Smrt svatého Vojtěcha

Smrt svatého Vojtěcha Originální název: Smrt svatého Vojtěcha

Dauphin - 2009

Dauphin (2009) 146

Další historický román Vladimíra Körnera z roku 1993 pojednává o životě a době svatého Vojtěcha, tedy o letech kolem roku 1000. Jedná se sice o vůbec nejstarší dobu, do které Körner své dílo zasadil, ale můžeme podobně jako v ostatních jeho románech nacházet jasné paralely k současnosti, k lidskému jednání a bytí. To se ostatně podle Körnera příliš nemění, stále jsme v osidlech mocenských bojů i soukromých bojů se svědomím. I před úzkostmi, tísní a neustálým připomenutím smrti v dějinných souvislostech, před kterou není úniku. Dobová kritika se dokonce zmiňovala o tom, že se jedná o "existenciální" román, ve kterém je "vše sepsáno v předem daném scénáři, přičemž lidské dějiny jsou pouze jeho inscenací." (Jan Schneider). Rozšiřování křesťanství a vznik českého státu byly ostatně pro Vladimíra Körnera lákavé jeho novela vyšla totiž v roce 1993, kdy se opět ustanovovala nová podoba našeho státu a paralely s dobou sv. Vojtěcha jsou více než zřetelné. Úvahy o české státnosti jsou navíc podkresleny typickou obrazností, až fi lmovým viděním, které jen dokresluje atmosféru středověku. (Založil/a: skjaninka)

23.44
  13. 8. 2013, 17:54
Kultivovaný, nelehký text zpracovaný s velkou znalostí historie a zároveň s fantazií. Popisuje krutou dobu nástupu křesťanství na našem území a dožívající pohanské rituály. Boj o moc byl ospravedlnitelným momentem až do takové krajnosti, jako je vyvraždění rodu. Slova jsou tady sázena za sebou přesně a promyšleně a žádají klidnou a soustředěnou četbu.