Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jmenuji se Ašer Lev

95%
5 43
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jmenuji se Ašer Lev
Autor:
Originální název: My Name is Asher Lev
Poprvé vydáno celosvětově: 1972

Nejnovější vydání:
Argo - 1996
ISBN: 80-7203-017-5
Počet stránek: 290
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 23x v oblíbených
v přečtených 81x v přečtených
v knihovně 11x v knihovně
k přečtení 31x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (1996) 80-7203-017-5 290

Román Jmenuji se Ašer Lev vyšel v USA v roce 1972 a dočkal se nesčetného množství dotisků. Jednoduchý název knihy vyjadřuje ve své podstatě velmi mnoho: prosazení vlastní identity a individuality navzdory pevnému sevření v židovské komunitě. Výtvarný talent není ve společenství, v kterém malý, výjimečně nadaný Chaim vyrůstá, považován za dar od Pána světa, ale za pokušení z té Druhé strany zla, jež přetahuje pravověrného žida nutně do pomíjivého světa gójů. Jednoduchý příběh o dospívání talentovaného žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění obecně o potřebě tvořit skutečné umění, o židovském náboženství a o velmi zvláštním střetu židovství s křesťanstvím. Proč nakonec namaluje Ašer Lev, ortodoxní žid, který se nezříká své víry, svůj nejslavnější obraz s motivem ukřižováním?
Chaim Potok se ke svému hrdinovi - malíři vrátil. V roce 1990 vyšel román Dar Ašera Lva, ve kterém se Ašer Lev už jako uznávaný umělec vrací po letech s vlastní rodinou do své newyorské chasidské komunity na pohřeb strýce. Je stále zatracován, ale v jeho synu se zhlédne Ašerův otec, velký rebe, který hledá, komu by předal své postavení. (Založil/a: plysliska)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

borntolive
100% 100% 100% 100% 100%
  2. 10. 2011, 19:26
Ať už vás zajímá chasidismus, nebo ne, připoutá svým laskavým vyprávěním, které je naprosto brilantní. Skvěle "vykreslená" psychologie postavy Ašera, nejdříve malého chlapce, ve kterém se od začátku skrývá něco velkého (k nevůli židovské komunity). Jsou to Ašerovy EMOCE, které jsou stavěny do kontrastu s jeho otcem a židovskou povinností ovládání se.

Vztah k rodičům, obrazy, vůně, strach i vlastní přesvědčení, na to vše si tu lze téměř sáhnout. Vynikající kniha, vynikající Chaim Potok.
mosem
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 12. 2013, 21:52
Knížka, která se čte jedním dechem. A nemusí jí číst nikdo, kdo má židovské kořeny, kdo má blízko k judaismu. I když je pravdou, že znalost židovských reálií je výhodou. Je možné zvolit dvojí přístup - buď jednotlivé termíny dešifrovat, nebo se od této skutečnosti oprostit, přijmout ji jako kolorit, něco jako hudební doprovod ve filmu. Oba přístupy mají svoji přednost.
Postava hlavního hrdiny je podáne nesmírně barvitě, s vyjádřením vnitřních pocitů. Zajímavý je i pohled na jeho rodiče, na jejich boj lásky a víry, boj respektu k představenému obce a pozicí představeného ve vlastní rodině.