Post bellum 1866

Post bellum 1866 Originální název: Post bellum 1866

Dauphin - 2006
ISBN: 80-7272-083-X

Dauphin (2006) 80-7272-083-X 269

Ve třech novelách (Post bellum, Svíbský les a Oklamaný Der Betrogene) se Vladimír Körner pokusil o osobitý přístup k dějinné události prusko-rakouské války roku 1866. Hlavními hrdiny jeho novel jsou beznadějní outsideři, poznamenaní totálním existenciálním zmarem a ztrátou všech lidských hodnot. Nikdo z nich není schopen se se zkušeností války vyrovnat a všichni bloudí zpět k výchozímu bodu, kterým je právě bitva u Hradce Králové. Nechybí zde ani typicky "körnerovsky" naturalistická obraznost, expresivní chvění a hluboká skepse. (Založil/a: skjaninka)

Badger
  1. 5. 2015, 14:10
Měl sem v plánu navštívit museum v Chlumu a okolní bojiště,tak jsem si před tím přečetl tuto knihu.
Trochu mě mrzelo že děj knihy se neodehrává přítomném čase v probíhajících bojích,ale i tak se mi kniha líbila a proto i včerejší návštěva Chlumu a samozřejmě Svíbu zanechala mocný dojem.
Jistě si přečtu ještě pár knih na motivy tohoto konfliktu.
Luka27
  20. 10. 2010, 21:40
Kdo navštívil Svíbský les a četl tuto knihu, tak jej rozhodně s lehkým srdcem neprojde. Na tom místě něco je i po těch letech - něco hodně tíživého a temného. Kniha tyto události popisuje s téměř dokumentární přesností, přesto zůstává jenom nástinem těch skutečných hrůz, které se tam staly. Takové příběhy nelze vtěsnat do knihy, ale v tomto případě jsem za ten milosrdný odstup opravdu vděčná.