Láska ve dnech vášní

Láska ve dnech vášní Originální název: Love in the Days of Rage

Maťa - 2004
ISBN: 80-7287-071-8

Maťa (2004) 80-7287-071-8 152

Milostný příběh z Paříže revolučního roku 1968. Vztah americké malířky a anarchistického bankéře. Básnickým jazykem psaná novela, v níž autor vzdává hold Fernandu Pessoovi, Paříži, revoluci a především Lásce. Jedna z posledních knih Lawrence Ferlinghettiho, která svědčí o tom, že jeho poezie zůstává stále mladá.

zdroj:Kosmas.cz (Založil/a: Mahoney)

Ariko
  18. 7. 2014, 11:01
Tak musím říct, že tohle rozhodně není odpočinkové čtivo. Hodně heslovitých výkřiků, které jen dokreslují imaginativnost děje. Knížku jsem četla na dvakrát, ale má tak zvláštní kouzlo, že mi nedalo jí odložit nedočtenou. Má prostě zvláštní "něco" co člověka přitáhne zpět.
Dadzi
  17. 5. 2011, 23:17
Co říct úvodem... asi tak to, že jsem čekal něco jiného! To ale neznamená, že by se mi kniha nelíbila nebo byla dokonce špatná, to ani náhodou. Popisovaná doba je mi dost blízká, vzhledem k oblibě J.-P. Sartrea, který se v knize také objevuje. Ze Sartrea vychází taky hlavní motiv knihy, což je "angažovanost na světovém dění". To se může trošku zdát v rozporu s celou "beat generation", ale Ferlighetti je znám tím, že zastává názor že i beat může být angažovaný. Přesně tento postoj má vyjádřit hlavní hrdina, který je mi poměrně sympatický. Děj a rozuzlení nemá cenu řešit... Paříž, 1968, anarchie, prostesty, hesla, manifestace, novej svět a tak dále, ze kterého nakonec nic moc nebylo, nebo alespoň né podle očekávání. Přesně tak je to podáno v knize, kde ta strašná vřava Paříže krásně funnguje s kontrastem zdlouhavých popisů přirody, ke konci knihy. Tam se Ferlighetti snaží najít tu čistotu, kterou všichni zahalili do hesel a bouří Paříže a v tom taky celý příbeh skončí, což mě na jednu stranu zklamalo, protože se nedozvíme vlastně nic z rozuzlení celého děje, ale na druhou stranu čtenář zůstane ušetřen závěru v obležení panenské přírody vysoko v Pyrenejích, což krasně vystihuje pointu celé knihy.
waltrk
  29. 10. 2011, 20:49
Mne ten chlapek sympatickej vubec nebyl, pac On byl jenom urednickej "srac".Ale jo, vOni se milovali, tomu ja strasne fandil.
Mahoney
  16. 9. 2010, 13:38
Kráká a čtivá Ferlinghettiho próza. Napínavě zde popisuje napjatou dobu studentských bouří v šedesátých letech. Pamatuju si, že mě ale celkem zklamal konec tohoto příběhu.