Věk barbarů

Věk barbarů Originální název: Věk barbarů

Paseka - 2005
ISBN: 80-7185-656-8

Paseka (2005) 80-7185-656-8 260

První kniha, která se snaží poodhrnout roušku nad temnou dobou stěhování národů v českých zemích. Hluboké změny a zmatky této doby hluboce zasáhly do vývoje celého kontinentu a připravily půdu pro vznik nové Evropy. Přesuny Hunů, Gótů, Franků, Alamanů, Durynků, Vandalů, Langobardů a dalších měnily tvář všech zemí, jimiž tato etnika procházela. Noví příchozí plundrovali rozsáhlé kraje, vybíjeli původní obyvatelstvo, ale také přinášeli nové kulturní prvky a tradice, které nakonec přispěly k zániku antických a pravěkých struktur. Kniha, vycházející z bohatých archeologických i písemných pramenů, chce čtenáři poskytnout představu o tom, jak se vyvíjela společnost a kultura v Čechách a na Moravě, na pomezí římské říše, v 5. a 6. století, v době, kdy se tato nejvyspělejší starověká říše hroutila a kdy vznikaly rané barbarské říše jako zárodky středověkých států, chce ukázat, jak se kulturní a společenské změny promítly do našich zemí i co obyvatelé českých zemí dali okolnímu světu. (Založil/a: skjaninka)

salahadin
  15. 12. 2010, 17:17
Velmi čtivá kniha o době stěhování národů u nás (zabíhající i do doby římské). Zájemcům o toto období určitě doporučuji. Vhodné i pro naprosté laiky. Zvláště zajímavá byla kapitola o Langobardech. Doporučuji k přečtení.