Originální název: Haie und kleine Fische

Naše vojsko (2007) 80-206-0013-2 335
Naše vojsko (2000) 80-206-0573-8 335
Naše vojsko (1993) 80-206-0292-5 335
Naše vojsko (1970) 357

Světově proslulý román z prostředí bojů ve vodách Atlantiku během druhé světové války je příběhem několika mladých příslušníků německého námořnictva, kterým válečná mašinérie vyměřila krutý a krátký život, v němž jsou nuceni se projevit v celé své lidské nahotě. (Založil/a: Turkeii)

Wolfgang Ott Wolfgang Ott
*1923

achilles
  13. 1. 2016, 9:48
Nebudu hodnotit, ale komentář napíši. Je to bezduchý příběh. Válečných knih jsem četl dost a málokdy je odkládal. Autor je námořník a tudíž se zaměřil na denní život námořníků. U knížek ale očekávám i nějakou myšlenku, napětí. Čekání, kdy se někde objeví mina, není příliš poutavé. Možná ve filmu.
Mourovid
  8. 6. 2013, 8:53
Syrový příběh o německých námořnících, kteří ve 2. světové válce bojují jak proti nepříteli, tak i se svým svědomím.
S.SALVADOR
  11. 9. 2015, 19:04
Ze začátku mě ten příběh vůbec nezaujal a nebavil a to trvalo opravdu lehce před polovinu knížky. Potom se to zlomilo, příběh se rozjel a zaujal a šokoval. Parádně napsané - praskání ponorky ve 200 metrech je napsané natolik dobře, že vám přijde, že tam sedíte s Teichmanem...
Turkeii
  16. 9. 2010, 19:40
Ač to může znít zvláštně Žraloci a malé ryby jsou knihou mého dětství. Když jsem ji četl poprvé strhla mě svým tempem, přímostí a dokonalou znalostí reálií běžného života příslušníků německé Kriegsmarine. Jinak řečeno, chápat jsem ji začal až mnohem později. Ottova kniha je velmi hlubokou, osobní výpovědí o jednoduché a o to nemilosrdnější logice námořní války. O tom že na moři se nikam neschováte, nikam neutečete,nikam se nezakopete a hlavně se ani nemůžete vzdát. Na moři jste buď lovec a nebo kořist. A právě vše drtící logika opotřebovávací války a její vliv na psychiku námořníků, jejichž průměrný věk byl 18 let, je jádrem této knihy. Dokonalý popis krutého a zároveň chladně odtažitého zápasu, kde prostředkem jsou velké kovové stroje a lidé pouhými statisty.