Příběhy nečekaných konců

Originální název: Tales of the Unexpected

Volvox Globator - 2005
ISBN: 80-7207-581-0

Volvox Globator (2005) 80-7207-581-0 312

Roald Dahl nabízí v tomto povídkovém souboru šestnáct příběhů, opředených překvapivou zápletkou a vždy zakončených netušeným až mrazivě překvapivým rozuzlením. Každá z nich představuje dokonale vystavěnou literární stavbu okořeněnou notnými dávkami kultivovaného černého humoru, všemu však dominuje především motiv deziluze – motiv věčného rozporu mezi lidským snažením a jeho výsledky. Nejde zde o složité umně vykonstruované absurdity, nýbrž o anekdotické příběhy, které odrážejí každodenní běžné situace, které jsou pouze důsledně dovedeny k logickému vyvrcholení. A je-li nakonec výsledkem tohoto logického pochodu absurdita, pak je to absurdita zcela zákonitá a nevyhnutelná.

Povídky:
- Farářovo potěšení (Parson's Pleasure)
- Skopové na porážku (Lamb to the Slaughter)
- Chutě (Taste)
- William a Marie (William and Mary)
- Jak se pan Botibol do sázky namočil (Dip in the Pool)
- Sekáč Foxley (Galloping Foxley)
- Muž z jihu (Man from the South)
- Láska má, holubička sivá (My Lady Love, My Dove)
- Kůže (Skin)
- Krk (Neck)
- Vzhůru k nebesům (The Way Up to Heaven)
- Paní Bixbyová a kožich od Plukovníka (Mrs Bixby and the Colonel's Coat)
- Mateří kašička (Royal Jelly)
- Paní domácí (The Landlady)
- Edward Přemožitel (Edward the Conqueror)
- A nyní mě propusť v pokoji... (Nunc Dimittis) (Založil/a: jufonka)

Barabura
  12. 8. 2012, 11:51
Dávám 70% 3,5 hvězdy. Na čtyři to pro mně úplně není. Povídky se hezky čtou a mají chytré konce. Je to vyloženě odpočinková literatura, u které se nemusí moc přemýšlet a jenom krásně plyne. A přitom je v ní něco geniálního.
janeicka
  2. 3. 2014, 11:00
Má první kniha od autora a musím říct, že jsem docela spokojená. Povídky se dobře četly a vždy měly nějakou zajímavou pointu. Asi bych sbírku popsala těmito slovy: kýta - mozek - kožich - včelař, na tyto příběhy jen tak nezapomenu :-)
Pend
  22. 2. 2013, 20:22
Souhlasím s tím, že kvalita povídek je kolísavá. Ale žádná není vyloženě špatná. Dahl je mistrem černého humoru, někdy až morbidního. Ale pointy jsou geniální.
G8
  14. 7. 2013, 20:59
Dobré to bylo. Trochu více nekonzistentní než pokračování, což přičítám většímu rozsahu, ale celkově to na mě působilo dobře. Dahl si hraje se zajímavým stylem humoru a mně se to prostě moc líbí.
LadysR2
  1. 2. 2013, 13:13
Jasných 5/5. Tohle si musíte přečíst. Lidská snaha odměněná omylem nebo nezdarem komických rozměrů v každé povídce. Některé povídky jsou geniální
domingo
  6. 3. 2010, 15:12
Není to tak precizní jako pokračování, některé povídky jsou zřetelně slabší než jiné. Přesto Dahl svým jemným humorem, čtivou narací a jazykovým talentem potvrzuje pověst jednoho z nejlepších spisovatelů své doby. Je škoda, že na něj lidé nahlížejí jako na trochu praštěného autora knih pro děti - Dahl byl totiž skutečnou veličinou. (4/5)
Pim
  25. 7. 2014, 8:02
Nejsem zrovna povídkový typ. Mám radši delší a obsáhlejší dobrodružství, jež přináší romány a podobná díla. Ale tohle jsou opravdu příběhy nečekaných konců, a tak jsem se místy dobře bavila. Pravda - ne u všech mi konce přišly zřejmě stejně vtipné, jako jejich autorovi, nicméně celkově měly povídky lehký styl a vtip. Vlastně jsem už dlouho nečetla něco v tomto duchu. Rozhodně osvěžující. Mrknu i na nějaké Dahlovo souvislejší nepovídkové dílo.
Apneator
  16. 2. 2015, 10:26
První povídka Farářovo potěšení mě skvěle pobavila, ale s těmi dalšími už to bylo celkem nevyrovnané. Několik jich bylo jako přes kopírák, jen s jinými kulisami. Z Příběhů s nečekanými konci se stávaly příběhy s očekávanými konci. Vyzdvihl bych povídku Paní domácí, která splňovala mojí představu o nečekaném konci asi ze všeho nejvíce. Způsob psaní je však velmi obrazotvorný, čtivý a plynulý. Po této stránce nemohu vytknout vůbec nic.
DannyBoy80
  22. 12. 2012, 15:31
Vcelku průměr. Některé povídky jsou zajímavé, některé vtipné a některé zase docela slabé. Ale tak už to u povídkových knih bývá. Nicméně převaha těch dobrých tam není, takže tak.
Kristy..
  3. 9. 2014, 22:23
Opravdu necekane konce, ktere v prubehu cteni pohlti, nenechaji popadnout dech a v zaveru vam jej vyrazi.