Chuďásek Boží

Chuďásek Boží

Podtitul: život sv. Františka

Originální název: O ftochulis tu theu

Odeon - 1993

Odeon (1993) 352

Románový životopis italského světce Františka z Assisi, renesančního básníka a zakladatele františkánského řádu.
Autor představuje svědce jako syna bohatého soukeníka, který celý svůj dosavadní život prožil v přepychu a radovánkách. Teprve těžká nemoc a setkání s potulným žebrákem, který je vypravěčem příběhu a Františkovým přítelem, ho přivádí k duchovnímu životu. Skládá dobrovolně slib chudoby a odchází z domu i se svým přítelem. Zakládá františkánský řád, ale brzy je zklamán hamižností některých svých stoupenců a odchází do hor jako poustevník. Teprve těsně před smrtí se vrací do svého rodiště. (Založil/a: rennie)

Nikos Kazantzakis Nikos Kazantzakis
*18.02.1883 - †26.10.1957

Tyet
  4. 10. 2016, 7:44
Tahle kniha, kterou jsem četla půjčenou, je pro mě velice zvláštní. Během čtení jsem ji často rozčileně odložila, protože mě popouzelo Františkovo chování. Proč se nenají? Proč se neobleče? Proč je tak zarputilý, tak pošetilý, tak šílený? Knížka ležela často několik dní nedotčená hřbetem nahoru a já se na ni nemohla ani podívat. Knihu jsem dočetla doslova se sebezapřením, vrátila, a ohodnotila třemi hvězdičkami, spíš možná s úctou k autorovi. Jenže během měsíců a let po přečtení neuplynul den, abych na Františka z této knihy nepomyslela. Podráždění vyprchalo a já některé jeho činy začínala chápat. ta kniha mu uvízla opravdu hluboko, hluboko pod kůží a nastal den, kdy mi došlo, že tuhle knihu musím mít v knihovně. A také jsem změnila hodnocení s velkou vnitřní omluvou.