Žádné stopy

ISBN: 978-80-242-2731-3

Knižní klub (2010) 978-80-242-2731-3 320
Knižní klub (2004) 80-242-1150-5 315
Mladá fronta (1988) 229

Slavná Forsythova povídková sbírka z roku 1972 obsahuje rovných deset próz značného námětového rozpětí - od případu nájemné vraždy přes příběhy o vydírání, kruté "orientální" odplatě či pašování zbraní pro irské republikány až po vyprávění o dramatickém rybolovu či o podivných karbanících. Společně s hrdiny knihy navštívíme londýnské ulice, španělské pobřeží, francouzský venkov, ale také třeba ostrov v Indickém oceánu...
Ať však už hledal Frederick Forsyth inspiraci pro své psaní v krajích všedních nebo exotických a mezi lidmi obyčejnými nebo výstředními, jasně dokázal, že je stejně tak dobrým povídkářem jako romanopiscem a že i na omezené ploše krátké prózy dokáže se svými postavami rozehrát výjimečně napínavou literární partii.

Povídky:
- Pečlivý člověk
- Profíci

Peeters
  11. 7. 2013, 8:22
Opak známého tvrzení: "Neměl jsem čas, tak jsem to napsal dlouhý." Každá povídka je z trochu jiného soudku a všechny mají něco do sebe, i když je pravda, že některé z nich odsýpají rychleji. Byl jsem příjemně překvapen, zvláště pak propracovaností, protože např. z Pečlivého člověka nebo Žádných stop by se v klidu dala napsat kniha. Pointy bezvadné a závěr mi příjemně dozníval ještě dlouho po dočtení.
ilcibo
  30. 12. 2013, 1:51
Forsythova povídková tvorba je stejně zajímavá, jako románová. Ale z jiného důvodu. Autorovi viditelně vyhovuje kratší próza pro vystavění pointy. U poloviny povídek mi připadalo, že byly sepsány jen jako "maso" pro její vyniknutí.
Kouzlo je dle mého v tom, že spisovatel vede čtenáře k napínavému, leč odhadnutelnému vyvrcholení a nečekaně s ním udělá salto mortale.
A povídka končí úplně jinak, než na co se čitatel připravil. Občas je to skoro šok.

Mno ...já byl spokojen. Úpe na sto to nejni, ale co už.
Lomeril
  6. 3. 2011, 14:15
Sbírka s lepšími a horšími povídkami. Povídka V Irsku přece nejsou hadi sice nasbírala několik ocenění, ale pro mě je tím nejslabším ze sbírky. Chybí jí typická pointa a uvěřitelnost. O první místo u mě soutěží titulní povídka Žádné stopy a povídka Někdy přijdou dny. Císař připomíná Starce a moře.