavy, uvěřitelný děj a hlavně propracovaný a dobře napsaný konec. Čtěte :-)
Peeters
  3. 7. 2015, 15:39
Mám z toho rozporuplné pocity. Hlavní myšlenka vlastně ani není myšlenkou, ale otrockým převedením historie do budoucnosti (v době, kdy byla kniha vydána, se jednalo vlastně o takové blízké sci-fi).. Komarov=Hitler - vudce s maniakálními představami, Černý manifest =Mein Kampf, Černé a hnědé hlídky =jednotky SS a SA... originalita celkem nulová. Pak se do toho přidá známý příběh s Amesem ve stylu: my jsme ti dobří a Rusové ti špatní - jednoznačně a za všech okolností. A zakončí to naprosto nevěrohodné až prakticky neuvěřitelné setkávání s ruskymi hlavouny.. Konec uz to moc nezachránil. Na druhou stranu klobouk dolů před znalostmi autora.
Lomeril
  5. 6. 2010, 16:49
Můžu říct, že v první části mě rušily poněkud necitlivé skoky o dvacet let sem a tam, ale nakonec jsem se vždycky zorientovala. Druhá polovina je strhující a její vyvrcholení má sice nádech bombastické, hrdinské romantiky, na kterou jsme zvyklí spíš ze žánru fantasy, ale rozhodně mu nechybí síla a musím říct, že Ikona je román, který stojí za přečtení.
mirabl
  18. 2. 2011, 23:19
Forsyth s přehledem "uhasil" každý zárodek thrilleru doslova ubíjejícím vysvětlováním a popisováním. Těžkotonážní strhující finále bylo jen slabou náplastí na fakt, že jsem hodiny a hodiny bezmocně skřípal zubama.
Bedna18
  3. 1. 2015, 16:52
Vzhledem k tom že to byla již asi 11 kniha co jsem od Forsytha četl, tak jsem již jakž takž věděl co mohu očekávat (styl průběh děje, jeho paralelní odehrávání se ve 2 časových rovinách, tradiční zajímavé a překvapující rozuzlení na konci.....). Celková myšlenka děje není špatná, jen mě zklamala fádnost vypravěčského umu, zejména pak ve druhé části, kdy napínavě rozpracovaný příběh během "pár" stran ukončí, jako by už mu nezbývaly stránky a nebo neměl čas, přičemž např. sir N. Irvin přes astronomická bezpečnostní opatření UVS jezdí do Ruska jak se mu zachce a jedná ve svých 70. letech ve stylu nějakého superhrdiny, Monk mění převleky a schází se s nejmocnějšímy hlavamy země a to všechno "na vlastní triko" bez jakéhokoli vědomí a krytí zad od vlády USA a UK. navíc vyvrcholení připomíná spíše fantasy než jeho typický styl psaní. Forsyth i přesto všechno nadále zůstává mým top autorem, jen tuto knihu nepovažuji za jeho echt špionážní román, ale spíš za takovou oddychovou detektivku.
pauluschemical
  7. 4. 2011, 19:16
Ikona je podle mě nejlepším dílem Forsytha a to i přes jeho detektivní povídky. Nejvíce geniální je míšení příběhů amerického agenta a popis charakterů, v konečném důsledku i děje. Já jsem četl, četl, četl a po 3 dnech dočetl. Rozhodně geniální román!