Spis Odessa

ISBN: 978-80-242-4704-5

Euromedia Group (2014) 978-80-242-4704-5 320
Knižní klub (2009) 978-80-242-2487-9 320
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1992) 80-205-0249-1 232

Hamburk, rok 1963. Když se Peteru Millerovi, mladému ambicióznímu reportérovi na volné noze, dostane do rukou deník se svědectvím o nelidských krutostech velitele koncentračního tábora v lotyšské Rize, kapitána SS Eduarda Roschmanna, zavětří šanci na senzační článek. V honbě za sólokaprem se bezhlavě pouští do riskantního pátrání na vlastní pěst. V Německu se však najde jen málokdo, kdo by měl zájem vyhledávat nebo soudit bývalé nacisty.
Snaha vystopovat Roschmanna a předat ho spravedlnosti nakonec Millera zavede do samého středu mocné tajné organizace Odessa, kterou SS vytvořila proto, aby ochránila své členy, ukrývající se ve všech koutech světa. Než si však aspoň zčásti stačí uvědomit, jak nebezpečné tajemství při tom odkrývá a jak mocní a ke všemu odhodlaní protivníci proti němu stojí, je už pozdě na to, aby ze všeho vycouval. Zaplétá se do sítě akcí fanatických uskupení, výzkumů utajených laboratoří, zločinů krytých nejvyššími místy a riskuje stále víc, aby nakonec zjistil, že druhá světová válka zdaleka ne pro všechny skončila a že pod povrchem se nelítostně bojuje dál...
V thrilleru s válečným, politickým a špionážním pozadím, jímž Forsyth - po veleúspěšném Dni pro Šakala - potvrdil svůj mimořádný spisovatelský talent pro tento žánr, vystupují některé skutečné historické postavy; až uvedení stejnojmenného filmu v roce 1974 na motivy tohoto příběhu se však nakonec stalo impulzem k obnově pátrání po Eduardu Roschmannovi, známému také jako „řezník z Rigy". (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  19. 1. 2014, 16:31
Zdá se mi tento román dosti naivní svým dějem. Postavy knihy reagují často hloupě a opožděně. Největší idiot je nájemný vrah. Totální packal.
achilles
  8. 5. 2015, 21:50
Pohádka. Stačilo by toto jedno slovo, ale rozvedu to. Toto dílo je ideálním příkladem, kdy podvědomě fandíte zločincům a "hrdinové" typu Millera se vám hnusí. Román začal dobře, bohužel pak se z něj stala fraška a James Bond Miller, původem novinář, trapným hrdinou.
scajo
  2. 9. 2015, 17:07
Tahle knížka to u mě vyhrála už svým tématem, které patří k mým nejvyhledávanějším. Zajímavé ovšem je, že ve Forsythově podání pátrá po nacistickém zločinci Němec, navíc mladý a v mnoha ohledech naivní floutek, který až do náhodné epizody s deníkovým svědectvím o koncentračním táboře v Rize, o hrůzách holocaustu vlastně nic moc nevěděl. A přitom jen pár let po válce... Spis Odessa zkrátka není jen napínavým honem za "řezníkem z Rigy", ale i dost znepokojujícím obrazem toho, jak se samo Německo se svými válečnými zločinci (ne)vyrovnalo, jak se holocaust stal "tím, o čem se nemluví" a jak Němci, kteří se podezřele dotazovali na někdejší členy SS, mohli mít problémy. Prostě hnus, ale když si člověk uvědomí, kolik lidí se na těch svinstvech podílelo a jak málo jich z Německa uprchlo (a ještě méně se dočkalo soudu), pak je otázka, kam se ti ostatní poděli, vlastně docela zbytečná. A vůbec nejlepší je závěrečná pointa, která vede k dalšímu zamyšlení. Forsyth je prostě machr.
LadysR2
  12. 1. 2013, 17:37
Je vidět, že poválečné Německo se se svými nacisty vyrovnalo stejně, jako porevoluční Československo se svými komunisty. To byla po přečtení knihy paralela, která mě napadla.
JInak parádní sonda do snahy novináře rozkrýt tajnou skupinu nacistů při pátrání po nacistickém zvířeti, řezníkovi z Rigy
schumick
  22. 1. 2013, 10:05
Napínavý detektivní příběh s parádní zápletkou, navíc okořeněný faktickými souvislostmi a skutečným historickým pozadím.
Původně jsem tuto knihu začal číst, abych se dozvěděl něco právě o historických skutečnostech provázejících chaotický konec WII.
Příběh novináře Millera byl skvělou třešní na dortu.
dalimoni
  22. 4. 2011, 9:02
Klasické Forsythovo dílo, tentokrát o novináři, který pátrá po válečném zločinci z koncentračního tábora v Rize a spolupracuje s izraelskou tajnou službou. Působivé, čtivé, napínavé, vše co má mít správný thriller z díla Fredericka Forsytha.
Aratar
  22. 7. 2015, 20:30
Výborná, velmi autentická kniha. Vážím si Forsytha pro jeho brilantní schopnost orientovat se v soudobé historii, a to do nejmenších detailů. Přiznám se, že přestože se o dějiny zajímám, o táboře v Rize jsem až do prvních stránek knihy neměla ani ponětí. A už jen tento fakt o lecčems svědčí. Přestože se o druhé světové válce ve škole učí, jen málokdo si z těch několika útržků dokáže uvědomit plný rozsah a dosah zrůdností, které byly tehdy spáchány. Spis Odessa proto doporučuji přečíst každému z dnešní mladé generace, protože na tuto nedávnou historii nesmíme zapomenout a měli bychom ji znát.
A ještě jeden postřeh jsem si z knihy odnesla. Nikdy mě vlastně nenapadlo přemýšlet o tom, co se s těmi všemi dozorci a kápy po skončení války stalo. Vždyť jich odsoudili opravdu jen hrstku, tak kam zmizeli ti ostatní? A jsem velmi ráda, že odpověď už vím.
ČtenářH
  25. 11. 2015, 16:44
První kniha, kterou jsem od Forsytha četl byl Spis Odessa. Přestože jsem věděl, že s bylo s lidmi v koncentračních táborech zacházeno špatně, tak mě v životě nenapadlo, že to bylo až takové, jak to bylo vystiženo v tomto díle. Příběh byl napínavý a přestože trošičku americký, tak nakonec nebyl zas tak špatný.
problemchild
  24. 8. 2016, 18:21
Druhá knížka od FF, kde mě zajímalo zpracování tématu "hon na SS po WW2". Je zde hodně znát inspirace dopadení Eichmana, tak jsem si říkal, že FF by si s tím mohl pěkně pohrát, a povedlo se:-). Navíc se mi líbil velmi silný, osobní motiv hlavního hrdiny pro jeho jednání, protože poslední knihy, kde by byl opravdu silný motiv postav nějak postrádám. Knížku mohu jen doporučit, i když jedno malé bezvýznamné mínus knížky je totální neschopnost nájemního vraha:-)
loner
  16. 4. 2013, 22:13
Stoji za to precist. Realne historicke souvislosti. Hrdina trochu jako Bond, James Bond, ale dobry :)
Rosta_J
  26. 3. 2013, 16:22
Dobré, čtivé, svižné. Čtenář sice patrně od půlky knihy začíná tušit motiv novináře, který jde po Eduardu Roschmannovi, to nicméně příběhu nic neubírá. Trošku signifikantní i pro samotné Němce: novinář jde po gestapákovi z ryze osobních důvodů, nikoli proto, že by se nějak trápil holokaustem nebo II. světovou válkou. Kdybychom vyhráli, tak je všechno super a naši vojáci jsou hrdinové. A ty milióny mrtvých kolem? Čert je vem!!!