Kokpit

Kokpit Originální název: Cockpit

Dokořán - 2010
ISBN: 978-80-7363-283-0

Dokořán (2010) 978-80-7363-283-0 238

Kosinského román, plný napětí, morálních otázek, fyzického a psychického násilí, strachu, sexu, ošklivosti, krutosti, ale i humoru a krásných lyrických pasáží, líčí osudy bývalého agenta americké tajné služby Tardena. Jednoho dne je okolnostmi donucen opustit svůj dosavadní život, skrývat se a neustále měnit identitu. To s sebou přináší i velkou osamělost, která se však střetává s jeho touhou po blízkém kontaktu s lidmi. Díky nezměrné vynalézavosti hrdina objeví způsob, jak vstupovat do života svých nic netušících obětí, manipulovat s nimi jak se mu zlíbí a využívat jich k uspokojení svých vlastních potřeb. Čím větší mu hrozí nebezpečí, tím odvážnější jsou jeho eskapády, tím nenasytnější jsou jeho sexuální tužby. Tarden není schopen žít bez fyzického napětí. Vyžívá se v intrikách, pohybuje se po Spojených státech i po Evropě, střídá nejrůznější společenská prostředí a zaměstnání, setkává se s nejrůznějšími lidmi v nejrůznějších situacích. Čtenář v nich často poznává kus sebe, svoje vlastní skryté fantazie i pasti, do kterých mnohdy sám padá. (Založil/a: icekafe)

Jerzy Kosiński Jerzy Kosiński
*18.06.1933 - †03.05.1991

gabin
  11. 10. 2012, 10:14
Suvrénně jedna z nejblbějších knížek, jaké jsem kdy četla. Po vynikajícím Nabarveném ptáčeti nesmírné zklamání. Podrobné popisování různých "eskapád" (jak to nazývá anotace ke knize) provedených a do naprosto zbytečných detailů popsaných vychloubačným samožerem s tááááákovýmdle egem, a to bez ladu a skladu, ve stylu koukejte jak jsem chytrej, schopnej, všehoschopnej, bohatej, přestože nejsem krásnej, ženy po mně šílí a dělají, co chci a když ne, tak jim to zavařím. Lyrické pasáže jsem nenašla, spíš jen touhu šokovat a pohoršit. Knihu jsem sice s podrážděním dočetla, ale žádného přínosu jsem se nedočkala. Jediné ponaučení, které snad může z knihy vyplynout je, že nemáte nikomu moc věřit, protože nevíte, s jakým hajzlem se zapletete, potažmo, že zvrácených hajzlů je na světě plno, ale to už snad dospělý čtenář proboha ví a pokud snad ne, nemusí se obtěžovat ztrátou času s tímhle slovním průjmem - na to stačí přečíst si noviny, a to ani ne tak černou kroniku jako spíš politické zpravodajství, hlavně z domova.
cisty
  12. 12. 2013, 6:07
Můžeme si považovat hlavního hrdinu za nebezpečného psychopata (k čemuž směřuje závěr knihy, kdy pochopíme její název), anebo se můžeme domnívat, že to je jen syrové vyprávění jednoho osudu nešťastného manipulátora s lidskými životy. Obě možnosti jsou správné. Kniha se čte dobře. Je psaná bez emocí, jakoby bez "účasti" autora - nevíme, zda autor s hlavním hrdinou souhlasí nebo jej odsuzuje. Jen nám zkrátka předkládá vyprávění. Obrázek si musíme udělat sami. Výborný psychologický román!