Žoldáci

Knižní klub (2012) 978-80-242-3625-4 340
Knižní klub (2007) 978-80-242-1845-8 340
Ikar (2001) 80-7202-838-3 337
Knižní klub (1994) 80-85634-80-5 337

Fascinující příběh Fredericka Forsytha z roku 1974 líčí průběh příprav na převrat ve fiktivním africkém státě Zangaro. Na tomto malém území, kde despoticky vládne sadistický prezident Kimba, jsou nalezena obrovská ložiska platiny. Jistá velká těžební společnost by velice uvítala, kdyby v Zangaru byla u moci vláda, která by co nejdříve a bez problémů podepsala těžební koncesi, a tak se rozhodne politickému vývoji v zemi trochu napomoct.
Obratnost, s níž autor stupňuje děj - od téměř dokumentárně strohého popisu skupiny žoldáků připravujících převrat až po strhující finále korunované naprosto nečekanou pointou - nenechá čtenáře chladným ani více než třicet let od prvního vydání díla. (Založil/a: MrVogler)

vladislaus
  23. 3. 2014, 6:52
Začátek je dobrý, konec je dobrý. Obsáhlý střed knihy představuje příručku, jak dobýt africkou banánovou republiku. Pro ty, kteří nemají takové ambice, doporučuji střed knihy přeskočit.
Darwinista
  17. 8. 2013, 22:42
příprava a příprava na všechno možné a nemožné co může u bleskového převratu s odstraněním prezidenta nastat, ovšem i ta příprava je celou knihu zábavná a napínavá a pak strhující finále :-)
Peeters
  13. 6. 2013, 18:20
90% přípravy a 10% akce. Stejně jako v životě. Perfektně zpracováno z pera Mistra napětí a akce. Vědět například, že v Československu Omnipol vyvážel zbraně v době, kdy byla knížka sepsána, to už musel autor bádat a ptát se. Příběh díky tomu získává na důvěryhodnosti. Dílo může být bráno jako bible převratu v neznámých malých zemích, což ani dnes není nemožné.. 4 hvězdičky nesnížil ani pseudo-sociální konec/nekonec příběhu
Hedgehog
  16. 9. 2013, 21:00
Podle názvu jsem čekal více akce. Bohužel téměř celá kniha je o přípravě a nakupování vybavení. Asi to je reálněji vykreslené, bohužel místy opravdu nezáživné. Konečné finále, hlavně osud hlavního hrdiny je skvělé, ovšem protrápil jsem se k němu a připadalo mi, že u knihy trávím mnohem víc času, než ve skutečnosti uteklo.
Lomeril
  5. 6. 2010, 16:54
Jednoznačně doporučuji a nenechte se odradit dlouhým, pozvolným rozjezdem, protože konec opravdu stojí za to. Žoldáci jsou sice místy až příliš romantizovaní, ale když se od toho člověk na chvilku oprostí, užije si krásné počtení.
mirabl
  26. 3. 2011, 21:30
Pokud bych Žoldáky bral jako manuál státního převratu a jeho logistického zabezpečení, tak je to poučná četba ... hlavně ve věci nákupu zbraní. Ale jako kniha, u které čtenář primárně očekává nějaký příběh to fatálně selhává.
filthy
  20. 9. 2013, 1:29
No, chápu, že přípravná fáze je důležitá, ale těžko říct, jestli na tom založit knihu. Extra mě to nebavilo, pořád sem čekal zrychlení, ale to nepřišlo. Až posledních 20 stránek se vlastně něco děje, ale to už sem dočítal jen ze setrvačnosti. Závěrečné dějové salto je pak celkem předvídatelné, netušil sem, co se přesně stane, ale bylo mi jasný, že to dopadne "jinak". Není to samozřejmě špatně napsaný, takže sem to neodložil, ale prostě mi to přijde jako forma bez obsahu. Prvních 30 stránek plánování je fajn, ale 100 stránek o objíždění bank a posílání peněz na různé účty a podepisování šeků mě fakt nevzalo. Mírná popíchnutí v napínavosti děje, chvíle napětí před nějakým naložením, mrtvý voják u cesty atp. působí spíš úsměvně. Plus některé vedlejší postavy - Julie Manson - dost ploše napsaný. Chtěl sem něco jednoduššího, ale todle bylo až moc. I když jazykově dobrý.