Jeremjáš

Vyšehrad - 2016 Nové vydání
ISBN: 978-80-7429-619-2

Vyšehrad (2016) 978-80-7429-619-2 512
Vyšehrad (2006) 80-7021-804-5 505

Životní příběh starozákonního proroka Jeremiáše byl a zůstává stále i naléhavým varováním před všemi podobami osobního a společenského násilí. Tak jej chápal i slavný pražský rodák Franz Werfel (1890–1945) ve svém románu o těžké úloze této velké biblické postavy, Román vznikal pod vlivem tíživých událostí v Německu roku 1936, a to umocňovalo působnost dávného Jeremiášova poslání. Přestože již v roce 1933 byly v Německu spáleny všechny Werfelovy spisy, neváhal se svým novým dílem postavit sílící totalitní nacistické praxi a vůbec všem, pro něž byla vždy prvořadou jejich vlastní moc. Ve Werfelově pohledu se tak postava babylonského krále Nabukadnezara stávala snadno srovnatelnou s osobou Adolfa Hitlera, utrpení proroka Jeremiáše s utrpením Židů či zničením Jeruzaléma a jeho Chrámu roku 586 př. Kr., apokalyptickým obrazem budoucnosti Evropy ohrožené nacismem. I dnes si vynikající Werfelovo dílo zachovává svou aktuálnost. Vždyť totalitní myšlení nijak nevymizelo ze světového dění, jen jeho metody mění svou tvář. (Založil/a: rennie)

Ariko
  12. 9. 2014, 23:37
Velmi poutavá knížka, která se mi pojí nejen s trízní proroka, kterému není plně nasloucháno, ale i s tím, že jsem jí četla po operaci slepého střeva :)
Moc mě zaujala a doporučuji. Dokonce si pamatuji, že nám ji doporučovali i na vysoké škole.
Rames
  26. 11. 2014, 14:02
Franz Werfel v této knize neudržel na uzdě svou víru a do knihy obtiskl starý zákon nejen obsahem ale i způsobem projevu, tím se stala pro mě nečitelnou. Není se čeho chytit, nit příběhu mizí ve spoustě nezapamatovatelných jmen které se podobají jedno druhému jako vejce vejci. Moudra která měla zaznít jsou naprosto zasekaná nezřetelným příběhem a nijak nesouvisí s ostatním textem, takže je těžké je najít a chce to pekelné soustředění.