V Afghánistánu Bůh už jen pláče

Originální název: Nach Afghanistan kommt Gott nur noch zum Weinen

Euromedia Group - 2002
ISBN: 80-249-0021-1

Euromedia Group (2002) 80-249-0021-1 269

V Afghánistánu Bůh už jen pláče (v německém originálu: Nach Afghanistan kommt Gott nur noch zum weinen) je román jehož autorkou je íránská spisovatelka a dokumentaristka Síba Šakíb. Na základě skutečného příběhu, popisuje život afghánské ženy jménem Širín Gol v této zemi, zmítané sérií vojenských a náboženských konfliktů, od 70. let 20. století do počátku 21. století.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: cleona)

xerdsfsd
  11. 5. 2014, 8:08
příšerné zážitky jedné ženy a její rodiny, Ženy inteligentní toužící po vzdělání v zajetí primitivní náboženské a machistické společnosti navíc zmítané válkou. Jen jedno jsem dobře nepochopila - Sověti tam stavěli školy a díky tomu i ona umí číst a psát a uvědomila si důležitost vzdělání zejména pro ženy (myslím tím hlavní hrdinku), ostatní vojska v zemi naopak školy ničila, přes to byli nenáviděni a pokud byli zajati, byli umučeni. Rozumím tomu, že je nemilovali - byli to okupující vojska, ale nebýt jich, ani hrdinka by neměla žádné vzdělání.
ronynka
  12. 12. 2011, 22:01
Krásné. Nedávno jsem potkala Afghanistance, proto jsem taky chtela cist tuhle knizku, meli to hodne tezke. Je mi jich lito, prala bych jim, aby se meli lip. Insallah.
pove
  30. 12. 2011, 18:26
Výborně napsaný nádherný příběh. Velice citlivě podaný život ženy, která nese statečně svůj úděl. V zajetí všech předsudků a zákonů jí nezbývá nic jiného, přestože očividně má na víc.
Arrietty
  25. 2. 2015, 14:02
Silná kniha o ženském údělu. O tom, že ženy jsou silnější, odvážnější a odolnější než muži. Co mě ale fascinuje, je popis Širíina normálního přirozeného porodu, který probíhal samovolně a bez vnějších zásahů. Bylo v tom cosi mystického. Rovněž podotýkám, že nejsem žádná domarodička. Mám za sebou přirozený (tak je alespoň v našem prostředí možné vaginální porod s minimem zásahů chápat, i když i to je diskutabilní) porod po preindukci a následné indukci (bez jakékoliv anestezie), tudíž mám o porodních bolestech jakous takous představu, ale cítím se ošizená naprosto nepřirozenými polohami, ve kterých jsem byla nucena rodit, které odporují gravitaci, jen proto, aby lékař lépe viděl.
bbakova
  8. 10. 2013, 19:49
Knížka byla moc pěkná a myslím,že by měli honem rychle v Afghánistánu něco s tou vládou udělat,protože je opravdu hrozná.